Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi, ismini aldığı eski Siyam’da, tapınak bekçiliği görevinde kullanılmıştır. Bu cinsin kökeni Tayland’dır. Dünya üzerinde en fazla sahiplenilen kedi türü olarakta bilinmektedir. Masmavi gözleri ve müthiş derecede zekası ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu kediler bulundukları her ortama kolay bir şekilde uyum sağlamaktadırlar. Bu tür yine kıvrak zekasının yanı sıra geveze olması ile de bilinmektedir.  Bulunduğu her yerde sürekli miyavlama ihtiyacı duyarlar. Kısacası sürekli dikkatleri üzerine çekmekten çok hoşlanmaktadır. Siyam kedisi sahiplenmek isteyen bir kişinin mutlaka bu konu hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sizin için hazırladığımız Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı adlı yazıda gereken tüm bilgileri en iyi şekilde bulabileceksiniz.

 

Başka Kedilerle Geçinme Orta
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi Yüksek
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Düşük

Siyam Kedisi Genel Özellikleri

Karakteri: Çok zeki ve çevik
Tüy Yapısı : Kısa bir tüy yapısı
Kulak Yapısı: Kısa ve uçları uzun bir kulak
Gövde: Orta
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 5 - 15 kg

Siyam kedisi karakterinin ona getirdiği önemli bir özellik olarak çok zeki, kıvrak ve cana yakındır. Tüy yapısına gelindiği zaman karşımıza kısa tüyle ve krem renginde olarak çıkmaktadır. Yüzündeki küçük bir bölge, kulaklar, patiler ve kuyruğu tamamen koyu kahverengi ve siyah arasında bir renkten oluşmaktadır. Kısacık kulakları bulunmaktadır. Vücut yapısı bakımından fazlasıyla güçlüdür. Kafasının şekli baş kısmı tamamen geniş ve çeneye doğru inildikçe daralmaktadır. Bir şeye benzetmek gerekirse ters üçgeni anımsatabiliyor. Orta irilikte bir gövdeye sahiptir. Herkes tarafından ve sağlıklı yapıda bulunan bir siyam kedisi 5 – 15 kilogram aralığında kilosu ile karşımıza çıkabilmektedir.

 

Siyam Kedisi Fiyatları

Siyam Kedisi fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Siyam Kedisi Karakteri

Siyam kedileri koruma özelliği yüksek olan bir kedi türüdür. Bu özelliğini yavruları ve sahibi üzerinde fazlaca gösterebilmektedir. Her daim onlar ile beraber olmak ve onları korumaya yönelik tavırlar sergiler. Karakterinin ona ön gördüğü özellikler itibari ile küçük çocuklara karşı çok iyi bir davranış sergilemektedir. Onlar ile oyun oynarken tırnaklarını patisinin içine saklayarak çocuklara zarar vermekten her zaman kaçınmaktadır. Bu sebeple  çocuklu ailelerin en sevdiği kedi türleri arasında yer alıyor. Sergilediği koruyucu tavırlar sebebiyle bakımını üstlenen aile onu kolayca kabullenebilmektedir. Adeta eğitilmiş bir köpek gibi onunla oyun oynadığınız esnada karşıya attığınız bir oyuncağı size geri getirebilmektedir. Sahibine fazlasıyla güven duyar ve sürekli onunla vakit geçirmek ister.

 

Siyam Kedisi Bakımı ve Eğitimi

Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşılamak amacıyla ona mutlaka tuvalet kabı almanız gerekmektedir. Gün içerisinde onu bir köpek gibi sürekli dışarı çıkaramayacağınız için evinizin köşesinde duran bir kaba kolayca tuvaletini yapabilecektir. Bazı siyam kedilerinin genel sorunu olarak aynı kaba ikinci kere tuvalet yapmak istemedikleri söylenebilir. Bu kedi türü utangaç bir tür olduğu için tuvaletini yapacağı kabı mutlaka tenha bir yere koymalısınız. Aksi takdirde tuvaletini yapmakta zorlanacaktır. Tuvalet eğitimini ona zeki olması sebebiyle kolay bir şekilde verebilirsiniz. Tüylerinin kısa olması sebebiyle fazla tüy dökmediklerini söyleyebiliriz. Bu kediler kendilerini yalayarak temizlese bile bazı durumlarda sizin desteğiniz gerekebilir. Bu sebeple dökülen tüylerini belirli zaman dilimlerinde toplamanız gerekebilir. Bu işlem için tüy fırçası ve tarak kullanmanızı öneriyoruz. Kedinizin tüyleri ile ilgilenmek için belirlediğiniz süre minimum 2 hafta aralıklar ile olmalıdır.

 

Bu türün mama ihtiyacını karşılarken mutlaka besin değerlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedinize asla ve asla köpek maması yedirmemelisiniz. Her iki varlığında ihtiyaçları farklı olduğundan onlara yarar sağlayacağım derken en büyük zararı vermiş olabilirsiniz. Eğer mama seçimi konusunda sorun yaşıyorsanız veterinerinizden yardım alabilirsiniz. Aynı şekilde mama konusunun yanı sıra kedinizin sağlığı konusunda sizi rahatsız eden durumlar oluştuğunda veterinerinize danışmaktan kesinlikle kaçınmamalısınız. Aksi takdirde beklenmedik sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Siyam Kedisi Fiyatları

Siyam Kedisi Fiyatları 1000 TL ile 4.000 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/422/siyam-kedisi

 

Haber Yorumları