Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Köpek beslemek isteyen ailelerin en fazla tercih ettiği ırklardan biridir maltese terrier. Bunun nedeni apartman hayatına en alışık olan tür budur. Aynı zamanda tüy dökmeyen yapısı ile sahiplerine rahat bir bakım olanağı sunmaktadır. Eğer ilk defa köpek besliyorsanız bakımı ve eğitimi çok kolay olduğu için Malta Köpeği tam size göredir. Bu türü besleme kararı almadan önce Maltese Terrier Özellikleri hakkında size vereceğimiz bilgileri mutlaka göz ardı etmemelisiniz. Malta köpeği beslemenin güzel olduğu kadar zahmet gerektirecek bazı yönleri de vardır. Burada tür hakkında verilen bilgiler sizin doğru türü seçip seçmediğinize karar vermenizde size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Enerji Düzeyi Çok Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Petlerle Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Ilımlı
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Maltese Terrier Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 12/14 yıl
 • Köken: Malta
 • Ağırlık: 2-3 kg
 • Boy: 23-25 cm
 • Kullanım: Süs Köpeği

Bu tür ufak tefek olan köpekler genel olarak saldırgan olarak bilinmektedir fakat maltese terrier bilinenin tam tersine dost canlısıdır. Aynı zamanda eğitimi fazlasıyla kolaydır. Bebek halde aldığınız bir maltese terrieri öğrenmeye yatkın olması sebebiyle kolayca eğitebilirsiniz. Bu tür çok fazla enerji yüklü olduğu için yerinde duramayan sürekli hareket halinde olan bir türdür. Bakımın ilk zamanlarında sizi bu konuda biraz üzebilir. Tabi ki eğer oyuncu bir köpeğiniz olsun istiyorsanız üzmenin tam tersine sizi mutluluktan havaya uçurabilir. Adeta bir bebek gibi ona aldığınız oyuncaklar ile oynayarak kısa süreli yalnızlıklarda yaramazlık yapmadan durabilmektedir.

Eğer köpeğinizin yuvarlak bir yüze sahip olmasını istiyorsanız bu tür bu konuda en ideal olanıdır. Bunun sebebi genelde bu tür ufak köpekler yuvarlak yüze sahip olmak için tıraş edilme gereksinimi duymaktadır. Gövdesi bakımından klasik bir küçük köpek gibi uzun gövdeye sahiptir. Bu türün diğer özelliklerinden birisi ise kürk rengi ne olursa olsun burnu ve patileri her zaman siyah renktedir.

Maltese Terrier Karakteri

Sıcakkanlı bir tür olması sebebiyle ilk kez gördüğü insanlara kolay bir şekilde ısınabiliyor. Şımarık tavırları ile kalabalık ortamlarda tüm dikkati üzerine çekmekte üzerine yoktur. İlgi bağımlısı bir ırk olduğu için bakımı süresinde ona aldığınız oyuncaklara dikkat etmelisiniz. Oyuncaklarını çok sevmeli ve ilgisiz kaldığı durumlarda oyuncaklar ile kendini tatmin edebilmelidir. Diğer ufak yapılı ırklara göre bir arkadaşa ihtiyaç duymadan tek başına kolayca eğlenebilen türlerden sadece birkaçının arasında bulunur. Alışma süreci haricinden evde beslediğiniz kediniz ile birlikte dahi yan yana oyun oynayabilirler. Sadece paylaşımcı olması konusunda birkaç sorun bulunmaktadır. Eğer evde farklı bir hayvan besliyorsanız Maltese Terrier’inizin oyuncakları ve maması sadece ona özel olmalıdır. Şımarık olduğu kadarda bencil bir hayvandır.

Genel Boyutları

Dünya standartlarında bu tür için belirlenmiş ağırlık 4 kg ve daha altıdır. Boy konusuna gelindiğinde belirlenmiş bir boyut olduğunu söylemek çok zordur. Erkek olan maltese terrierler 21 – 25 cm arasında boyutlara sahiptir. Dişi olanlar ise erkeklerden çok az daha kısadır. Bu cinsin en fazla talep gören tarafı “tea cup” olarak adlandırılan kilosu 3 kg’ın altında olanlarıdır. Bu boyutta olan köpekler sıcak havalardan çok çabuk etkilenmektedir.

Beğenilen Kürk Renkleri

Maltese Terrier, genel görünüm olarak her zaman beyaz renktedir. Sağlıklı bir türün karın bölgesinin rengi pembe olmak zorundadır. Yaşı ilerledikçe alt bölgesinde olan kararmalara tamamen güneş ışığı sebebiyle oluşmaktadır. Bu tür yaşı ilerledikçe hissedilmeyecek kadar renk değişikliği yaşayabilir. Beyaz renk olan bir maltese terrierin göz, burun ve patileri simsiyah olmalıdır.

Ruh Hali Nasıldır?

Uzun süreli yalnız bırakmalarda fazlasıyla sıkılacağı için evde bulunan eşyalara zarar verme gibi bir huyu vardır. Sıkkın durumlarda koltuklarınızın ve halılarınızın kenarlarını kemirerek size maddi zarar vereceklerdir. Onları bu duruma getirmemek adına kesinlikle uzun süreli yalnız bırakmamanız gerekiyor. Eğer bir Maltese Terrier sahiplenecekseniz kesinlikle bu kurallara uymanız gerekmektedir. Sadece size zarar vermesi bakımından değil duygusal bir köpek oldukları için yalnızlık onların psikolojisine de zarar verecektir.

Kürk Yapısının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Bu türün kürk yapısı sizi üzmeyecek kadar tüy dökme özelliği taşımaktadır. Eğer tüyleri için yapılması gereken günlük bakımı yaptığınız taktirde bu durumla asla karşılaşmazsınız. Tüy yapısı bebeklik dönemini bitirdikten sonra kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma köpeğin tüylerinin görüntüsünü asla ve asla bozmaz. Beyaz kürklü hayvan olmaları ve bunun yanında çok hareketli bir yapıya sahip olmaları sebebiyle tüyleri kirlenmeye çok müsaittir. Islak ve leke bırakacak bir yemek yedirdikten sonra ağız çevresini mutlaka ıslak bir mendille silmelisiniz. Tüy yapısının rengiyle ilgili sorunlar yaşamamak için önerilerimizi mutlaka dikkate almanız gerekiyor.

Sadece Bu Türde Görebileceğiniz Özellikler

Eğer köpek tüylerine karşı alerjiniz var ise bu türün tüylerinin hipoalerjenik bir yapıda olması sebebi ile size hiçbir türlü zarar vermeyeceğini bilmelisiniz. Ardından bu tür hiperaktif köpekler insan psikolojisini düzeltme tedavilerinde kullanılmaktadır. Hareketli bir yapıya sebep oldukları için yaptığı şebekliler ile insanı kolayca eğlendirebilirler.

Maltese Terrier Sahiplenmeden Önce Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

 • Soğuk havalara karşı çok dayanıksız olan bu ırk eğer çok fazla soğukla temas halinde olursa çok kolay bir şekilde hastalanabilir.
 • Eğer 2.5-3 yaş aralığında bir bebek sahibiyseniz, bu tür sizin için kesinlikle uygun değildir. Irk çok küçük olması sebebiyle bebeğiniz ile anlaşamayabilir.
 • Ağız ve göz çevresinin bakımını kesinlikle aksatmamalısınız. Tüylerinin lekeli kalmaması için bu çok önemlidir.
 • Te k başına eğlenebilen bir köpek bile olsa uzun süreli yalnız bırakmamalısınız.

Maltese Terrier Bakımı

Bu türün bakımı çok fazla zahmet gerektirmemektedir. Sadece rutin bakımlarını yaparak köpeğinizin sağlığını ve görünüşünü güzel bir şekilde korumanız mümkündür. Bu tür bir köpek aldığınızda ona iyi bir bakım gerçekleştirmek için size vereceğimiz önerileri mutlaka okumanız gerekmektedir. Bu öneriler ışığında kuçuya çok iyi bir bakım sergileyeceğinizin garantisini verebiliriz.

İyi Uyumaz ise Huysuz Olacaktır

Bu ırka sahip köpekler hiperaktif oluyor demiştik. Hiperaktif olmalarına rağmen bebek hallerinde günlerinin uzun bir süresini uyuyarak geçiriyorlar. Tabi ki ömrü boyunca uyku süreleri hiç değişmiyor diye bir şey de yok. Daha küçükken uyku süreleri yaklaşık olarak 18 – 20 saattir. Fakat yaş ilerledikçe ve gelişim devam ettikçe bu süre 14 saate kadar düşebiliyor. Her köpek gibi maltese terrier de uykusunu tam olarak alamadığında huysuz olacaktır. Bunun sonucunda süratsız ve sürekli havlayan bir karaktere bürünecektir. Böyle bir durum sizi rahatsız edecek ise köpeğinizin uykusunu alması için uygun ortamı yaratmanız gerekmektedir. Size bu konu hakkında birkaç öneri vereceğiz.

 • Bu ırkın kürkleri ne kadar kalın olsa da uyku halinde çok fazla üşüyebiliyorlar. Bu sebeple uyuma alanının sıcaklığını minimum 25 derecede tutmanız gerekiyor.
 • Köpeğinize onun rahatça uyuyacağı bir ortam yaratmanız gerekiyor. Bunun için özel üretilmiş köpek yatakları satılmaktadır.
 • Sürekli ses olacağı için yattığınız bölgeyi ona oda olarak ayırmanızı tavsiye etmiyoruz.
 • Yattığı bölgede mutlaka ve mutlaka en sevdiği oyuncaklarından birinin olması gerekiyor.
 • Özellikle yaşı küçükken yattığı yatağın yükseliğini kesinlikle alçak tutmalısınız. Sürekli döneceği için düşme ihtimali ortaya çıkacaktır. Eğer bu önerimizi dikkate alırsanız uyku halinde yere düşmesini engelleyerek garantiye alabilirsiniz.

Diş Bakımı Fazlasıyla Önemlidir

Köpeğinizin dişlerini kesinlikle düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekiyor. Maltese Terrier cinsinin diş sorunlarına fazlasıyla eğilimi vardır. Bu sebeple dişleri rahatsız olacak diye sürekli yumuşak gıdalar ile beslemenizi fazla önermiyoruz. Eğer köpeğiniz dişlerini fırçalarken huysuzlaşıyorsa herhangi bir petshoptan diş spreyi alabilirsiniz. Bu ürün dişlerinin üzerinde plak oluşmasını engelleyecektir.

Hangi Hastalıklar İle Karşılaşabilir

Oyuncak türü köpek olduğu için bazı durumlarda bedeni hastalıklara karşı koyamaz ve o küçücük beden hasta olup çıkar. Hastalığı durumunda veterinerden mutlaka destek almalısınız. Yaptığınız yanlış bir müdahale onun hayatını daha fazla riske atabilir. Size karşılaşabileceğiniz hastalık türlerinden bahsedelim.

 1. Patella Lükx : Bu bir diz eklemi rahatsızlığıdır. Köpeğinizin eklem bölgelerinde oluşabilecek bir ağrıdır.
 2. Portosistemik : Köpeklerde karaciğer rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu hastalık durumunda kanın tam olarak iyi bir şekilde temizlenmediği bilinir.
 3. Progresif Retina Atrofisi : Göz problemi anlamına gelmektedir. Bu durumda acilen veterinerinizden yardım almalısınız. Aksi bir durumda köpeğiniz görme yetisini tamamen kaybedebilir.
 4. Beyaz Köpek Titreme Sendromu : Bu hastalık ismindende anlaşıldığı gibi tamamen beyaz köpeklerde görülmektedir. Vücutta titreme etkisi yaparak vücudun dengesini bozmaktadır.

Tüy Bakımı Önerileri

Köpeklerde oluşan göz sıvısının tüylerine akması sebebiyle göz çevresinde kirlenmeler olabilir. Bu konuyu bir ıslak bez ile göz çevresini rutin olarak temizleyerek çözüme kavuşturabilirsiniz. Tüylerini kesinlikle günlük fırçalamanız gerekiyor. Bunun sebebi tüylerin arasında kalan ölü tüylerin oradan çıkarılması gerekiyor. Bunlar yoksa diğer tüylere de zarar verebilir. Maltese Terrierlerde tüy ve vücut sağlığı için kaliteli mama tüketilmesi önerilmektedir.

Tüylerde yüksek miktarda dökülme oluşuyor ise Alopesi hastalığından kaynaklanıyor olabilir. Hastalığın belirlitisi vücut üzerinde bulunan tüylerin dairesel biçimde dökülmeye başlamasıdır. Bu hastalık köpeğinizin hormonlarından kaynaklanabilir. Veteriner hekiminizden yardım alarak hastalığı kolayca çözüme kavuşturabilirsiniz.

Haber Yorumları