Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi, Türkiye’nin adeta bir markası haline gelmiş olan bir ırktır. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde fazlasıyla sevilen bir kedi türüdür. Gözlerinin neredeyse bir nazar boncuğu kadar mavi bunun yanı sıra diğer gözü ise kehribar rengini almış kadar güzel olmaktadır. Evet yanlış duymadınız bu ırkın iki gözünün rengi birbirinden tamamen farklıdır. Bu kedi ırkını bu kadar popüler hale getirende tam anlamıyla göz rengidir. Van kedisi ırkı ülkemizin değerli bir mirası olduğu için üniversiteler tarafından bazı araştırmalara tabii tutulmuşlardır. Aynı zamanda bu kedilerin araştırılması ve ırkının devam ettirilmesi için Van’da bulunan 100. Yıl Üniversitesi’nde “Van Kedisi Araştırma ve Koruma Merkezi” adında bir bölüm 1992 yılında faaliyete geçirilmiştir. Bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız öncelikle Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Başka Kedilerle Geçinme Düşük
Çocuklarla Geçinme Orta
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk Düşük
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Orta

Van Kedisi Genel Özellikleri

Tüy Yapısı : Kısa Tüylü
Gövde: Orta irilikte, kıvrak ve kaslı.
Kuyruk: Uzun ve ince
Kilo: 3,5 – 7 KG

Van kedisi, diğer kedilere nazaran suya girmekten ve su ile temas etmekten fazlasıyla zevk duymaktadır. Bu ilginç özelliği sebebiyle diğer kedi ırklarından kolay bir şekilde ayırt edilmektedir. Bu ırk genel özellikleri sebebiyle farklı ortamlara uyum sağlamaktan ve değişim yaşamaktan pek hoşnut olmazlar. Ama ortamını değiştirdiğinizde bir süre sonra buraya alışacaklardır. Van ilimizde yaşayan halkın bu kedi türü mirasına sahip çıkmakta birçok girişimleri olmuştur. 1950’li yıllarda bu kedi ırkının yabancı ülkelere ihracatı gerçekleşmiş ve diğer dillerde “Turkish Van Cat” olarak yerini bulmuştur. Van halkı tarafından bu kedinin beslenme amacı tamamen fare ve haşere avcılığı yapması amacıyla kullanılmıştır. Van ilimizde neredeyse her evde “Pişik” adı verilmekte olan Van kedisine rastlamanız fazlasıyla mümkündür. Sergilediği cana yakın hareketler sebebiyle insanlar onu kolayca sevebilmiştir. Yaşadığı bölgeye kolay bir şekilde adapte olma özelliğine sahiptir. Van kedisinin gözlerinin farklı renkte olmasını sebebine gelindiği zaman ise kedilerde kolay kolay görülmeyen fakat genetik bir bozukluk olduğu bilinmektedir.

Van Kedisi Karakteri

Van kedisinin karakteri hakkında bilgileri size maddeler halinde verecek olursak burada bahsettiğimiz konulara mutlaka dikkat etmeniz gerekecektir. Maddelerde yazanları dikkatlice okuyarak herhangi bir sahiplenme durumunda size göre olup olmayacağına karar verebilirsiniz.

  • Van kedisi, insanlar ile arası her zaman iyi olan bir kedi türüdür.
  • Sığ ve hafif ılık suları çok seven bu kedi çok iyi bir yüzücüdür.
  • Sahibini sevmekten ve sevgisini ona fazlasıyla göstermekten hiçbir durumda çekinmemiştir.
  • Sahibinin ona göstermiş olduğu ufacık bir ilgi sonucunda hemen sahibinin kucağına giderek o da sevgisini göstermektedir.
  • Adeta bir eş gibi gebelik döneminde sahibinden sürekli bir ilgi bekleme özelliği bulunmaktadır.
  • Sıcak halleriyle sahibi ile kurduğu bağı sürekli güçlendirmeye çalışmaktadır.
  • Eğer doğum vakti yaklaştıysa onu hiç kimsenin göremeyeceği bir yere giderek orada sessiz sedasız doğumunu gerçekleştirir. Doğum süresince genel olarak 4 tane yavrulama özelliği bulunmaktadır.
  • İri bir kemik yapısına sahip olan Van kedileri insanlar ile iç içe olmaktan, beraber yaşamaktan fazlasıyla zevk duyar.
  • İnsanlar ile bu kadar uyumlu yaşamasına rağmen aynı samimiyeti kesinlikle kendi cinslerine gösteremez. Sahiplenici bir yapısı olması sebebiyle diğer kediler ile sahibini ve yaşam alanını paylaşmak istemez.

Van Kedisi Bakımı

Van kedisi, fazlasıyla tüylü bir yapıya sahip olduğu için tüy dökümü mevsimi yaz aylarında gerçekleşmektedir. Suda yüzmeyi çok sevdiği için tüylü bir yapıda olması ona fazlasıyla engel olacaktır. Tüy yapısının uzun olması temizlik ve bakım konusunda gözlerinizi biraz korkutabilir fakat tüylerinin fazlasıyla yumuşak olması sebebiyle kolayca tarama işlemi yapabilirsiniz. Kedinin su ile arasının iyi olması sebebiyle yıkma gibi bir gereksinim hissetmeyecek. Her kedide olduğu gibi mutlaka tırnak bakımlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. 2 haftada bir olacak şekilde tırnaklarını kesmeniz onun yürüme durumdayken canının yanmamasını sağlayacaktır.

Haber Yorumları