Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sfenks Kedisi, belki de dünya üzerinde görünüşü en farklı olan kedi ırkıdır. Kendine has bir yapısı olan bu ırk, diğer kedilerden farkını tüysüz olmasıyla ortaya koymaktadır. Aynı zamanda sarkık bir yapıda olan derileri ile insanların en fazla tercih ettiği kedi ırkları arasında yer almaktadır. İyi huylu ve uysal bir yapıları olması sebebiyle onu sevmek için ona dokunduğunuzda size çok farklı bir hissiyat vereceklerdir. Bu kediye en fazla Kanada’da rastlayabilirsiniz. Neredeyse her evde bu ırktan bir yol arkadaşı bulunmaktadır. Eğer bu kedi ırkını kendinize bir yol arkadaşı olarak sahiplenmek istiyorsanız Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgileri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Başka Kedilerle Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Geçinme Çok İyi
Dikkat ve İlgi Orta
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

 

Sfenks Kedisi Genel Özellikleri

Karakteri: İyi huylu ve aynı zamanda uysal
Tüy Yapısı : Tüysüz
Kulak Yapısı: Uzun ve oval
Gövde: Sert ve kaslı
Kuyruk: Tüysüz ve ince
Kilo: 3.5 – 5 kg

Sfenks kedisi, diğer kedilerden görünüşü sebebiyle kolayca ayırt edilebilir bir kedi türüdür. Ayırt edici olan en önemli özelliği kedinin tamamen tüysüz bir yapıda olmasıdır. Bu sebeple neredeyse dünya üzerinde en fazla tercih edilen kedi türü haline gelmiştir. Tüylerinin olmamasına rağmen ağırlık bakımından diğer kediler ile aynı yapıya sahiptir. Görünüş olarak kulakları ve tüysüz olması ona vahşi, sert bir görünüş katmaktadır. Bu görünüşü korkutucu olsa da sadece görünüşü sebebiyle evde kedi besleyecek olan iyi niyetli insanların hep ilk tercihi olmuştur. Bu ırk ilk olarak 1960’ lı yıllarda Kanada’da ortaya çıkmıştır. Tüysüz bir yapıda olması sebebiyle kedilere düşkün olan kişilerden çok ilgi görmüştür. Kontrollü bir şekilde yapılan gen havuzu genişletmeleri sebebiyle günümüze kadar kolay bir şekilde bu ırk yayılmıştır. Bu ırk, 1988 yılında yapılan bir yarışmada şampiyon olmuş ve ününe ün katmıştır.

 

Sfenks Kedisi Karakteri

Dünyanın en güzel kedilerinden biri olan Sfenks, görünüşüyle birlikte ilgi çeken hareketleri sebebiyle kendine has bir kişiliğe sahiptir. Zekasının son derece güçlü olduğundan söz edilen bu ırk, bu sebeple kolay bir şekilde eğitilebiliyor. Bakıcısı ile arasındaki bağ fazlasıyla güçlü olduğu için kedi ile ilgilenemeyecek bakıcılara bu ırkı önermiyoruz. Çevresine karşı gösterdiği samimiyeti ve konuşkan yapısıyla ön plana çıkıyor. Bu sevimli kedi, bakışları ile sizinle iletişim kurarak ilgi beklediğini anlatabiliyor. Diğer evcil hayvanlara ve çocuklara yaklaşımı oldukça üst düzey olan bu ırk tam anlamıyla ev kedisi durumundadır. Ne kadar diğer evcil hayvanlar ile arası iyi olsa da yaşadığı ortamda kendisinden başka evcil hayvanları kabul etmemektedir. İlgi beklentisi yüksek olan bu kedi, ilgi göremediği durumlarda dikkat çekmek amacıyla ev ortamında bulunan yüksek alanlara çıkarak dikkat çekmeye çalışmaktadır. Bu sebeple kediniz ile olan bağınızı her durumda güçlü tutarak onların isteklerine göre hareket etmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Sfenks Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Sfenks kedisinin sağlıklı bir hayat kurması için mutlaka sürekli bir şekilde bakımlı bir halde tutulması gerekmektedir. Diğer tüylü ırklara göre bu ırkın tüyleri olmaması sebebiyle herhangi bir tüy bakımı yapmanıza gerek olmayacaktır. Fakat tüyleri olmaması sebebiyle derisi oluşabilecek alerji, hastalık gibi tehditlere karşı her zaman bakıma ihtiyaç duymaktadır. Derisinin parlak görünümünü kaybetmemesi için mutlaka günlük olarak nemli bir bez ile onu silmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde cildinin hassas olmasından dolayı mutlaka güneşe karşı korunma ihtiyacı duymaktalar. Yaşadığı bölgede herhangi bir mikrop ile etkileşime geçmemesi için bu kedinin etrafında bulunan oyuncaklarını, mama kaplarını ve bununla birlikte tuvaletini yaptığı kumlarını mutlaka temiz tutmanız gerekmektedir. Mikroplara karşı korunması için bu uygulama kesinlikle ve kesinlikle gereklidir.

Sfenks Kedisi Fiyatları

Sfenks Kedisi Fiyatları 750 TL ile 2.750 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/186/sfenks

Haber Yorumları