Pekinez Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Pekinez Özellikleri ve Bakımı

Pekinez türü, süs köpeği kategorisinde yer almaktadır. Görünüş bakımından sevimli bir köpek olması sebebiyle özellikle bayanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Pekinez türü bir köpek sahiplenmek istiyorsanız mutlaka satın alırken safkan bir ırk olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra köpek sahiplenme konusunda önem verilen diğer konulardan biri ise sağlıklı bir köpek sahiplenmektir. Bu tür genetik hastalıklar ile ünlü bir ırk olduğu için satın alma durumunuzda mutlaka bir veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Bu türü satın alırken dikkat etmeniz gereken konuları Pekinez Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Orta
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

Pekinez Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-7 kg
  • Boy: 13-15 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Bu tür bazı durumlarda kendini herhangi bir tehlikeye atacak kadar korkusuzdur. Süs köpeği olması sebebiyle sahibine karşı çok fazla sevecen tavırlar sergilemektedir. Bunun aksine yabancılara karşı fazlasıyla mesafeli bir tavır sergilemektedir. İnatçılığı sebebi ile bazen sahiplerinin otoritesini alt üst etmeye çalışırlar. Kıskanç bir karakteri olması sebebiyle çocuklu aileler için fazla tavsiye edilmemektedir. Eğitimleri konusuna gelindiğinde ise bu tür eğitim konusunda bazen inatçı tavırlar sergileyerek eğitim vermenizi engelleyebilir. Pekinez türünün fiziksel özelliklerine göz atacak olursak boyu bakımından erkeklerde ve dişilerde aynı olmak üzere 30 cm’dir. Kilosu ise yine aynı şekilde erkeklerde ve dişilerde aynı olmak üzere 3 – 5 kg aralığındadır. Bu türün yaşam süresi 13 - 15 yıl arasında değişmektedir

Pekinez Karakteri

Pekinez türü, süs köpeği olmasının aksine görebileceğiniz cesur köpek türleri arasında neredeyse ilk sırada gelecek kadar cesur bir yapıya sahiptir. Tehlikeli bir durum sezdiğinde bu yapısı sebebiyle kendi canını bile tehlikeye atabilmektedir. Sahiplerine karşı gösterdikleri sevgi sebebiyle onlara aşırı derecede bağlıdırlar. Sahiplerine yaklaşımlarının aksine yabancılara da bir o kadar mesafeli yaklaşırlar. Kendi bildiklerini her zaman doğru kabul eden bu köpek türüne istemediği bir şeyi yaptırmanız asla mümkün değildir. Havlama güdüleri fazlasıyla iyi olduğu için onlardan en iyi faydayı bekçilik konusunda alırsınız. Çıtkırıldım bir yapısı olması sebebiyle sert sevilmeye karşı bir antipati duymaktadırlar. Bu sebeple çocuklarınız ile birlikte yaşamaları pek mümkün görünmüyor.

Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Pekinez köpeği apartman hayatı için bekçilik yeteneği sebebi ile çok uygun görülen bir köpektir. Ufak tefek görünümü sebebiyle aklınızda sürekli hareket etmesi gerektiği gibi bir düşünce oluşuyorsa bu son derece yanlış bir bilgidir. Bu tür köpekler fazla hareket etmeyi sevmezler. Bahçesi olmayan bir evde ona bakmak neredeyse dünyanın en kolay işlerinden biridir. Egzersiz ihtiyacına gelindiğinde ise onunla düzenli bir şekilde oyun oynadığınız süre boyunca egzersiz ihtiyacı hissetmezler. Bu sebeple kesinlikle kendinize bir düzen belirleyip köpeğinizle vakit geçirmeniz gerekiyor.

Pekinez Bakımı ve Sağlığı İle İlgili Bilgiler

Bu türün bakım konusunda size yaşatacağı bazı zorluklar vardır. Çok fazla tüylü bir yapısı olması sebebiyle tüylerine çok uzun vakitler ayırmanız gerekebilir. Buna rağmen tüy dökme durumu orta derecelerdedir. Bu türün tüylerini kısaltmak apartmanda bakım durumunda sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Gözlerinin önüne düşecek olan tüyleri onu fazlasıyla rahatsız edecektir. Hastalık konusuna gelindiğinde ise bu türün fazlasıyla hassas olduğunu söylemeden olmaz. Küçük köpek ırklarında görülen hastalık türlerinden biri olan patella çıkığı bu türün geçirebileceği en büyük hastalıklardan biridir. Bu hastalığın yanı sıra göz rahatsızlıkları, testis sorunları gibi birçok hastalık riski bulunmaktadır. Bakımı kolay olsa da sağlık konusunda birçok sorun yaşama ihtimalleri bulunuyor. Bu  hastalıklara en doğru müdahaleyi yapmak amacıyla veterineriniz ile sürekli irtibat halinde olmanız gerekmektedir. Eğer bu köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız mutlaka aşılarını tam olarak yaptırmanız gerekmektedir.

 

Haber Yorumları