Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

Shar Pei ırkının kökeni 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Bu ırkın ataları tam olarak bilinmese de çıkış yerinin Çin olduğu söylenmektedir. Bazı söylentiler olarak Chow Chow ırkından türediği söylense de bu iki ırkın arasındaki tek benzerlik dil rengidir. Bu da o düşüncenin doğru olmadığının bir nevi kanıtıdır. Bu ırkın geçmişine bakıldığında geçmişte yırtıcı savaş köpekleri olarak kullanılmışlar. Geçmişte Çin’de yapılan köpek dövüşlerinin bir numaralı ismi olan Shar Pei ırkı, sonraki zamanlarda Amerika’ya gönderilerek burada yeni üretilen Shar Peilerin arkadaş canlısı birer köpek olmaları sağlanmıştır. Eğer bu sevimli köpeği sahiplenmek istiyorsanız Shar Pei Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Shar Pei Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 8/10 yıl
 • Köken: Çin
 • Ağırlık: 18-25 kg
 • Boy: 46-51 cm
 • Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

Shar Pei ırkı buruşmuş yapıda olan derileri ile tanınmaktadır. Kareye benzeyen kafa şekilleri geniş ve düz bir yapıdadır. Bu ırkın yüksekliği genel olarak 46 – 51 cm arasında değişiklik göstermektedir.  Ağırlıklarına bakıldığında ise dişide ve erkekte aynı olmak üzere 16 – 20 kg aralığında olmaktadır. Kürk rengi olarak açık kahverengi, krem, kızıl ya da siyah olabiliyorlar. Tüy yapısı da yine sert veya yumuşak olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu ırkın yüz ifadesinin hüzünlü göründüğüne bakmayın gerçekten eğlenceli yapıları vardır. Ağız yapısı ise Chow Chow ırkı ile benzerlik göstermektedir. Dil rengi ise bu ırkın Chow Chow ile birbirine benzediği tek noktadır. Mavi – Siyah karışık bir dil rengine sahiptir. Badem kadar güzel bir göze sahiptir fakat bu gözleri derisinin kırışıklığı sebebiyle kolay kolay göremezsiniz. Kulak yapısı olarak küçük üçgen bir kulak şekilleri vardır. Kuyruk kısadır, ucuna doğru incelir ve vücut üstüne doğru kıvrılır. Yavruluk döneminde vücut derisi daha kırışıktır, büyüdükçe bu kırışıklık bir nebze de olsa düzelir.

Shar Pei Karakteri

Bu ırkın karakteristik özellikleri diğer köpeklere göre çok aşırı değişkenlik göstermemektedir. Aşağıda belirttiğimiz listeyi gözden geçirerek bu ırkın karakteri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Sağlam, çevik ve güçlü bir ırktır.
 • Ev içinde mutludurlar, sakin, iyi huylu ve sadık mizaçları vardır.
 • Cana yakın ve oldukça sevimli olan bu ırkın çocuklarla da aralarının iyi olduğu bilinmektedir. Fakat yabancılara karşı özellikle bir tehlike hissettikleri anda agresif olabilirler.
 • Bekçilik özellikleri de vardır, çok iyi koruyucudurlar.
 • Oyuncu ve cesur olduklarını da söyleyebiliriz.
 • Genel olarak iyi huyludurlar ve sakin bir yapıları vardır. Bir dost arıyorsanız doğru seçim Shar Pei olacaktır.
 • İnatçı bir yapısından dolayı, dominant karakterde olmalısınız, liderliği elinizden bırakmayın.
 • Zeki köpekler olduklarından tuvalet eğitimini kolaylıkla öğreneceklerdir.

Shar Pei Bakımı

Diğer ırklarda görüldüğü gibi bu ırk da yılda 2 defa tüy değiştirir. Çok uzun ve karışık tüyleri olmadığından, fazla bir bakıma ihtiyacı olmasa da yine de düzenli olarak taramak gereklidir. Deri yapısının özelliğinden dolayı mutlaka veteriner hekiminizin önereceği bir şampuan kullanmalısınız. Deri yapısı birçok ırktan farklı olduğundan Shar Pei’ler sıcaktan daha fazla etkilenir. Ayrıca yine aynı sebeple deri hastalıklarına yatkınlıkları oldukça fazladır. Bu rahatsızlıkların önüne geçebilmek adına diyeti mutlaka düzenlenmelidir. Aynı zamanda yine kırışık deri yapısından dolayı kıvrımlarının temiz tutulması oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için çok önemlidir.

Bunların dışında sadece bu ırk ve melezlerinde gözlenen Shar Pei ateşi denilen ve kalıtımsal olarak anne babadan yavrulara geçen bir hastalık vardır ki 18 aya kadar olan yaşta ortaya çıkar.Yaşam Süreleri 7 - 12 yıl kadardır.

 

Haber Yorumları