Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll Kedisi, çok zeki ve akıllı olmasıyla bilinmektedir. Doğru bir eğitim süreci geçirdiğinde diğer kedi cinslerinin öğrenmekte zorlandığı birden fazla komutu onlara kolayca öğretebilirsiniz. İlk olarak 1960’lı yıllarda piyasaya çıkan Ragdoll Kedisi zekiliğinin yanı sıra sahiplerine bağlılığı ile bilinmektedirler. Ona verdiğiniz birçok komutu yerine getirmesi sebebiyle diğer kedilerden kolayca ayırt edilebiliyor. İran kedisine benzerlikleri sebebi ile onlara “Beyaz İran Kedisi”de denilmektedir. Bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız bazı durumlara hazırlıklı olmak amacıyla Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında bilgileri bu yazımızdan alabilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Geçinme Çok İyi
Dikkat ve İlgi Orta
Konuşkanlık Orta
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Düşük

 

Ragdoll Kedisi Genel Özellikleri

Karakteri: Zeki ve sadık
Tüy Yapısı : Fazla tüylü
Kulak Yapısı: Üçgen şeklinde
Gövde: Sert, Kalın Kaslı
Kuyruk: Yumuşak
Kilo: 4.5 – 7 kg

Ragdoll dış görünüşü ve özellikleri sebebiyle çok zor bulunan bir ırktır. “Ragdoll” kelimesinin anlamı oyuncak ( bez ) bebek anlamına geliyor. Bu kediye ragdoll denilmesinin sebebi ise kucakta durmayı çok sevmesinden dolayıdır.

  • Irk mavi gözlü olmasının yanı sıra kaslı ve iri bir vücuda sahiptir.
  • Kürk rengi olarak vücudunun bazı bölgelerinde koyu renkler bulunmaktadır.
  • Irkın en bilinen özelliği insanlara çok fazla düşkün olmasıdır. Ragdoll kedisini kucağınıza aldığınız anda adeta bir bebek gibi yumuşayacak ve onu sürekli sevmenizi bekleyecektir.
  • Oyun oynamayı sevmesi sebebiyle çocuklu ailelere bu ırk önerilmektedir. Tırnaklarını çok canı yanmadığı sürece çıkarmayarak çocuklarınıza kolay kolay zarar vermeyecektir.
  • Onu güzel bir şekilde eğitirseniz sizinle her türlü oyunu oynayacaktır. Adeta bir köpek gibi getirme işlerini çok iyi yapacaktır.
  • Ragdoll kedilerinin ses tonları diğer kedilere göre yumuşak bir yapıdadır.
  • Acıktıkları zaman bir bebek edasıyla size miyavlanarak yemek isteyeceklerdir.
  • Bu ırk ödüllendirilmekten çok hoşlanır. Eğer doğru bir hareket yaptığını düşünürse sizden ödül bekleyecektir.
  • Tüy dökümü konusunda size en büyük sıkıntıyı bahar aylarında yaşatacaktır.
  • Hiperaktif sayılmazlar.

 

Ragdoll Kedisi Karakteri

Ragdoll Kedileri, terbiyeli ve uysal yapısı ile ev ortamına en uygun kedi ırklarından birisidir. Yumuşak bir sese sahip olmaları nedeniyle size yapmak istemeyeceğiniz şeyi bile yaptırabileceklerdir. Bu ırk kolay kolay sizi rahatsız etmeyecek, sadece oyun oynamak istedikleri zamanlarda sizi rahat bırakmayacaktır. Bu durum hiperaktif olmayan yapıları sebebiyle her zaman görülmeyecektir. Zeki oldukları için bu ırkı çok kolay bir şekilde eğitebilirsiniz. Yatağına yattığı zaman adeta bir oyuncak bebek gibi bir görüntü sergileyecekler. İsimleri de bu sebepten “Ragdoll” olarak nitelendirilmiştir. Bebekler ve çocuklar ile iyi geçinmesi sebebi ile aile ortamında bakılmaya çok müsaittirler. Diğer kedi cinsleri ve hayvanlar ile çok kolay bir şekilde  uyum kazanacaklardır. Aileniz için iyi bir yoldaş arıyorsanız mutlaka seçiminizi Ragdoll kedisinden yana yapmalısınız. Bu ırk en fazla sahibinin yakınında olmayı sever.

 

Ragdoll Kedisi Bakımı

Ragdoll Kedisinin tüyleri fazlasıyla uzun bir yapıdadır. Çok fazla düğüm olma durumuyla karşılaşmayacaksınız fakat bu da bakım yapılmaması gerektiği anlamına gelmez. Uzun kediler için üretilmiş petshoplardan kolay bir şekilde bulabileceğiniz taraklar ile kürk bakımını yapabilirsiniz. Bu bakımı rutin bir biçimde 2 hafta aralıklar ile yapmalısınız. Vücudunda bakım yapılırken en fazla dikkat edilecek nokta bacakları ile gövdesinin birleştiği noktalardır. Bunun sebebi bu bölgelerin düğüm olma ihtimali diğer yerlere göre daha yüksektir. Ragdoll ırkı tüyleriyle oynanmasından çok hoşlandığı için bakım anında hiç zorlanmayacaksınız. Bakımını yapmanız gereken bir diğer nokta kuyruk köküdür. Kediniz büyük tuvaletini yaparken orada yapışıp kalan dışkı onları fazlasıyla rahatsız edecektir. Buranın bakımını alkolsüz bir bez ile rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu ırkı ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz. Banyo yaptırma sıklığınız kendi belirleyeceğiniz zamanlar arasında olmalıdır. Ne çok erken ne de çok geç olmaması sizin için çok iyi olacaktır. Bu zamanları kedinin tüylerine bakarak yağlı olup olmamasına göre belirleyebilirsiniz. Tırnak bakımına geldiğinizde ise ki biliyorsunuz bu bakım kedilerde çok önemlidir. Tırnaklarını bir iki hafta aralıklar ile kesmelisiniz.

Haber Yorumları