Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Shar Pei Özellikleri ve Bakımı

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Çin Shar Pei, AKC tarafından tanınan 134. ırk olma unvanına sahiptir. Yavruluk döneminde aşırı sevimli olduğu için koruma güdüleri görmezden gelinse de oldukça sert bir mizaca sahip olduklarının unutulmaması gerekir. Yalnız kalmayı yüksek derecede tolere edebilirler, ailelerine bağlılık duyarlar ancak onlarla sürekli bir arada olmak pek onların tarzı değildir. Kucaktan inmeyecek bir köpek isteyenlerin beklentilerini karşılamazlar. Diğer hayvanlarla ve yabancılarla çok iyi anlaşamazlar, erken dönemde sosyalleştirilseler de her zaman temkinli olunması gerekir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar, gün içerisinde çok hareketli de değillerdir. Diğer birçok cinsten farklı olarak oyun oynarken çok keyif aldıkları söylenemez. Sadık olurlar ve bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Orta büyüklükte olan bu asil ırk kısık gözlere ve mavi – siyah bir dile sahiptir. Kafa, boyun ve omuz bölgelerinde derisi katlanır. Bu anatomik özellik onları herhangi bir saldırıya karşı doğal olarak savunur. İnatçı ve akıllıdırlar. Köpek yetiştirme konusunda deneyimli kişiler tarafından tercih edilmeleri önerilir, sessizdirler ancak gerekli durumda havlarlar. Bekçilik ve koruma içgüdüleri çok baskın olmakla birlikte apartman hayatına çok iyi adapte olabilirler.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Shar Pei Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 8/10 yıl
 • Köken: Çin
 • Ağırlık: 18-25 kg
 • Boy: 46-51 cm
 • Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

Menşei ülkesi Çin’dir. Yüzyıllardır Çin’in güney bölgesinde varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir. Eski çanak ve çömlek kalıntıları bu köpeklerin soyunun MÖ 206 yılına dek uzandığını göstermektedir. Gevşek ciltleri nedeniyle doğal bir korunma mekanizmasına sahip oldukları için maalesef geçmiş dönemlerde dövüştürüldüler. Aynı zamanda avcılık, iz sürme, hayvanları ve çiftlikleri koruma gibi görevlerde de kullanıldılar. Komünist devrim sırasında türlerinin devamlılığı endişeleri ortaya çıksa da 1973 yılında Hong Konglu bir iş adamı tarafından satın alınarak türlerinin yok olması engellendi. Amerika’da bir dergide resimleri çıktıktan sonra popülerleştiler. AKC tarafından 1992 yılında tanındılar. Günümüzde ülkemizde de çok tercih edilen ırklar arasında yer almaktadırlar.

Shar Pei Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklükte bir ırk olan Çin Shar Pei cinsi dostlarımızın ağırlıkları 20 – 27 kilogram aralığında olur. Erkeklerin de dişilerin de boy uzunlukları 46 – 51 santimetreye kadar uzayabilir. Çok enerjik ya da hareketli olmadıkları için kilo kontrollerinin sağlanması önemlidir.

 • Dişiler her doğumda 4 ila 6 arasında yavruyu dünyaya getirirler.
 • Yavru sayısı dişinin ve erkeğin genel sağlık durumu kadar
 • Kaç kere çiftleştikleri doğrultusunda da değişiklik gösterebilir.
 • Vücut yapıları müsait olduğu için genellikle doğal yolla doğum yaparlar,
 • Pelvik bölgesi dar olduğu takdirde sezaryen gerekebilir.
 • Gebelik süreçlerinin veterinerler tarafından izlenmesinde fayda vardır.

Shar Pei Bakımı

Mide dönmesi sorunu yaşayabilirler. Tek öğün mama verilmemeli ve öğünleri çok hızlı yememesi sağlanmalıdır. Mide dönmesi durumu oldukça tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Çin Shar Pei ırkı kilo almaya müsaittir; dolayısıyla öğün miktarlarının gelişim süreçlerine, yaşlarına, sağlık durumlarına ve aktivite düzeylerine göre ayarlanması gerekir. Orta ırkların ihtiyaçlarına yönelik formüle edilen kaliteli kuru mamalar onların besin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. Alerjiye yatkın oldukları unutulmamalı mama seçimi sırasında veteriner görüşlerine ve köpeğin bireysel özelliklerine uygun ürünlere başvurulmalıdır. Sitemiz üzerinden Uzak Doğu’nun bu asil türü için en uygun ürünleri bulabilir, ürün içeriklerini inceleyerek gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Enerji seviyeleri ve hareketlilik düzeyleri çok yüksek değildir. Gün içerisinde herhangi bir görevleri olmadığı takdirde uyuyabilirler. Daha enerjik ırklarla kıyaslandığında uyku süreleri birkaç saat fazla olabilir.

Haber Yorumları