Pekinez Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Pekinez Özellikleri ve Bakımı

Pekinez türü, süs köpeği kategorisinde yer almaktadır. Görünüş bakımından sevimli bir köpek olması sebebiyle özellikle bayanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Pekinez türü bir köpek sahiplenmek istiyorsanız mutlaka satın alırken safkan bir ırk olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra köpek sahiplenme konusunda önem verilen diğer konulardan biri ise sağlıklı bir köpek sahiplenmektir. Bu tür genetik hastalıklar ile ünlü bir ırk olduğu için satın alma durumunuzda mutlaka bir veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Bu türü satın alırken dikkat etmeniz gereken konuları Pekinez Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Orta
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

Pekinez Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-7 kg
  • Boy: 13-15 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Pekinezler‘in çıkış yeri Çin’dir ve Çin efsanelerine dahi konu olmuştur. Çok eskiye dayandığı düşünülen kökeninin tam olarak ne zaman ve nerede çıktığı bilinmemektedir. Buna rağmen binlerce yıl önceden geldiği düşünülür. Buda’nın Efsaneleri’nde bahsedilen bir aslan köpek türünün, Pekinezler’in atası olduğundan bahsedilir. Buda ve aslan bağlamında, görünüş olarak aslan gibi olması düşünülen bir tür elde etmek isteyen rahipler tarafından oluşturulan bir ırktır. O dönemlerde hanedanlıkta beslenmiştir. Hatta bu köpeklere ait hizmetçiler bile olmuştur. Yıl 1860’lara ulaştığında, İngilizler’in işgali sonucu bu ırk dünyada yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. Hanedanlık, İngiltere Kraliçesi için Pekinez hediye yollayarak ırkın tanınmasına katkı sağlamıştır. 1900’lerin başında ise Amerika’dan dünyaya tanıtılmıştır.

Pekinez Karakteri

Çin Aslanı Pekinezler, ilk olarak zekasıyla öne çıkan bir ırktır. Irkın eski dönemlerde hanedanlık köpeği olmasının bir nedeni de zeki ve sahiplenici oluşudur. Yabancı bir tehdit hissettiklerinde zeka ve sağ duyuları yardımıyla bunu hemen anlarlar. Boyutları küçük olabilir fakat hiçbir şey yapamazlarsa, sadece havlayarak bile sahiplerini tehlikelere karşı uyarırlar. Zeki olmalarının onlara eğitimde yardımcı olacağını düşünüyorsanız, Pekinezler’in inatçılığını göz önünde bulundurmanız gerekecek. Sahibini ne kadar severse sevsin, karakterinde bulunan o inatçı yapısı nedeniyle her istediğini yapmama durumu da olabilir. Eğer yavru olduğu dönemde tuvalet, itaat gibi temel eğitimler verilirse, inatçılık gibi olumsuz özellikleri bastırılabilir.

Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Sürekli egzersiz yaptırılarak enerji sarf etmesi gereken ırklar arasında yer almaz. Bu nedenle günlük kısa yürüyüşler yeterli geleceği gibi, dışarı çıkarılamadığı zamanlarda bile bunu sorun etmeyebilirler. Evin içinde de oyun oynayarak oyuncaklarla zaman geçirmeyi çok severler. Farklı oyuncaklar alarak onu oynatmanız, özellikle de oyuncaklarını saklayıp bulmasını beklemeniz köpeğinizi eğlendirecektir. Evin içinde ona ait bir bölüm olmasını sevecek ve kendini o eve ait hissedecektir. Bu nedenle eşyalarıyla ona bir köşe yapabilirsiniz.

Pekinez Bakımı ve Sağlığı İle İlgili Bilgiler

Bu ırkın öne çıkan özelliklerinden birinin de tüy yapısı olduğundan bahsetmiştik. Pekinez bakım önerileri söz konusu olduğunda da dolayısı ile tüy bakımı öncelikli olacaktır. Tüyleri kabarık ve çok olsa da, iyi bakılan bir Pekinez’in tüy dökme oranı orta seviyede seyreder. Uzun tüylerinin haftada 2-3 kez taranması gerekebilir. Özellikle dışarı çıkıp gelindiğinde tüylerinin hafifçe silinmesi ve o zaman taranması daha iyi olacaktır. Çünkü tüy yapısı ve yoğunluğu, aralarına istenmeyen şeylerin dolması için uygun bir zemine sahiptir. Tüylerinin altındaki deri tabakasının da silinmesi ve zaman zaman banyo yapılması gereklidir. Bu tarz katmanlı ve uzun tüylere sahip olan köpeklerin, banyo sonrası çok iyi kurulanması zorunludur. Eğer yapılmazsa tüy yapısı bozulabilir, enfeksiyon oluşabilir ya da farklı hastalıklar meydana gelebilir.

 

Haber Yorumları