Pomeranian (Boo) Özellikleri ve Bakımı

5 Temmuz 2020
Pomeranian (Boo) Özellikleri ve Bakımı

Köpek ırkları arasında şu sıralar fazlasıyla popülerlik hissi uyandıran pomeranian köpek cinsi ilk olarak 1700 - 1800'lü yıllarda Pomeranya bölgesinde ortaya çıkmıştır. Görünüş olarak minicik bir duruşu olan bu köpek türü geçmişte İngiliz Kraliçesi Charlotte ve Victoria tarafından tüm dünyaya duyurulmuştur. Pomeranian boo cinsini dış görünüşü bakımından peluş ayıcıklardan ayırmak fazlasıyla zordur. Bu kadar şirinliğin tabi ki de katlanılmaz bir durumu olacak diyoruz ve bombayı patlatıyoruz. Bu köpek türünün bakımında yaşanacak zorluklardan biri hayvan sahiplerinin büyük bir sorun olarak gördüğü tüy dökümüdür. Giriş bölümünde fazla detaya inmeden biz pomeranian boo özelliklerini size anlatmaya başlayalım.

Pomeranian Boo Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 15 yıl
  • Köken: Almanya
  • Ağırlık: 1-3 kg
  • Boy: 18-30 cm
  • Kullanım: Kucak Köpeği
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Petlerle Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Pomeranian Boo Karakteri

Bu tür diğer köpekler ve insanlar ile anlaşma konusunda biraz çekimser. Kolay kolay yabancı insanları sevmez. Türün fazlasıyla ilgi bağımlısı olması sebebiyle sürekli onun ile ilgilenmeniz gerekiyor. Eğitilebilirlik düzeyi bakımından her şeyi oyun olarak gördükleri için eğitim esnasında fazlasıyla eğlenecekler. Bu da onları kolay eğitilebilmelerine sebep olacaktır. Pomeranian Boo cinsinin koruma içgüdüleri ne kadar yüksek olsa da koruma bakımından fazlasıyla geri planda kalıyorlar. Yani Pomeranian Boo sahiplenmeyi düşünüyorsanız onu kesinlikle koruma köpeği olarak düşünmemeniz gerekiyor. Yapıları bakımından sürekli gülen, eğlenceli bir yüz ifadesine sahiplerdir. Bu da onları en fazla tercih edilen ve bir o kadarda pahalı bir köpek cinsi haline getiriyor.

Minicik Bedeniyle Herkesi Büyülüyor

Yapısı bakımından fazlasıyla küçük olan bu cins, köpek ırkları arasında hatırı sayılır küçüklerinden biridir. Aslında bu cinsi bu kadar sevimli yapanda tüylerinin güzelliğinin yanı sıra boyutudur. Pomeranian boo cinsinin genel özelliklerine baktığımızda boyut olarak en fazla 30 cm yüksekliğe ve 3 kilogramlık bir ağırlığa ulaşabildiğini görüyoruz.

Bebek Teni Gibi Kusursuz Tüy Yapıları Vardır

Fazlasıyla sık bir yapıda olan tüyleri ile hayvanseverlerin göz bebeği haline geliyor. Pomerianian Boo cinsi bir köpeğiniz var ise onu sürekli okşamaktan kendinizi alamayacaksınız. Bunun sebebi ise sık yapıda olan tüylerinin yumuşacık olmasıdır. Tüyleri adeta bir pamuğu andırıyor. Tüy rengi olarak birçok çeşitleri vardır. En sık görülen renkler krem, turuncu, kahverengidir. Çok sık olmamakla birlikte bazen iki renkli tüy yapısı olan Pomeranian cinsi köpeklere rastlamanız mümkün olabiliyor.

Fazla Meraklı Yapıları Nedeniyle..

Karakteristik özellikleri sebebiyle çok fazla meraklılardır. Bu yapısı nedeniyle eğitilmeye çok yatkın olurlar. Eğer bir Pomeranian ırkı köpeğiniz var ise onun eğitimi sizin için hiçte zor olmayacaktır. Aksine meraklı yapıları sebebiyle sizi can kulağıyla dinleyecekler ve hızlı bir şekilde tepki göstereceklerdir.

Oyun Oynamaya Bayılırlar

Eğer oyuncu bir köpek sahibi olmak isterseniz ilk olarak Pomeranian cinsi köpeklerden yana tercihinizi kullanmalısınız. Meraklı yapılarının verdiği oyun hissi onlar için en güzel şeydir. Sizin normal bir hareketiniz dahi ona oyun gibi gelecek ve ister küçük olsun ister büyük olsun sürekli oyun oynama istekleri olacaktır.

Sahibi Ne İsterse O da Onu Yapar

Sahiplerine olan bağlılıkları sebebiyle hiçbir türlü sahibinin sözünden çıkmazlar. Adeta bir çocuk gibi sahipleri ne derse onları dinler ve size gerçekten bir çocuk sahibi gibi yaşama hissi verirler.Tabiri caizse adeta sahiplerine aşıktırlar.

Eğitimleri Fazlasıyla Kolaydır

Yukarıda meraklı yapılarından dolayı bahsetmiştik. Eğitimlerinin kolay olmasının en büyük sebebi onların fazlasıyla zeki olmasıdır. Bu zekilik ise onları kolay eğitilebilir bir hale getirmektedir. Bazı durumlarda ödül maması vermeden bile onları kolayca eğitebilirsiniz.

Aile ve Apartman Hayatı Onlar İçin Bir Velinimet

Kolayca uyum sağlamaları sebebiyle bir ailenin içinde güzel bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler. Eğer bir apartmanda oturuyorsanız bu köpek türünün fazlasıyla sessiz olması sebebiyle komşularınız evinizde köpek beslediğinizi anlamayacaktır bile..

Sizi En Az 15 Yıl Yalnız Bırakmayacaklardır

Boo köpekleri ortalama yaşam süresi bakımından diğer köpeklere göre 15 yıllık bir süreye sahiptirler. Eğer bu türün bakımını iyi bir şekilde yaparsanız bu süreyi kolayca uzatabilirsiniz. Fakat sadece süreyi uzatmak amacıyla değil köpek baktığınızın farkına vararak onlara kesinlikle iyi bir şekilde bakmalısınız.

Yabancıları Pek Sevmezler

Eğer konu yabancı insanlara geldiyse bu türün onlara karşı adeta bir alerjisi olduğunu söyleyebilir. Yabancıları hiç mi hiç sevmezler ve onlara olan kızgınlığını sürekli havlayarak gösterirler. Eğer bu türü evinizde besliyorsanız gerekirse evinize misafir davet etmemelisiniz.

Pomeranian Bakımı Hakkında

Tatlı mı tatlı sevecen mi sevecen olan bu Pomeranian Boo türü bakım konusunda sahiplerine çok fazla sorumluluklar getirmektedir. Tüylerinin oldukça güzel olması sebebiyle aynı güzelliğini kaybetmemesi için bu türe iyi bir bakım uygulanması gerekiyor. Sahibine bir bebek sorumluluğu yükleyen Pomeranian Boo bakımı ile ilgili size sunacağımız önerileri mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor.

Yetişkin Bir Pomeranian Türünün Rutin Bakımı

Köpeğinizin belirli aralıklar ile tüy sağlığını korumak amacıyla bakımını yapmanız gerekiyor. Pet Shoplar aracılığı ile satın alacağınız bir fırça ile köpeğinizin canını acıtmadan güzel bir şekilde tarayabilirsiniz. Köpeğinizin yıkanması konusunda veteriner tarafından verilen tavsiyelere mutlaka uymalısınız. Bu cins köpekler aylık olarak minimum 3 kere yıkanmayı gerektiriyor. Yıkanma konusu tüyler için fazlasıyla önemlidir.

Diş Sağlığı

Pomeranian türü bir köpeğin bakımını üstlendiyseniz bu türün diş sağlığı konusunda çok hassas olduğunu bilmelisiniz. Irksal bir sorun olarak diş sorunlarıyla çok çabuk karşılaşabiliyorlar.

Egzersiz

Köpeğinizin kemik gelişimini sürdürebilmesi için mutlaka yapılacak egzersizlere ihtiyaçları vardır. Eğer yaşadığınız bölgede köpeğinizin rahatça oynayabileceği bir park bulunuyorsa günlük olarak oraya çıkardığınızda gelişimi bakımından ona çok büyük bir iyilik yapacaksınız.

Bebek Pomeranian Bakımı

Anne karnından daha yeni çıkmış bir Pomeranian'ın en büyük yardımcısı annesi olacaktır. Sahiplerine bu konuda pek iş düşmüyor. Bunun sebebi yeni doğan bir Pomeranian için anne sütünden daha değerli bir şey yoktur. Yeni doğan bir yavrunun bakımında sizin üzerinize düşen en önemli konu yavrunun vücut ısısını kontrol etmektir. Veterinerinizden alacağınız bir destek ile yavrularda vücut ısı problemlerini kolayca çözebilirsiniz. Yapacağınız her müdahalede veterinerden yardım almaktan kesinlikle kaçınmayın.

Ne Yapmalıyım?

Yavrular klasik olarak mikroplara sürekli açık oldukları için beslenmesinde kullandığınız mama, süt kabı gibi araçların temizliğini titizlik ile yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kolayca enfeksiyon kapacaklardır. Hayvanlarda enfeksiyon sorununun sonucu ölümlere kadar gidebiliyor. Bu sebeple çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yatmakta olduğu bölgenin temizliğini kesinlikle aksatmayın. Daha bebek olduğu için altına kaçıracağı durumlar olacaktır. Dışarı atılan idrar enfeksiyon tehlikesi oluşturabileceği için temizlik konusunda hassas davranın.

Artık Gelişimi Durmuş Pomeranian Bakımı

Veterinerlerin bu ırk için belirlediği yaşlılık yaşı 8 olarak biliniyor. Pomeranian cinsi köpeğinizin yaşı ilerledikçe bazı değişikler gözlemlenecektir. Bu değişiklikleri açıklamak gerekirse yazımızın devamını okumaktan kesinlikle kaçınmamalısınız. Ortalama yaşam süresi 15 yıl olarak belirlenen bu cinsin eğer bakımını düzgün bir şekilde yaparsanız belirtilen süreyi uzatma imkanınız olabilir. Birlikte çalıştığınız veterinerin bu tür hakkında iyi derecede bilgi sahibi olması bu cinsin yaşam süresini uzatma konusunda çok etkilidir. Bu ırk üzerinde yaşlılığın en belirginleştiği durum, dişlerde oluşan çürükler ve diş etinin fazlasıyla zarar görmüş olmasıdır.Bu bölgelerde oluşacak herhangi bir sorun iç organlara zarar verecek durumlara gelebilmektedir. Bu ırk üzerinde fazlasıyla etkili olan hastalık türü Periodontal hastalığıdır.Yaşlı sayılabilecek bir yaşta olan Pomeranian ırkının bakımı için mutlaka kaliteli mamalar kullanmanız gerekiyor. Yaşlılık sebebiyle köpeğinizin bedeni daha fazla vitamine ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı kullandığınız kaliteli mamalar ile kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

Hastalanmış Bir Pomeranian

Hastalık durumunda ilk olarak yapmanız gereken şeyin veterinerinizden yardım almak olması gerektiğini kesinlikle atlamayın. Eğer köpeğinizin hafif bir hastalık geçirdiğini düşünüyorsanız tabi ki bu hastalığın ne çeşit olduğuna göre değişir. Bu gibi durumlarda kusma veya ishal görünüyorsa ilk 24 saat içerisinde ilk müdahale yapılarak bunların geçmesini sağlamanız gerekiyor. Vücut hastalık halinde sürekli su kaybettiği için hasta bir köpek suya çok fazla ihtiyaç duyar. Bu sebeple suyunu kesinlikle eksik etmemelisiniz.

Yaz ve Kış Bakımları

Yaz mevsiminde sıcakların artması sebebiyle çift katlı bir kürk yapısına sahip olduğu için bu ırk sıcaklardan çok fazla etkilenmektedir. Fakat bunun çözümü için veterinerden daha iyi bir bilgi edinebilirsiniz. Köpeğinizin kürk kısmının iç kısmı zararlı güneş ışınlarını engellediği için tıraş edildiği durumda zararları daha farklı boyutlara ulaşabilir. Aynı zamanda bu katmanın tıraş edilmesi durumunda kürk eski güzel haliyle uzamayabilir. Kış mevsiminde ise köpeğinizin banyo alışkanlığını değiştirmeniz gerekmektedir. Ayda 3 kere olan banyo alışkanlığını 3 haftada bir olarak düzenlerseniz köpeğinizin cildini kuruma sorunlarına karşı daha fazla koruyabilirsiniz. Soğuk kış aylarında köpeğinizin kuruyan cildi için önemler almazsanız tüy yapısında bozulmalar ile karşılaşacaksınız. Karın köpeğinizin cildi için zararlı olduğunu söylemek gerekirse Hipotermi adında baş belası bir hastalıktan da bahsetmek gerekecektir. Köpeğiniz için ölümcül sonuçlar doğuracak bu hastalıktan kışın korunmanın en iyi yolu kar üzerinde köpeğinizi fazla bırakmamaktır.

Beden ve Yaşam Alanı Temizliği Nasıl Yapılır?

Pomeranian cinsi köpekler tüylerinin güzelliği ile bilindiği için banyo sonrasında doğru bir kurulama işlemi gerçekleştirmediğiniz taktirde tüylerde çirkin bozulmalar meydana gelecektir. Banyo yaptırma konusunda en önemli konulardan bir diğeri ise şampuan kullanımıdır. İnsan teni için üretilmiş şampuanları köpeklerinizde kesinlikle kullanmamalısınız. Bunun sebebi içerdiği kimyasalların köpeğinizin cildine aşırı zararlar verecek olmasıdır. Bu sebeple köpekler için üretilmiş olan şampuanları tercih etmeniz gerekmektedir. Köpeğinizi yıkamaya başlama durumunda yapmanız gereken ilk şey tüylerini ıslatmak olmalıdır. Direkt şampuan uygulamamalısınız. Köpeğinizin yaşam alanında kullandığınız herhangi bir yumuşak maddeyi çamaşır makinesinde yıkayarak temizlemeniz mümkündür. Dezenfekte için üretilen solüsyonlar yardımıyla barınak içerisinde bulunan mikropların temizliğini yapmalısınız. Temizlikte ev için üretilen kimyasalları kullanmaktan kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Eğer kullanmak zorunda kalırsanız kimyasal kullanımından sonra iyi bir silme işlemi yaparak köpeğinizin burnunun ve patilerinin bu kimyasallar sebebiyle tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Pomeranian sahiplenmek istiyorsunuz fakat fiyatlarını bilmiyorsanız aşağıdaki yazımız size yardımcı olacaktır. Eğer sizde bir pomeranian boo sahiplenmek istiyorsanız mutlaka ve pomeranian boo fiyatlarını bilmiyorsanız https://www.nettepet.com/kopek/pomeranian-boo/ adresine bakınız.

Haber Yorumları