Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

Pug adı verilen bu köpek cinsi yüz tiplerinin fazlasıyla sevimli olması sebebiyle çok ilgi çekmektedir. Bu tür köpekler çocuklar ile çok iyi bir arkadaştır. Eğer evinizde çocuğunuz var ise çocuklarınız ile çok güzel vakitler geçireceklerdir. Bu tür boyut olarak büyümeye yatkın değillerdir genelde ufacık kalırlar fakat buna rağmen boğazlarına fazlasıyla düşkündürler. Birlikte Pug hakkında daha detaylı bilgi almak için Pug Mops Özellikleri ve Bakımı konulu yazımızdan devam edelim.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Pug Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-8 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Arkadaş

Ufak görünüşlerine rağmen kaslı bir yapıya sahip olan Pug Mops, ağırlık olarak kaslı olması sebebiyle boyutuna göre ağırdır. Burun yapısı olarak çok sevecen, basık bir buruna sahiptir. Görünüş olarak burun yapısı ne kadar güzel olsa da bu şekilde olması sebebiyle üst solunum yolları problemleri gibi rahatsızlıklar ile boğuşmak zorunda kalabiliyor. Bu tür yıllar geçtikçe burun yapısı bakımından değişime uğramıştır. Çok eski zamanlarda çekilen fotoğraflara bakıldığında burunları bu kadar basık bir durumda gözükmemektedir. Derisi kıvrık bir yapıdadır. Aynı şekilde kuyruğuda vücudunun üst kısmına doğru basık gözükmektedir.

Pug Mops Karakteri

Bu tür çok fazla kıskanç ve duygusal bir karaktere sahip olması ile bilinmektedir. Duygusal köpeklerde olduğu gibi sahiplerinden ilgi görmedikleri durumda onlara küsebilirler. Başka köpekler ile araları sürekli iyi olsa bile sahiplerine fazlasıyla önem vermektedirler. Sahibinin yanında başka bir köpeği görmeyi dayanamazlar ve anında kıskanırlar. Çocuklar ile çok iyi anlaşabilen bu ırk, ilk defa köpek bakımı yapacak kişiler için en ideal köpek ırkıdır. Pug Mops karakteri bakımından iyi bir eğitim verildiğinde sahibine karşı çok fazla itaatkar bir yapıya sahip olabilir. İletişimi çok iyi olduğu için çok iyi bir sosyalleşme ortamına ihtiyaç duymaktadırlar. Mümkünse bu ırkı beslerken evinizde ona bir arkadaş olacak başka bir hayvan beslemeniz öneriliyor.

Cinsin İdeal Boyutları

Erkek bir Pug Mops köpeğinin boyu 30 – 36 cm arasıda değişirken, dişi puglar 6 cm daha kısa olmaktadır. Boy farklılıklarına rağmen kiloları ideal olarak dişi ve erkekte 6 – 9 kilogram arası olarak bilinmektedir. Bu türün ortalama yaşam süresi 12 – 15 yıl arasında değişmektedir. Genel olarak satılan Pug Mopslar tek boy olarak satılır. Bunun sebebi bu türün en fazla ilgi gören çeşidinin oyuncak boyutta olanlar olmasıdır.

Renk Türleri

Bu cinsin birçok farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Kahverengi, gri, gümüş gri, siyah ve beyaz bunlardan sadece birkaçıdır. Az rastlanması sebebiyle en çok talep gören renkler siyah ve beyaz olanlarıdır. Farklı renk kombinasyonu olan Pug Mopslar çiftleştirilse bile ortaya yine aynı bilinen renklerde bir yavru çıkmaktadır.

Tüy Özellikleri

Kısa tüylü köpekler tüy dökmez diye bir söylenti var fakat bu konu böyle değil. Tüy bakımları yapılmayan her hayvan tüy döker. Aynı şekilde pug cinsinde de tüy dökümü oluyor. Fakat eğer tüylerinin bakımını gerektiği gibi yaparsanız öyle bir sorun ile kolay kolay karşılaşmazsınız.

İnsanlar ile Arasındaki Bağ

Her köpekte olduğu gibi pug türü de sosyalleşme ihtiyacı duymaktadır. Eğer pug sahibi olmak istiyorsanız mutlaka bu köpeğe arkadaş olacak bir köpek daha beslemeniz gerekecektir. Eğer farklı bir hayvan besleyecekseniz seçiminizi büyük türlerden yana yapmanız gerekmektedir. Bunun sonucunda aralarında herhangi bir rekabet oluşmayacak ve kavga etmeyeceklerdir. Pug aynı zamanda kediler ile de iyi anlaşabiliyor. İnsanlar ile anlaşmasına geldiğimizde ilk başlarda biraz soğuk yaklaşabilir ama insanı tanıdıkça onun yanında daha rahat olacaktır.

Pug Bakımı Konusunda Tavsiyeler

Pug türünün derisinde olan kıvrımlar sebebiyle kirlenmeye çok müsait bir durumları vardır. Bunun sebebi yemek yediklerinde orada kalacak yemek kırıntıları tüğlerine zarar verebilecektir. Bu aynı zamanda mikroplara davetiye çıkaracağı için enfeksiyon oluşumunda da etkili olacaktır. Kıvrımlı bölgelerin bakımını basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bakımlarını nasıl yapacağınız konusunda size bilgi vermek gerekirse aşağıda maddeler halinde anlattığımız bilgileri dikkate alarak temizlik işlemine başlayabilirsiniz. Eğer karşınıza sağlığı ile ilgili bir tehdit çıkarsa mutlaka veterinerinizden destek almaktan kaçınmamalısınız.

  • Eğer yemek kırıntıları sebebiyle Pug’ın cildinde herhangi tahriş bulunmaktaysa petshoplarda satılan tahriş kremleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Nemli bir bez kullanarak kıvrımlar arasında kirli olan bölgeleri temizlemeniz gerekiyor.
  • Eğer kıvrım olan bölgeler herhangi bir koku yapıyorsa temizlik sıklığını arttırmanız gerekmektedir.
  • Köpeklerin en hassas iki bölgesi olan burun deliği ve gözlere bu mikropların bulaşmasını engellemeniz gerekmektedir.
Haber Yorumları