Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

Pug (pag) veya mops, Çin kökenli bir süs köpeği (oyuncak) ırkı. Kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahiptir. Farklı renklerde görülebilen kısa ve parlak bir kürkü; iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücudu vardır. Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo (boyundan büyük) olarak tanımlanır. Antik Çin'de lo-sze olarak bilinen Pug, günümüzdeki modern Pekinez Köpeği ve King Charles spaniel'in atası olabilir. Her ne kadar Çinli kökenlere sahip olsa da, Hollanda'nın Orange hanedanı ve Birleşik Krallık'ın Stuart hanedanı tarafından popülerleştirilmiştir. Bu cins köpeklerin hararet, obezite, farenks refleksinin yanı sıra daha ciddi olan nekrotizan meningoensefalit (beyin zarı hasarı) ve hemispondili hastalıklarına yakalanma ihtimalleri yüksektir. Sahipleri tarafından, kulakları ve yüzündeki kırışıklıkların arası özenle ve dikkatlice ve sık aralıklarla temizlenmelidir.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Pug Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-8 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Arkadaş

Pug cinsi köpekler, küçük boyuna ve karakterine istinaden multum in parvo (boyundan büyük) olarak tanımlanırlar. Her ne kadar pugların 8. yy.daki görüntüsü uzun ve ince olsa da günümüzde köşeli, tıknaz bir gövdeye; derin bir göğse ve iyi gelişmiş kaslara sahiptirler. Pugların kulaklarında iki farklı belirgin biçim görülür: gül ve düğme. Gül kulaklar, standard düğme biçimine nazaran daha küçüktür ve kulağın ön kısmı başın yan tarafına doğru düşer. Düğme çeşidi kulaklara sahip puglar tercih edilir. Bacaklar son derece güçlü, düz ve orta uzunluktadır. Omuzlar kısmen düşüktür. Topuk kemikleri orta yükseklikte ve güçlüdür. Ayakları ne bir tavşanınki kadar uzun, ne de bir kedininki kadar yuvarlaktır. İyi ayrılmış parmaklara ve siyah tırnaklara sahiptir. Alt dişler genellikle üsttekilerine oranla daha uzundur.

Pug Mops Karakteri

Yumuşak, parlak kürkleri açık kahverengi, kayısı rengi, gümüş ya da siyah olabilir. Ayrıca daha az görülen, kürkü tümüyle beyaz olan pug cinsi de mevcuttur. Bu cins puglar, kürklerinin rengini üretme ya da albinizm yolu ile alırlar. Gümüş renk kürk çok açık renk renkli kürk ve kısmi siyah kılların varlığı ile belirlenir. Gümüş pugların başlarının rengi genellikle son derece siyah olmakla birlikte, koyu esmer yüzleri ve kara ön ayakları arasında pek belirgin bir ayrım mevcut değildir. Başın arka bölümünden kuyruğa doğru uzanan siyah bir çizgi vardır. Kuyruk genellikle kalça üzerine doğru kıvrılır.

Cinsin İdeal Boyutları

Sürekli ilgi isteyen, genellikle agresif olmayan puglar, çocuklu aileler için uygundur. Cinsin geneli çocuklara bayılır ve onlarla oynayabilecek kadar güçlüdür. Sessiz ve uysal olabildikleri gibi sahiplerinin ruh haline göre canlı ve muzip de davranabilirler. İyi bir bekçi köpeği olabilirler. Her zaman tetiktedirler ve bazen çok havlarlar.

Sağlık Problemleri

Pugların uzun burunları ve belirgin kaş kemerleri olmadığından, proptoziz, kornea yırtılması ve ağrılı göz kapaklarının içe kıvrılması gibi göz rahatsızlıklarına meyillidirler.[3] Küçük solunum yolları sebebiyle nefes alma zorluğu çekmelerinin yanı sıra, dilleri üzerinden buharlaşma aracılığı ile sıcaklık kontrolünü verimli bir şekilde yapamazlar. Bir pagın normal vücut sıcaklığı 38 °C (100 °F) ila 39 °C (102 °F) arasındadır. Eğer vücut ısısı 41 °C (106 °F) çıkarsa, kendilerini serinletebilmeleri mümkün olmaz ve oksijen gereksinimleri en üst düzeye çıkar. Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden vücut ısılarının düşürülmesi gerekmektedir. Vücut sıcaklığının 42 °C (108 °F) olması durumunda iç organları hücresel seviyede parçalanmaya başlar ki bu durum uzun dönemli sağlık problemlerine ve hatta ölüme bile yol açabilir.

Hareketsiz bir yaşam süren puglar obeziteye meyillidirler ancak düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile bu durumun önüne geçilebilir. İngiltere Köpek Kulübü anketine göre Pugların ortalama ömrü 10 yıldır.

BBC tarafından hazırlanan bir belgeselde cins köpeklerin hatalı olarak aşırı bir şekilde yakınları ile çiftleştirildiğine dikkat çekilirken, Londra Imperial Koleji'nde yapılan bir çalışmaya göre Birleşik Krallık'taki 10.000 pagın gen havuzu geriye doğru takip edildiğinde sadece 50 ortak ataya ulaşılmıştır.

 

Renk Türleri

Shang Hanedanı (M.Ö. 400'den önce) Çinli hükümdarlar için kucak köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Eskiden Lo-Chiang-Sze ya da Foo (puginkilere benzer büyük gözleri ile birer ejderhaya dönüşmüş seramik foolar) olarak bilinirlerdi. Pug benzeri köpeklerin Konfüçyüs tarafından "kısa ağızlı köpek" olarak belgelenmesi M.Ö. 55'e kadar gider. Lo-sze ya da erken puglar günümüzün modern Pekingeselerinin atası olabilirler.

Tüy Özellikleri

Pug'ın popülaritesi önce Pugların Budist rahipler tarafından tutulduğu Tibet'e, ardından Japonya'ya ve son olarak da Avrupa'ya yayılmıştır. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang'ın puglar hakkındaki tüm kayıtları, parşömenleri ve sanat eserlerini, M.Ö. 22 ile 20 arasında süren yönetimi sürecinde bir zamanda yakmış olmadı nedeniyle Pugların kesin kökeni bilinmemektedir.

İnsanlar ile Arasındaki Bağ

Bu cins, Avrupa'ya, 16. yüzyılda Hollandalı Doğu Hindistan Şirketi tarafından ithal ettirilmiştir. 1572'de Pompey isimli bir köpeğin Orange Prensi'ne suikastçilerin geldiğini haber vererek kurtarmasından sonra Orange Sarayı'nın resmi köpeği olduğu söylenir. III. William ve II. Mary İngiltere'nin tahtını yükseltmek için Hollanda'yı terk ettiklerinde bir pug onlarla birlikte seyahat etmiştir. Bu dönem içerisinde puglar King Charles Spaniel ile çiftleştirilmiş olabilirler ancak sebebi her ne olursa olsun, King Charles Spaniel, pug karakteristiğine sahiptir.

 

Haber Yorumları