Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold, dış görünüşü ve insanı büyüleyen güzelliği ile en çok sahiplenilen kedi türleri arasında bulunmaktadır. Başlangıç olarak 1960’lı yıllarda William Ross adında bir çoban bu kediyi ahırda bularak İran, Exotic Shorthair, American Shorthair ve Birman kedisinin çiftleştirilmesi ile gen çeşitliliği arttırılmıştır. Bu çeşitlilik sonucunda ortaya çıkan ilk kediye Susie adı verilmiştir. İngiltere ile özdeşleşmiş olan bu ırk adını da oradan almıştır. Bu türü sahiplenmeyi düşünen kullanıcılarımız için Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı hakkında gerekli tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi Orta
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Çok İyi
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

 

Scottish Fold Genel Özellikleri

Karakteri: Akıllı, sakin ve cana yakın
Tüy Yapısı : Çok sık aynı zamanda kısa
Kulak Yapısı: içe doğru kıvrık
Gövde: Orta
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 4 – 6 kg

 

Scottish Fold, bir kedi ırkıdır. Genellikle gri tonlarında olan Scottish Fold, 1961 yılında İskoçya'da William Ross adındaki bir çiftçi tarafından fark edilmiştir. 1966 yılında kulak kıkırdağındaki bir mutasyon sebebiyle küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı ile ünlenmiş olup GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır. CFA (Cat Fanciers Association) tarafından, 1978 yılında şampiyonluk kazanmış olan Scottish Fold, en sevilen ve bakılan ırklar arasında yerini almıştır. 1980 yılından beri de ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş ve ACF, CFF, CFA gibi birçok organizyon tarafından da kayıt altına alınmıştır. Diğer ırklara göre çok farklı kulak yapısına sahip olan Scottish Fold, 1960'lı yıllarda ”Governing Council of the Cat Fancy” adlı kuruluş tarafından resmi olarak kedi ırkı olarak kayıt edilmiştir. Kayıt edildikten 10 yıl sonra kulağındaki farklı yapının enfeksiyonlar ve genetik bozukluklardan kaynaklandığı tespit edildiği için, hastalığın genetik olmasından dolayı kayıt ve kabul işlemleri durdurulmuştur.

Scottish Fold Karakteri

Scottish Fold cinsinin başlıca özelleri ise şunlardır: Tüyleri kısadır, ancak Scottish Fold longhair isimli uzun tüylü bir türü de vardır. Tüyleri çok çeşitli renklerde olabilir. Bu ırkta sıkça görülen tüy renkleri arasında tekir, tekir-beyaz, krem, duman, portakal sayılabilir. Göz renkleri tüy renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir, genellikle bakır ve altın renkli gözlere sahip olsalar da mavi veya yeşil gibi farklı göz renkleri de görülebilir. Scottish Fold kedilerin gözleri orta büyüklükte, kafaları yuvarlak biçimlidir. Scottish Fold cinsi kedilerin karakterleri ise uyumlu, sakin, oyuncu ve cana yakındırlar. Kendi başlarına kaldıkları zaman bile oyun oynayarak vakit geçirirler.

Kürk Yapısı ve Fiziksel Özellikleri

Devamlı sevmek isteyeceğiniz, kucağınızdan bırakmak istemeyeceğiniz kedi cinsi arıyorsanız, Scottish Fold tam size göre. Sevimli görüntüsü ve akıllı hali ile kısa sürede bulunduğu ortama uyum sağlar. Sevecen yapısı ile aile bireylerine kendini kolayca sevdirir. Scottish Fold kedi cinsi, evde yalnız kaldığı zaman da sıkılmaz. Yoğun tempoda çalışanlar evde beslenebilecek kediler arasından bu cinsi tercih edebilir. Tabi ona oyalanacağı bir sürü oyuncak almaları faydalı olacaktır.

Scottish Fold Bakımı ve Eğitimi

Sanilanin aksine genetigi ile falan oynanmis bir hayvan olmayan, dogal olarak gelismis bir dominant gen mutasyonu ile bu sekilde bir fenotipe kavusmus kedilerdir. badi badi bacaklari saglayan sey kedinin kendi cinsiyle alakalidir zira bu mutasyon sadece kulak kemik kikirdaginin bir kirim (bazen 2-3 kirim) olusturmasina ve gordugumuz kirik kulaklara yol acmasina sebebiyet vermektedir. Scottish fold ciftlesme sonrasi sadece bazi yavrularina bu geni aktardigi icin her yavru bu sekilde dogmamakta ve dogan yavrular talebi de yogun oldugu icin ayri bir onem kazanmakta ve yuksek fiyatlara satilmaktadirlar. Gonul rahatligiyla alabilir, gonlunuzce sevebilirsiniz, bu kedilerin kulaklarini kiran bir seytani "mastermind" yok bu islerin arkasinda...

Scottish Fold Fiyatları

Scottish Fold Fiyatları 500 TL ile 2.000 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/32/scottish-fold

 

Haber Yorumları