Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier olarak bilinen köpeklerin diğer adı da Malta Köpeği’dir. Maltase Terrier köpeklerin küçük bir vücudu olsa da, bu minik vücutlarının altında güçlü, sağlam bir köpek bulunmaktadır. Alt kürkü yoktur ve tüyleri kıvırcık olmaz. Malta köpeklerinin tüylerinin toplam uzunluğı 22-23cm’a kadar ulaşabilir. Kulakları uzun ve aşağı doğru düşük bir haldedir. Kulakları ve kuyruğu da uzun beyaz tüyleriyle kaplıdır. Göz yapısı koyu renkli ve yuvarlaktır. Burun kısımlarının ucu hafif sivridir ve genellikle malta köpeklerinin burnu siyahtır. Alınları belirgindir.Maltese Terrier cinsi köpekler hiperaktif bir yapıya sahiptirler. Fakat yavru maltese terrier köpekler günde 18 ile 20 saat kadar uyuyabilirler. Büyümelerine orantılı olarak uyudukları süre de azalacaktır. Yetişkin maltese terrier köpekler ise günde 12 ile 14 saat uyurlar. Uykusunu alamayan bu köpekler huysuz olabilir, normale oranla daha çok havlayabilir. Köpeğinizin uykunu iyi alması için birkaç önerimiz var.

Enerji Düzeyi Çok Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Petlerle Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Ilımlı
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Maltese Terrier Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 12/14 yıl
 • Köken: Malta
 • Ağırlık: 2-3 kg
 • Boy: 23-25 cm
 • Kullanım: Süs Köpeği

Her köpek için olduğu gibi Maltese Terrier için de düzenli olarak diş fırçalama önerilir. Diş sorunlarına eğilimleri nedeniyle, köpekleri sadece yumuşak yiyeceklerle beslememek gerekir. Kuru ve yumuşak mama karışı bir beslenme planı önerilir. Yani ne çok set ne de çok yumuşak olmaması tavsiye edilir. 3 haftalıkken maltese terrier köpekleri süt dişleri çıkmaya başlar. 2 aylık olduklarında dişleri tamamen çıkar. 28 adet olan süt dişleri özenle fırçalanmalıdır. Bu işlemi yaparken muhakkak köpek diş fırçası ve köpek diş macunu kullanmalısınız. Aksi halde insanlar için üretilmiş olanlar köpeğinize ciddi zararlar verebilir. Köpek dişmacunu ve köpek diş fırçasına göz atmak için koyu renkli yere tıklayabilirsiniz.

Bu köpek cinsinin gözlerinden akan sıvının dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Aksi halde göz ve çevresinde lekeler oluşur. Hem görüntü olarak hem de köpeğinizin sağlığı açısından hoş olmaz. Bu göz temizliğini yapmak için adım adım şunları yapmalısınız.

Maltese Terrier Karakteri

Maltese köpeklerde lekelerin oluşumunu engellemek ve geçmesi için gözleri günlük olarak ılık su ile temizleyin ve çapakları steril bir pamukla silin.Maltese Terrier köpekelr hazır su içmeye alıştırın. Mineral içeriği yüksek olan su lekelenmeye sebebiyet yarattığından köpeğiniz için arıtılmış, şişelenmiş su alabilirsiniz. Köpeğinizi plastik kapta değil paslanmaz seramik veya camdan yapılmış bir mama ve su kabında besleyin. Köpeğinizin mama ve su kaplarını düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Kullanılan kabın temizliği ve yenilen köpek mamasının temizliği göz rahatsızlığını etkileyen enfeksiyonların köpeğinize bulaşmasını etkiler.

Genel Boyutları

Maltese Terrier köpeklerin uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Tüyleri beyaz olmakla beraber sarımtırak veya kahverengi lekeleri de olabilir. Günlük tüy bakımlarını yapmak oldukça önemlidir. Göz sıvısından oluşan lekelenmeleri engellemek için günlük göz temizliği ve tüy bakımı gereklidir. Bu bakımı köpek tarağı ile yapmalısınız. Maltese Terrier köpeklerinin saçının dökülmesi beslenmelerinden kaynaklı olabilir. Yüksek kaliteli köpek mamaları ve köpek vitaminlerini kullanmak bu sorunu çözecektir.

Beğenilen Kürk Renkleri

Eğer köpeklerin saçında aşırı bir dökülme varsa Alopesiden kaynaklanabilir. Bu köpek hastalığı vücuttaki tüylerin dairesel şekilde dökülmesi olarak görülür. Hormonlardan kaynaklanan bir hastalık olabileceği gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu hastalığın birçok nedeni olabileceğinden köpeğinizi bir veterinere götürerek doğru tespiti sağlayabilir ve gerekli tedavi için önerileri edinebilirsiniz.

Ruh Hali Nasıldır?

Uzun süreli yalnız bırakmalarda fazlasıyla sıkılacağı için evde bulunan eşyalara zarar verme gibi bir huyu vardır. Sıkkın durumlarda koltuklarınızın ve halılarınızın kenarlarını kemirerek size maddi zarar vereceklerdir. Onları bu duruma getirmemek adına kesinlikle uzun süreli yalnız bırakmamanız gerekiyor. Eğer bir Maltese Terrier sahiplenecekseniz kesinlikle bu kurallara uymanız gerekmektedir. Sadece size zarar vermesi bakımından değil duygusal bir köpek oldukları için yalnızlık onların psikolojisine de zarar verecektir.

Kürk Yapısının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Bu türün kürk yapısı sizi üzmeyecek kadar tüy dökme özelliği taşımaktadır. Eğer tüyleri için yapılması gereken günlük bakımı yaptığınız taktirde bu durumla asla karşılaşmazsınız. Tüy yapısı bebeklik dönemini bitirdikten sonra kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma köpeğin tüylerinin görüntüsünü asla ve asla bozmaz. Beyaz kürklü hayvan olmaları ve bunun yanında çok hareketli bir yapıya sahip olmaları sebebiyle tüyleri kirlenmeye çok müsaittir. Islak ve leke bırakacak bir yemek yedirdikten sonra ağız çevresini mutlaka ıslak bir mendille silmelisiniz. Tüy yapısının rengiyle ilgili sorunlar yaşamamak için önerilerimizi mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Maltese Terrier Sahiplenmeden Önce Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

 • Kaniş köpekler çok kolay adapte olabilirler.
 • İnanılmaz derecede sevgi doludurlar.
 • Apartmanda beslemeye uygun köpeklerdir.
 • Kanişlerin havlamaya eğilimleri olabilir.
 • Kedilerle de anlaşabilirler.

 

İyi Uyumaz ise Huysuz Olacaktır

Bu ırka sahip köpekler hiperaktif oluyor demiştik. Hiperaktif olmalarına rağmen bebek hallerinde günlerinin uzun bir süresini uyuyarak geçiriyorlar. Tabi ki ömrü boyunca uyku süreleri hiç değişmiyor diye bir şey de yok. Daha küçükken uyku süreleri yaklaşık olarak 18 – 20 saattir. Fakat yaş ilerledikçe ve gelişim devam ettikçe bu süre 14 saate kadar düşebiliyor. Her köpek gibi maltese terrier de uykusunu tam olarak alamadığında huysuz olacaktır. Bunun sonucunda süratsız ve sürekli havlayan bir karaktere bürünecektir. Böyle bir durum sizi rahatsız edecek ise köpeğinizin uykusunu alması için uygun ortamı yaratmanız gerekmektedir. Size bu konu hakkında birkaç öneri vereceğiz.

 • Kaniş köpek ırkı çocukları çok sever.
 • Oyun oynamaya bayılırlar.
 • Yabancılarla genellikle iyi anlaşırlar.
 • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.

 

Hangi Hastalıklar İle Karşılaşabilir

Oyuncak türü köpek olduğu için bazı durumlarda bedeni hastalıklara karşı koyamaz ve o küçücük beden hasta olup çıkar. Hastalığı durumunda veterinerden mutlaka destek almalısınız. Yaptığınız yanlış bir müdahale onun hayatını daha fazla riske atabilir. Size karşılaşabileceğiniz hastalık türlerinden bahsedelim.

 1. Patella lükx: Patella dizkapağı anlamına gelir. Luxasyon ise anatomik bir parçanın çıkması demektir. Patellaer luxasyonu, diz eklemi içeri girip çıkarak ağrıya neden olur.
 2. Portosistemik: Karaciğer rahatsızlığıdır. Bu hastalıkta kanın temizlenmediğinden şüphelenilir.
 3. Progresif Retine Atrofisi (PRA): Göz bozukluğu olarak bilinir. PRA’nın neden olduğu körlük, gözün arkasındaki foto reseptörlerin kaybından yaşanır. Veteriner hekimden yardım almalısınız.
 4. Beyaz Köpek Titreme Sendromu: Öncelikle beyaz köpekleri etkileyen bu hastalık tüm vücutta titreme, koordinasyon eksikliği ve gözlerde hızlı hareketleri gibi belirtiler gösterir.

Tüy Bakımı Önerileri

Maltese Terrier köpeklerin uzun ve ipeksi tüyleri vardır. Tüyleri beyaz olmakla beraber sarımtırak veya kahverengi lekeleri de olabilir. Günlük tüy bakımlarını yapmak oldukça önemlidir. Göz sıvısından oluşan lekelenmeleri engellemek için günlük göz temizliği ve tüy bakımı gereklidir. Bu bakımı köpek tarağı ile yapmalısınız. Maltese Terrier köpeklerinin saçının dökülmesi beslenmelerinden kaynaklı olabilir. Yüksek kaliteli köpek mamaları ve köpek vitaminlerini kullanmak bu sorunu çözecektir. Eğer köpeklerin saçında aşırı bir dökülme varsa Alopesiden kaynaklanabilir. Bu köpek hastalığı vücuttaki tüylerin dairesel şekilde dökülmesi olarak görülür. Hormonlardan kaynaklanan bir hastalık olabileceği gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu hastalığın birçok nedeni olabileceğinden köpeğinizi bir veterinere götürerek doğru tespiti sağlayabilir ve gerekli tedavi için önerileri edinebilirsiniz.

Maltese Terrier Fiyatları

Maltese Terrier Fiyatları 2.500 TL ile 6.000 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/130/maltese-terrier

 

Haber Yorumları