Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold, dış görünüşü ve insanı büyüleyen güzelliği ile en çok sahiplenilen kedi türleri arasında bulunmaktadır. Başlangıç olarak 1960’lı yıllarda William Ross adında bir çoban bu kediyi ahırda bularak İran, Exotic Shorthair, American Shorthair ve Birman kedisinin çiftleştirilmesi ile gen çeşitliliği arttırılmıştır. Bu çeşitlilik sonucunda ortaya çıkan ilk kediye Susie adı verilmiştir. İngiltere ile özdeşleşmiş olan bu ırk adını da oradan almıştır. Bu türü sahiplenmeyi düşünen kullanıcılarımız için Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı hakkında gerekli tüm bilgileri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi Orta
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Çok İyi
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

Scottish Fold Genel Özellikleri

Karakteri: Akıllı, sakin ve cana yakın
Tüy Yapısı : Çok sık aynı zamanda kısa
Kulak Yapısı: içe doğru kıvrık
Gövde: Orta
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 4 – 6 kg

 

Diğer kedi ırklarından çok farklı bir kulak yapısına sahip olan Scottish Fold kedisinin bu şekilde bir kulak yapısına sahip olmasının en önemli nedeni genetik bozukluklardır. Tam anlamıyla ömrüne çiftlik kedisi olarak devam etmekte olan bu türde ilk gözle görülür olan özellik kıvrılmış kulaklar ve yuvarlak bir kafa yapısıdır. Bu özellikleri ile kendini farklılaştıran bu türün ses tonu mükemmeldir. Bu tür güzel olmasının yanında zeka seviyesi olarak aşırı derecede üstündür. Kendine has oturuş şekli bu kediye daha güzel bir duruş kazandırmıştır. Sahiplerine huzur vererek çok fazla insanın bulunduğu ortama çok kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Eğer ki birde o ortama alıştıysa onu oradan kurtarmak fazlasıyla zor olacaktır. Bu ırk sahipleri tarafından seçilmiyor tam aksine sahiplerini kendileri seçiyor. Aynı zamanda ev kedisi olmasına rağmen kucakta bulunmayı fazla sevmezler. Eğer bir Scottish Fold bakıcısı iseniz kesinlikle bir tane top bulundurmanız gerekiyor. Onlar top ile oynamaya bayılırlar! Bunun yanı sıra bu tür fazlasıyla evcil olduğu için çocuklar ile de arası iyidir. Çocuklarınıza adeta bir arkadaş olacaklardır.

Scottish Fold Karakteri

Bu ırk diğer özelliklerinin yanı sıra karakteristik özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Akıllı ve meraklı bir yapıda olmasıyla birlikte ailesine fazlasıyla sadıktır. Utangaç bir yapıda olmaları sebebiyle ilk zamanlarda alışma sürecinde ufak tefek sorunlar çıkacağı için sizden saklanabilirler. Ama bu sorun size alıştıkları süreçte tamamen ortadan kalkacaktır. Scottish Fold ırkında olan bir kedinin uğraşmayı en çok sevdiği şeylerden birisi ise sahibinin peşinden hiç ayrılmamaktır. Bu ırkın garip karakteristik özelliklerinden bir diğeri ise oturma şekilleridir. Genetik bozuklukları sebebi ile adeta bir insanın televizyonun karşısında oturmasını andıran bir şekilde oturuyorlar. Bu ırk fazlasıyla neşeli ve sakin bir karakteristik özelliğe sahiptir. Bakışlarını tam anlamıyla iletişim kurmak için kullanırlar. Scottish Fold ırkını diğer kedi ırklarından ayıran bir diğer karakteristik yapı ise zeka bakımından çok iyi olmalarıdır.

Kürk Yapısı ve Fiziksel Özellikleri

Scottish Fold türü kürk yapısı bakımında genelde karşımıza iki çeşitte çıkıyor. Buna rağmen dünyada en fazla bulunan çeşidi kısa tüylü olanlarıdır. Uzun tüylere sahip olan çeşidi Longhair Scottish Fold olarak bilinse de bu ayrı bir tür değildir. Bu türün renkleri ise genelde karşımıza gri ve tonları halinde çıkmaktadır. Fakat buna rağmen neredeyse her renk tonuna sahip olabiliyorlar. Göz rengi olarak ise karşımıza kehribar rengine sahip bir şekilde çıkmaktadır. Bu türün ömrü, kedilerin genel yaşam süresi 2 – 16 yıl arasında olması sebebiyle bu aralıklarda bulunmaktadır. Fakat bu süre tamamen sizin kedinize nasıl baktığınıza bağlıdır. İyi bir bakım süreci geçirdiğiniz takdirde kediniz ulaşabileceği maksimum ömre ulaşacaktır.

Scottish Fold Bakımı ve Eğitimi

Bu türün diğer kedi cinslerine göre hastalığa daha fazla yatkın olması sebebiyle mutlaka bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Bu türün tüylerinin bakımlarını yapmak kısa tüylü olan çeşitlerinde çok fazla kolaydır. Haftada 2 – 3 kere tüylerini taramak onu mutlu edecektir. Aynı zamanda sağlığı içinde fazlasıyla önem arz edecektir. Tüy tarama ve tırnak kesme işlemlerini kesinlikle yavruluk döneminden ona alıştırmalısınız. Aksi takdirde gelişme çağında bu işlemleri gerçekleştirmeye çalıştığında yabancılık çekeceği için size sorun yaratacaktır. Yanına bırakacağınız bir oyuncak bu kedinin egzersizlerini yapması için yeterli olacaktır. Bildiğimiz gibi kediler fazla hareketli olmaktan hoşlanmazlar. Eğitim konusuna gelindiğinde ise genel olarak kedilerin eğitimi çok kolaydır. Tuvaletlerini genellikle kuma yaptıkları için tuvalet eğitimini ona vermekte fazla zorlanmayacaksınız. Petshop vasıtası ile satılan kedi kumlarından satın alarak evinizin bir köşesine bıraktığınızda o zaten tuvaletini oraya yapacaktır. Fakat kumun temizliğine mutlaka dikkat etmelisiniz. Kedi evde gezeceği için dışkısı ile herhangi bir temas durumunda sizin sağlığınızı da etkileyebilecektir. Bu tür kurallara uymakta fazla güçlük çekmeyeceği için sizin sözünüzden kolay kolay çıkmayacaktır. Evdeki eşyalara zarar vermeyen, sürekli yaramazlık yapmaya yatkın olmayan bir yapısı nedeniyle kedi bakmayı düşünen ve bu konuda tedirgin olan kişilere önerilmektedir.

Haber Yorumları