Jack Russell Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Jack Russell Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell  teriyerin adlandırılması konusu 90'lı yıllardan beri oldukça tartışmalıdır. 
Bu ırk ilk kez 1990 yılında İngiltere'de "Parson Jack Russell teriyer" adıyla TKC tarafından kayıt altına alındı. 
1997 yılında ABD'de "Jack Russell teriyer" adıyla AKC tarafından tanındı.
Çeşitli üreticilerin Jack Russell türevî isimler altında farklı ırklar üretmeleri sonucunda 
1999 yılında İngiltere'de bu ırkın adı Parson Russell teriyer olarak değiştirildi ve 2003 yılında AKC de bu isim değişikliği yaptı.
Buna rağmen "Jack Russell teriyer", halk arasında halen en yaygın olarak kullanılan ismidir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

 

Jack Russell Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 6-8 kg
  • Boy: 30-36 cm
  • Kullanım: Şov Köpeği

Omuzlarda yaklaşık 30–35 cm yüksekliğinde ve 6–8 kg'dır. Bacakları pek çok teriyer ırkından daha uzundur ve avını kovalamasına yardımcı olur. İleri katlanan düğme biçimli kulakları vardır. Kuyruğu, vücut yapısına göre uzundur bundan dolayı özellikle avcı olarak kullanıldığı dönemlerde, dar alanlarda avlanmayı zorlaştırdığı için, kuyruğunun üçte biri kesilmektedir.

"Shortie" ya da "pudden" olarak bilinen kısa bacaklı Jack Russell türü ise 25–30 cm yüksekliğinde ve 5–6 kg ağırlığındadır. Bu türe İngiltere'de Russell teriyer denir.
Jack Russellların kürkü, en az %51'i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş, üst gövde ve kuyrukta siyah ve sarımsı-kahverengi lekelidir. Kaba veya yumuşak tüylü olan kürkü suya dayanıklıdır.

Jack Russell Karakteri

Jack Russell; avcılık içgüdüsü güçlü, çevresini gözlemlemeyi seven, ısırdığı nesneyi bırakmayan, hareketli ve cesur bir köpek ırkıdır. Çok akıllıdırlar; fakat inatçı ve başına buyruk hareketler de sergilerler. Diğer köpeklere, kendilerine iyi davranmayan insanlara, diğer ev hayvanlarına ve kedilere karşı saldırgan olabilirler. Bundan dolayı, yavruyken çok iyi eğitilmelidirler. Sahiplerine sadık ve sevgi doludurlar. İnsanlarla ve kendi başlarına oyun oynamayı çok severler. Avcı oldukları için kazmayı ve koşmayı severler. Enerjik bir yapıya sahiptirler.

Egzersiz


Jack Russell Teriyer kendi boyutlarındaki köpekler arasında egzersiz ihtiyacı en fazla olan türdür. Enerjisini atabilmesi için her gün önemli miktarda yorucu aktiviteye ihtiyaç duyar. Bu türün en mutlu olduğu an içinde saatlerce serbestçe koşturabileceği dev bir bahçeye kavuştuğu andır. Köpek parkları onun için pek uygun değildir çünkü başını kolayca belaya sokabilir. Geçmişleri boyunca tek başlarına avlanmaya alışmış olsalar da, köpek sporlarında da çok iyi performans gösterirler.

Egzersiz ihtiyacı karşılanamamış bir Jack Russell Teriyer saatli bir bomba gibidir ve terör estirmeye hazırdır. Birçok insan günlük yürüyüşün onun için yeterli olduğunu düşünür fakat bu yanlış bir algıdır. Enerjisini atamayan Jack Russell sıkılır, sıkılan bir Jack Russell yıkıcı olur ve eline geçirdiği her şeyi çiğnemeye başlar.  

Jack Russell Bakımı

Jack Russell Terrieri onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin.

Haber Yorumları