İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi, tartışmasız olarak kedi sahiplenmek isteyen insanların ırk seçimi konusunda ilk tercihleridir. İran kedisi aile ortamına ve dostluğa verdiği değer sebebi ile çok tercih edilmektedir. Bu ırk neredeyse dünya üzerinde bilinen en eski kedi ırklarından biridir. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu ırk İran’da ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkışında hiçbir insan etkisi bulunmamaktadır. Tamamen doğal  mutasyonlar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu ırkı diğer kedi ırklarından farklı kılan en önemli etken sürat ifadeleridir. Eğer sahipleneceğiniz kedi ırkı seçiminde İran kedisinde karar kıldıysanız size İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında vereceğimiz bilgileri kesinlikle gözardı etmemelisiniz.

Başka Kedilerle Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Geçinme Çok İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Orta
Avcılık Düşük
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Orta

İran Kedisi Genel Özellikleri

Karakteri: Sahibine sadık
Tüy Yapısı : Çok sık ve fazla tüy
Kulak Yapısı: Ufak kulaklar
Gövde: Yumuşak ve geniş denilecek bir gövde
Kuyruk: Uzun ve kalın
Kilo: 4.5 – 8 kg

 

İran Kedisi Genel Özellikleri

İran Kedisi Fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

İran kedisinin küçük denilebilecek olan kulaklarının alt kısımlarında yoğun bir şekilde tüy bulunmaktadır. Büyük ve yusyuvarlak olan gözleri, yüzündeki ilginç basıklık sebebiyle kısık bir görüntü ile karşımıza çıkmaktadır. Onların yüreklere sızı veren yüz ifadeleri tamamen dudak kenarlarının aşağı doğru sarkmış olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat şöyle bir gerçek var ki bu hüzünlü duruşu onların asilliğinden hiçbir şey kaybetmesini sağlamaz. Tam tersine diğer kedi türlerinden farklı bir yapıda olmasını bu sürat ifadesi ile kazanırlar. Kabarık bir yapıda bulunan baş kısmını çevreleyen yeleleri onlara tam anlamıyla bir aslan görüntüsü vermektedir. Uzun ve kabarık bir yapıya sahip olan tüyleri İran kedisi türünün birçok yarışmada ön plana çıkmasını sağlamıştır. Burun yapısı genel olarak küçük ve basık olan bu tür, basık burun sebebiyle çok zor nefes almaktadır. İş başa düştü deyip kendi temizliğini kendisi yaptığında midesinde tüy yumakları kalabilir. Bu da sağlığını olumsuz bir yönde etkileyecektir. Bu ırk genel olarak karşımıza 5 – 8 kilo aralığında çıkmaktadır. Ortalama ömrü ise tüm kediler ile aynı olmak üzere 10 – 15 yıl aralığındadır.

İran Kedisi Karakteri

İran kedisi, çok akıllı ve akıllı olması sebebiyle çok kolay bir şekilde öğrenen bir türdür. Sahibinin kucağında saatlerce sıkılmadan uyuyabilir. Bakımı fazlasıyla zor bir ırk olsa da size böyle bir kedi sahiplenmenin ayrıcalığını kesinlikle hissettirecektir. Bu ırk iyi huylu bir karaktere sahip olmanın avantajını yaşadığı her çevrede kullanmaktadır. İnsanlar ile iletişimlerinin fazlaca iyi olması sebebiyle diğer evcil hayvanlar ile de iyi geçinmektedir. Sakin yapısının yanı sıra yaşının ilerlemesi daha tembel olmasına sebep olmaktadır. Çok çabuk sıkılır ve her kedi gibi olduğu yerde uyuyakalır.İran kedisi ırkının burun yapısında olan sorunlar nedeniyle ev hayatının dışında sokak hayatında hayatta kalması fazlasıyla zordur. Bu sebeple sürekli sahibi ile iletişimde kalması gerekmektedir. Kediniz ile her zaman iletişim halinde kalarak hem ona en iyi arkadaş olacaksınız hem de onun sağlığı için sürekli göz önünde bulundurmuş olacaksınız. Bu kedi bakımı için en önemli konulardan biridir.

İran Kedisi Bakımı

Bu ırkın bakımının biraz zor olduğunu size söylemiştik.Burun yapısında olan genetik bozukluk sebebiyle sadece ev hayatında yaşaması gerekmektedir. Bu sebeple bu ırk günlük olarak tüylerinin taranması ve göz akıntılarının bir bez yardımı ile temizlenmesine ihtiyaç duymaktadır. Tüylü bir yapıda oldukları için petshoplarda satılan tüy yumağı önleyici kuru mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Bu olanakları bu kediye verdiğiniz sürece sizin için ev hayatında en iyi arkadaş olması kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Bu ırkın en büyük düşmanlarından birisi ise ölü tüylerdir. Bu tüylerin temizlik işini asla ve asla ona bırakmamalısınız. Aksi takdirde temizliği o yaparsa bağırsaklarında birikecek olan tüylere de davetiye çıkaracaktır. Bunun sonucunda bağırsak rahatsızlıkları ile karşılaşacaktır. Eğer kedinizi yıkamakta zorlanıyorsanız petshoplarda satışı gerçekleşen kuru şampuanları kullanarak onları temizleyebilirsiniz. Kediler sudan korktuğu için bu da onlara güzel bir çare olarak sunulacaktır.

Haber Yorumları