Labrador Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Labrador Özellikleri ve Bakımı

Labrador ırkı ismini Newfoundland adasında bulunan bir bölgeden almaktadır. Bu ırkın gerçek adı Labrador Retrieverdir. Bu ırk son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ülkemizde de en fazla talep edilen ırklardan bir tanesidir. Suya düşen avı bulup getirme, rehberlik, arama kurtarma gibi birçok görevi üstün başarı ile bitirmektedir. Soğuğa karşı aşırı derecede dayanıklı bir yapısı olan bu köpek eskiden balıkçıların denize atılmış ağlarını çekmeye yardım ediyordu. Bu ırk 1800’lü yıllarda Newfoundland’dan İngiltere’ye  gönderilmiştir. O yıllardan bu yana bu ırk en sevilen köpek haline gelerek her zaman insanların gönlündeki yerini korumuştur. Eğer bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız Labrador Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı mutlaka okumanız gerekiyor.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Labrador Genel Özellikleri

 • Irk Boyutu:  Büyük Boy
 • Yükseklik:  Erkek 56 – 63 cm Dişi 53 – 58 cm
 • Ağırlık: Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg
 • Ortalama Yaşam: 10-12 yıl

Labrador ırkı özellik olarak zeki, sadık ve sahibine karşı fazlasıyla sevgi doludur. Kürk rengi olarak genelde tek renkte olurlar. Burun yapısı genel olarak büyüktür. Üçgen ve orta büyüklükte bir kulağa sahip olan labrador türü kulağını genelde aşağı doğru taşımaktadır. Kürk yapısı sert ve sık aynı zamanda uzunluk olarak orta boydur. Patilerine gelecek olursak perdeli bir yapıları vardır bu da yüzmelerine fazlasıyla yardımcı olmaktadır. Perdeli yapı sayesinde yüzme konusunda hiçbir sorun yaşamazlar. Baş bölgesi ise çok geniş yapıdadır. Kuyruklarında bulunan tüyler normal türlerine göre bir tık daha uzundur. Çok sağlam bir kemik yapısına sahipler. Sevimli bir görüntü vermelerine rağmen sahiplerine karşı aşırı korumacı tavırları ile ön plana çıkarlar. Labrador fazlasıyla enerjik bir yapıda olduğu için sürekli egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Eğer bu ırkı sahiplenip evden çıkarmayacaksanız belirtmeliyiz ki bu köpek size göre değil.

Labrador Karakteri

Labrador ırkı tam anlamıyla duysal bir karakter yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra sabırlı, zeki, sadık ve itaatkar özellikleri de bulunmaktadır. Labrador ırkının karakteri hakkında bilgileri maddeler halinde belirtelim.

 • Suda oynamaktan hoşlandıkları kadar hiçbir şeyden hoşlanmazlar.
 • Çocuklar ile çok iyi anlaşmaktadır. Onlar için adeta bir oyun arkadaşı olabilirler.
 • İnsanlar ile bir arada yaşamayı çok sever. Aile kavramını en iyi şekilde hisseden köpek ırkıdır.
 • Sosyalleştirme konusu çok önemlidir. Eğer yavruyken iyi bir sosyalleştirme süreci geçirmez ise insanlara karşı mesafeli davranabiliyor.
 • Labrador, bekçilik konusunda çok üst düzeydir. Her ne kadar bekçilik yaptığı bilinse de bu ırk tam olarak bir koruma köpeği değildir.
 • Yalnız bırakıldıkları zaman evde bulunan eşyalara zarar verebilirler. Çabuk sıkılan bir yapıları var.
 • Güçlü bir vücut yapısına sahip olduğu için küçüklük döneminden onu tasma ile gezdirmeye alıştırmalısınız. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Labrador Bakımı

Labrador cinsi bir köpek sahipleneceğiz durumda mutlaka bazı durumlarda kendinizden feragat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bağımsız yapısı sebebi ile kolayca ortalığı dağıtabilir. Bunun yanı sıra köpeğinizin mamalarını kaliteli olanlardan kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kaliteli mama köpeğinizin gelişimi ve tüy yapısı konusunda en önemli etmenlerden biridir. Bakım konusunda verilecek bir  kaç öneri olarak;

 • Köpeğinizin kullandığı mamaların her zaman yüksek besin değerli ve mineraller bakımından zengin bir yapıda olması gerekiyor.
 • Tüylerini haftada 1 – 2 kere taramanız gerekiyor.
 • Köpeğinizin egzersiz ihtiyacı çok fazla olduğu için sürekli hareket etmesi gerekecektir. Bu sebeple köpeğinizi sürekli dışarı çıkarmanız gerekiyor.
 • Köpeğiniz ile bol bol oyun oynayarak üzerindeki enerjiyi atmasını sağlayın. Onu kesinlikle yalnız bırakmayın.
Haber Yorumları