Jack Russell Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Jack Russell Özellikleri ve Bakımı

Jack Russell cinsini genel olarak sinema filmlerinden tanıyoruz. Fazlasıyla hareketli bir hayata sahip olan bu ırk evde bakım için uygundur. Hiperaktif köpek ırkları arasında yer alan bu köpek ilgi gösterilmediği zaman fazlasıyla hırçın olabiliyor. Eğitim konusuna gelindiğinde de inatçı bir yapıları olduğu için biraz zorlu bir eğitim süreçlerinden geçebiliyorlar. Eğer Jack Russell ırkı bir köpek sahiplenmek istiyorsanız bakımında karşılaşacağınız zorlukları bilmek adına Jack Russell Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızı okuyup bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli bilgileri bu yazıdan alarak sahiplenmek isteyip istemediğinize o şekilde karar verebilirsiniz. Aksi taktirde sıkıntılı bir bakım sürecinden geçeceksiniz.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

 

Jack Russell Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 6-8 kg
  • Boy: 30-36 cm
  • Kullanım: Şov Köpeği

Bu köpek ırkı sağlam yapılı ve atletik bir vücuda sahiptir. Omuzlarda yaklaşık 30–35 cm yüksekliğinde ve 6–8 kg'dır. Bacakları pek çok teriyer ırkından daha uzundur ve avını kovalamasına yardımcı olur. İleri katlanan düğme biçimli kulakları vardır. Kuyruğu, vücut yapısına göre uzundur bundan dolayı özellikle avcı olarak kullanıldığı dönemlerde, dar alanlarda avlanmayı zorlaştırdığı için, kuyruğunun üçte biri kesilmektedir. "Shortie" ya da "pudden" olarak bilinen kısa bacaklı Jack Russell türü ise 25–30 cm yüksekliğinde ve 5–6 kg ağırlığındadır. Bu türe İngiltere'de Russell teriyer denir. Jack Russellların kürkü, en az %51'i beyaz olmak kaydı ile özellikle baş, üst gövde ve kuyrukta siyah ve sarımsı-kahverengi lekelidir.[7][8] Kaba veya yumuşak tüylü olan kürkü suya dayanıklıdır.

Jack Russell Karakteri

Bu ırk, fazlasıyla hareketli bir yapıya sahiptir. Jack Russell; avcılık içgüdüsü güçlü, çevresini gözlemlemeyi seven, ısırdığı nesneyi bırakmayan, hareketli ve cesur bir köpek ırkıdır. Çok akıllıdırlar; fakat inatçı ve başına buyruk hareketler de sergilerler. Diğer köpeklere, kendilerine iyi davranmayan insanlara, diğer ev hayvanlarına ve kedilere karşı saldırgan olabilirler. Bundan dolayı, yavruyken çok iyi eğitilmelidirler. Sahiplerine sadık ve sevgi doludurlar. İnsanlarla ve kendi başlarına oyun oynamayı çok severler. Avcı oldukları için kazmayı ve koşmayı severler. Enerjik bir yapıya sahiptirler. Ona ilgi gösterildiğini ya da uzak durulduğunu hemen fark edecek kadar zeki olduklarından, ihmal edilmeleri üzülmelerine yol açabilir; dikkatli olun. Yine bu zekalarını eğitim alanında da kullanabilirsiniz. Verdiğiniz komutlara, eğitim uğraşlarına kolaylıkla cevap verecektir. Eğitimi ne kadar erken dönemde verirseniz, ileride alışması da o kadar kolay olacaktır.

Kürk Yapısı ve Yaşam Alanı

Jack Russell Terrierler, olabildiğince hareket eden; enerjik ve oyuncu bir köpektir. Neredeyse durduğu yerde duramayan, sürekli oradan oraya koşturmaya çalışan bu ırkın bu nedenle ev hayatına adapte olması oldukça zor olabilir. Düzenli olarak dışarı çıkarılır, doğal ortamda zaman geçirmesi sağlanır; oyun oynatılır ve koşturulup yorulursa, alıştıkları evlerinde sakin bir yaşam da sürebilirler. Bunun için Jack Russell köpeğinize küçüklüğünden itibaren eğitim vermeniz ve onu bu yaşam tarzına alıştırmanız, ileride yetişkin olduğunda daha kolay anlaşmanızda yardımcı olacaktır. Eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız, Bu köpek ırkının orada çok mutlu olacağını söyleyebiliriz. 

Jack Russell Bakımı

Jack Russelllar, köpek ırkları arasında belki de tüy bakımına fazla ihtiyaç duymayan cinsler arasında yer alırlar. Tabii ki her köpek gibi onların da zaman zaman tüylerinin taranması, temizlenmesi, dökülmek üzere olan tüylerinin toplanması gerekir. Aşırı enerjik ve hareketli oluşu, toprak kazmayı ve oynamayı sevişi nedeniyle tırnaklarının kesilmesi gibi temel bakım aktivitelerinin de ihmal edilmemesi gerekir. Onun yüksek enerji seviyesini takviye edebilecek derecede besleyici ve kaliteli mamalarla, yine kendi cinsine ve boyutlarına uygun oranlarda günlük olarak beslenmesi zorunludur.

Haber Yorumları