İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel ırkının geçmişi 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Gaston Phebus adlı ressamın çizdiği resimlerde bulunan figürler arasında bu ırkında olduğu gözlemleniyor. İngiliz Cocker yıllar geçtikçe farklı farklı türlere ayrılmıştır. Bunlar Clumber, Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Field, İrlanda Su Spanieli ve Cocker olarak bilinmektedir. Burada ismi geçen tüm türler İngiltere’de ortaya çıkmış olan Spaniel türünden meydana gelmiştir. İngiliz Cocker ırkı 1940 yılında Amerika ve Kanada Köpek Kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmiştir. Bu ırk narin ve hareketli yapısı sebebiyle günümüzde ev ortamında bakım için en fazla tercih edilen köpekler arasında bulunuyor. Cocker kelimesi ise bu köpeklerin avlandığı bir kuştan gelmektedir. Bu köpeğin bakımını üstlenerek evinizde neşe yaratmak istiyorsanız mutlaka İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgileri göz ardı etmemelisiniz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Çok İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

İngiliz Cocker Spaniel Genel Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: İngiliz

Ağırlık: Erkek: 13-16 kg Dişi: 12-15 kg

Boy: Erkek: 38-43 cm Dişi: 36-41 cm

Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

  • Bu ırk fazlasıyla neşeli olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu özellik onlarla tam olarak uyum sağlamıştır. Ev ortamında adeta evinizin neşesi olacaktır.
  • Bu ırk sahiplerine karşı fazlasıyla bağımlıdır.
  • Hiperaktif yapısı sebebiyle sürekli keşfetmeye düşkündür.
  • Kürk özelliği olarak tüyleri yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Ev içerisinde bulunan halılarda tüy bırakabiliyor. Bu sebeple taranma ve tüy bakımı konusuna fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır.
  • Bu ırk kubbeli bir kafa yapısına sahiptir.
  • Avlanma kabiliyeti Amerikan Cocker ırkına göre daha düşüktür.
  • Irk egzersize çok fazla ihtiyaç duymaktadır.
  • Yapısı sebebiyle ırk diğer emsallerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duymaktadır.

İngiliz Cocker Spaniel Karakteri

İngiliz Cocker, dayanıklı bir yapıya sahip olmasının yanı sıra sürekli enerjik ve mutlu bir yapıda olmaktadır. Çocuklar ile arası neredeyse mükemmel denilecek kadar iyidir. Fakat kızdırıldığında biraz huysuz olabiliyorlar. Yabancılara karşı yaklaşımı çok iyi olmakla beraber yabancı ortamlara kolay bir şekilde uyum sağlayabilirler. Eğitimi kolay olduğundan dolayı verilen komutlara kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Genel özelliği sebebiyle içine kapanık bir köpektir. Karakter farklılığı gibi sorunlar yaşamamak için sahiplendiğiniz yavrunun ailesini mutlaka iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.  Irkın dişi türleri bazı durumlarda daha dominant olabiliyor. Bu sebeple mutlaka sahibinin de ona karşı dominant olması gerekecektir. Bunun sebebi eğer ondan düşük bir tepkimede olursanız size karşı umursamaz tavırlar sergileyecektir. Eğitimini sert bir şekilde değil bu güzelliğe yakışan kibar bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde verilen eğitime inatçılığı sebebiyle cevap vermeyecektir. Aynı zamanda diğer evcil hayvanlar ve kediler ile arası çok iyidir. Kolay bir şekilde ikisininde bakımını aynı anda yapabilirsiniz.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel ırkının tüyleri uzun bir yapıda olduğu için mutlaka sürekli bir kürk bakımı ihtiyacı duymaktadır. Irkın bazı türlerinde kürk çok fazla gür ve ipeksi bir yapıdadır. İngiliz Cockerin kürkleri gerektiği zaman yıkanabilir veya şampuan kullanabilirsiniz. Tüylü yapıda olması sebebiyle sürekli kulaklarının içerisini yapışkan otlara karşı temiz tutmanız gerekecektir. Ayak kısmında olan tüyleri mutlaka aşağıya doğru tarayarak eğer çok fazla uzunsa rahat yürümesi ve hareket etmesi için düzgün bir şekilde parmak hizasından kesilmelidir. Tüylerinde bulunan otlar acil bir şekilde temizlenmelidir. Irk orta derecede tüy dökmektedir. Bakımında kullandığınız mamaların yüksek vitaminli olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli veteriner ile iletişim halinde kalarak köpeğinizin gelişimini bir uzmanın gölgesinde sürdürmelisiniz.

 

Haber Yorumları