Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Dünyada görebileceğiniz cesur, enerjik ve bunların yanı sıra tamamen sevgi dolu köpeklerin en önde gelenlerinden biri yorkshire terrierdir. Dış görünüşü ve güzelliği ile insanları tamamen kendine hayran bırakmaktadır. Kökeni Birleşik Krallık zamanına dayanmaktadır. Aile üyeleri kesin olarak bilinmemekle beraber Skye Terrier onun aile üyeleri arasında gösteriliyor. Eğer bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız size hakkında bilgiler vereceğimiz Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Yorkshire Terrier Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 14/16 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 3-4 kg
  • Boy: 20-23 cm
  • Kullanım: Arkadaş Köpeği

Bu ırk ilk olarak sahibine fazlasıyla düşkün bir köpektir. Bu sebeple sürekli ilgi görmekten asla usanmaz. Eğer böyle bir köpeğe sahipseniz ona sürekli ilgi göstermeniz gerekiyor aksi taktirde onu umursamazsanız ileride köpeğinizin psikolojisinde bazı problemler ortaya çıkacaktır. Uzun bir tüy yapısına sahip olan bu köpeğin tüyleri sırtından ilginç bir şekilde iki yana doğru dökülmektedir. Tüy rengi olarak sadece sırt bölgesinde çelik mavisi geri kalan diğer bölgelerde ten rengidir. Kafa yapısı olarak düz bir kafaya sahiptir. Bunun devamında yüzünde bulunan uzuvları ise burun hafif uzun, dişler ise düzenli ve diktir. Baş kısmında bulunan tüyler kafasını  mama kabına sokmasını engelleyecek kadar uzundur.

Yorkshire Terrier Karakteri

Yorkshire Terrier türü köpekler hiçbir zaman kendi yapılarının farkında olmazlar. Küçük olmalarına rağmen sürekli macera peşinde koşarlar. Sanki büyük bir köpekmişçesine küçücük bedenleri ile büyük işlere kalkışırlar. Ara sıra saldırgan fakat her zaman zeki, enerjik ve cesur bir ırktır. Bazı durumlarda çevresinde bulunan diğer hayvanlara karşı saldırgan olabiliyorlar. Adeta keçi gibi bir inadı olduğundan eğitime çok yatkın olmasına rağmen bu durum biraz zorlaşabiliyor. Kötü huylarından biri çok fazla sıkı durumlara gelememesi bu sebepten dolayı kızdırıldığında ısırma gibi bir huyu ortaya çıkıyor. Apartman yaşamına yatkın bir köpek olmasına rağmen havlama konusunda bazen problemler çıkartabilir. Ama bu konuyu sıkı ve düzenli bir eğitim ile çözebilirsiniz. İnatçı bir köpek olduğu için tuvalet eğitimi konusunda size biraz sıkıntılı bir süreç yaşatabilir.

Boyutları ve Yaşam Süresi

Genel olarak herkes tarafından kabul edilen boyutları dişi de ve erkekte aynı olacak şekilde 15 – 18 cm arasında değişmektedir. Kilosu da ufak tefek bir hayvan olduğu için 3 – 4 kilo civarında bulunmaktadır. Ayrıca yaşam süresi size uzun süre dostluk yapabilecek kadar yani 12 – 15 yıl arası olmaktadır. Eğer iyi bir köpek bakıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız yaşam süresine iyi bir bakım ile etki etmeniz mümkündür. Küçük bir köpek olduğu için fazlasıyla bakıma ihtiyaç duyuyorlar.

Yorkshire Terrier Bakımı

Bu tür tüylerinin uzun olması sebebiyle günlük bakıma fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır. Eğer bu konu sizin için büyük problemler yaratıyorsa tüylerini bir veteriner yardımı ile tıraş ettirmeniz mümkündür. Tüylerinin gözlerinin önüne gelmesi kesinlikle engellenmelidir. Kulak çevresinde bulunan tüyler mutlaka sürekli bir şekilde temizlenme gereksinimi duymaktadır. Egzersiz ihtiyacı olarak bu köpekler çok hareketli olmaları sebebiyle kapalı mekanlarda yaptıkları egzersizler ile yetinebiliyorlar. Bunu yanı sıra sizin bu konuya etki ederek ona günlük yürüyüşler yaptırmanız gerekecektir. Apartman hayatına uygun bir bakım serüveni olan bu köpeğin diğer köpekler ile arası pek iyi değildir. Alfa köpek kategorisinde yer aldığı için köpek bakımı konusunda deneyimsiz olan kişiler bu türün bakımında fazlasıyla zorluk çekeceklerdir. Eğer Yorkshire Terrier satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle bu konu hakkında gerekli bilgileri öğrenerek öyle karar vermelisiniz. Aksi taktirde satın aldığınız köpeğin hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilirsiniz.

Haber Yorumları