Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Rottweiler Özellikleri ve Bakımı

Rottweiler cinsini sahiplenecek kişilerin bilmesi gereken önemli bir konu da bu köpeğin bir süs köpeği olmadığıdır. Bu ırk gelişmiş zekası ve eğitilebilirlik seviyesi ile tam bir polis köpeğidir.  Bu ırk birçok arama kurtarma, iz sürme, koruma köpeği gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Bu ırkı sahiplenme düşünceniz var ise iyi bir eğitim vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Verdiğiniz eğitim ile köpeğinizin zekasına katkılar yapacağınızı ve onu geliştirmesini sağlayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu konulara değinmek adına Rottweiler Özellikleri ve Bakımı hakkında anlatımlarımıza devam edebiliriz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Çok İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Rottweiler Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 8/11 yıl
  • Köken: Almanya
  • Ağırlık: 39-61 kg
  • Boy: 39-61 cm
  • Kullanım: Koruma ve Güvenlik

Bu ırk atletik bir vücut yapısına sahip olması ile bilinmektedir. Geniş bir kafa yapısının yanı sıra aşırı derecede güçlü bir çene yapısına da sahiptir. Göz renkleri genel olarak koyu kahverengi tonlarında olmaktadır. En güzel özelliklerinden biri ise geniş bir yapıya sahip siyah renk bir burunu olmasıdır. Tüy yapısı olarak ise sık ve orta uzunlukta bir tüy yapısı bulunmaktadır. Kulakları üçgene benzeyen aşağı düşmüş bir yapıda karşımıza çıkıyor. Vücut yapısında bulunan en önemli detay ise sırt özelliklerinin güçlü ve sağlam duruşudur.

Rottweiler Karakteri

Rottweiler türü köpekler sakin ve eğitilebilir bir yapıdadır. Sahibine güven veren bir mizacı bulunmaktadır. Ailesine ve yakın çevresine karşı aşırı derecede korumacı bir huya sahiptir. Eğitim konusuna gelindiğinde kesinlikle disiplinli bir eğitim alması gerekiyor. Aksi taktirde başına buyruk davranışlar sergileyebiliyor. Bu sebeple eğitimine küçüklükten başlanması gerekiyor. Aynı zamanda sosyalleştirilmeye ihtiyaç duydukları için onu başka hayvanların arasından büyütmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir büyütme şekli ile devam etmezseniz olgunlaştığı sürelerde diğer hayvanlara karşı tehlikeli hareketler sergileyebilecektir. Diğer köpek türleri ile iyi anlaşamaması sebebiyle insanların çok olduğu bölgelerde kesinlikle tasmasız dolaştırılmaması gerekiyor. Küçüklük zamanlarında birlikte zaman geçirdiği hayvanları kabullenebiliyor.

Boyutları

Bu ırkın erkek olanları dişi olanlara göre daha gelişmiş bir yapıya sahip oluyorlar. Erkeklerde boyları 61 – 69 cm arası olurken dişilerde ise 56 – 63 cm arasında seyretmektedir. Yine aynı şekilde kilo bakımında dişiler erkeklere göre biraz daha cılız kalıyor. Erkek cinsin kilosu 50 – 60 kg arasında olmaktadır. Dişilerin kilosu ise 35 – 48 kg civarındadır. Aynı zamanda bunların yanı sıra yaşam süresi olarak yaklaşık 8 – 10 yıl arası ömürleri devam etmektedir. İyi bir eğitim ve bakım süreci ile bu süreyi maksimuma çekmeniz fazlasıyla mümkündür. Bu köpekler için en uygun yaşam alanı ise bahçeli evlerdir. Böyle bir köpek sahiplendiğinizde onun için  en iyi olanakları sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Rottweiler Bakımı

Bu ırkı sahiplendiğinizde bakım konusunda bilmeniz gereken birçok şey olacaktır. İlk olarak yapmanız gereken şeylerden biri bu ırkın özgürlüğüne fazlasıyla düşkün olması sebebi ile ona en geniş ortamı sunmanız gerekmektedir. Bahçeli bir eviniz var ise bu köpek orada rahatça yaşayabilir. Tür egzersiz ihtiyacı duyduğu için kesinlikle bu ihtiyacını karşılaması için onu sık sık sokakta gezintiye çıkarmanız gerekiyor. Tüy bakımı konusuna gelindiğinde ise mutlaka haftada birkaç kez taramanız gerekmektedir. Düzenli bir tarama aralığında köpeğiniz yıkanma ihtiyacı duymayacaktır. Bu hem tüylerinin sağlığı hem de ona sevginizi göstermek adına iyi olacaktır. Köpeğinizi yıkamak gibi bir alışkanlığınız var ise size en önemli önerimiz ilk 6 aylık süre boyunca onu yıkamamanızdır. Bunun nedeni ise bu süre zarfında köpeğiniz bağışıklık konusunda hassas olduğu için çabuk hastalanma ihtimalinin bulunmasıdır. Mama konusunda size öneri olarak kaliteli mamalar kullanmanızı öneriyoruz. Mama kullanımı köpeklerde en dikkat edilmesi gereken konu olduğu için kalitesiz mama kullanımı köpeklerde bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Haber Yorumları