Pekinez Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Pekinez Özellikleri ve Bakımı

Pekinez köpek ırkı ya da Pekingese köpekler boyutunun küçüklüğü ve sevimliliğiyle popüler olan süs köpekleridir. Küçük ırk köpekler arasında yer alan pekinez köpek cinsi uzun tüyleri ile de dikkat çekmektedir. Pekinez köpeklerin ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişebilir. Yetişkinlik dönemlerinde pekinez köpeklerin ortalama ağırlıkları 3,2 ile 6,4 kilogram arasında değişiklik gösterirken, yetişkin bir pekinez köpek 15 ile 23 santimetre arasında büyümektedir.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Orta
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

Pekinez Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-7 kg
  • Boy: 13-15 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Pekinez köpek ırkının kökeni Çin’e dayanmaktadır ve bu köpeklerin ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmese de oldukça eskidir. İlk ortaya çıktığımı dönemlerde kötü ruhları kovduğuna inanılan pekinez köpek ırkı kutsal canlılar olarak görülüyordu. Öyle ki eski çağlarda bu köpeği gören herkes selam verir, bu köpekler krallarla birlikte gömülürdü. Pekinez ırkı köpekler 19. Yüzyılda İngiltere’ye getirilerek köpek showlarında yer aldı. Ardından Amerika ve tüm dünyada kısa zamanda ilgi gören pekiniz ırkı köpekler günümüzde ülkemizde de oldukça popüler bir ırk.

Pekinez Karakteri

Pekinez köpek ırkının karakter özellikleri arasında en dikkat çekici özellik kuşkusuz cesaretleri, öyle ki bu köpek ırkı boyuna bakmadan korkusuzca herkese kafa tutabilmeleriyle tanınmakta. Kendine güveni çok yüksek olan pekinez köpek ırkı korkusuzca kendinden kat ve kat büyük köpeklere kafa tutabilir. Ne yazık ki bu karakter özellikleri zaman zaman başlarını belaya sokmalarını da beraberinde getirmektedir. İnsanlarla birlikte olmaktan çok hoşlanan pekinez ırkı köpekler yalnız kalmaktan ise pek hoşlanmazlar. Sahibi ve ailesiyle derin duygusal bağlar kurabilirler. Neşeli ve oyuncudurlar ancak oldukça da yaramazdırlar, bunun yanı sıra hassas bir yapıları vardır. Sizi sinirlendirdiklerinde ona kızmanız durumunda tüm gün size küsebilirler.

Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Ailesine odaklı yaşayan bu sevimli köpekler doğru eğitimi aldıkları taktirde tüm aile fertleriyle yakın ilişkiler kurabilmektedir. Çocuklarla da arası iyi olan pekinezler çocuklu aileler tarafından da tercih edilebilir. Yabancılara ise her zaman temkinle yaklaşan pekinez ırkı köpekler genellikle dışarıda yapacağınız yürüyüşlerde diğer insanlara ilgi göstermezler. Diğer evcil hayvanlarla ilişkilerinin iyi olduğunu söylemek güçtür, pekinez köpeklerin en iyi evcil hayvan arkadaşı yine kendi ırkından bir köpek olacaktır. Evinizde beslediğiniz diğer canlılarla anlaşabilmesinin yolu biraz zaman ve doğru eğitimdir. Bu sevimli canlılar hakkında bahsettiğimiz tüm karakter özellikleri genel anlamda geçerlidir. Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi kendine has karakter özelliklerinin olduğunu unutmamalısınız.

Pekinez Bakımı ve Sağlığı İle İlgili Bilgiler

Pekinez köpek ırkının bakımı diğer köpeklere oranla daha kolaydır diyebiliriz. Pekinez köpek bakımında en önemli konulardan biri beslenmedir. Bu küçük sevimli köpeklerin sağlıklı bir yaşam geçirmesi için beslenmesinde premium köpek maması çeşitleri ya da pekinez ırkına özel üretilen köpek maması kullanımı tavsiye edilmektedir. Pekinez köpeklerin tüylerinin uzun olması sebebiyle tüy bakımı da pekinez köpek ırkı için önemlidir. Uzun tüylerinin arasına yabancı cisimlerin karışmaması ya da tüylerinin birbirine dolanmaması için haftada en az iki kez tüylerinin köpek tarağı ile taranması gerekmektedir. Pekinez bakımında diş bakımı da önemli konulardandır.

 

Haber Yorumları