İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel ırkının geçmişi 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Gaston Phebus adlı ressamın çizdiği resimlerde bulunan figürler arasında bu ırkında olduğu gözlemleniyor. İngiliz Cocker yıllar geçtikçe farklı farklı türlere ayrılmıştır. Bunlar Clumber, Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Field, İrlanda Su Spanieli ve Cocker olarak bilinmektedir. Burada ismi geçen tüm türler İngiltere’de ortaya çıkmış olan Spaniel türünden meydana gelmiştir. İngiliz Cocker ırkı 1940 yılında Amerika ve Kanada Köpek Kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmiştir. Bu ırk narin ve hareketli yapısı sebebiyle günümüzde ev ortamında bakım için en fazla tercih edilen köpekler arasında bulunuyor. Cocker kelimesi ise bu köpeklerin avlandığı bir kuştan gelmektedir. Bu köpeğin bakımını üstlenerek evinizde neşe yaratmak istiyorsanız mutlaka İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgileri göz ardı etmemelisiniz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Çok İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme Çok İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

İngiliz Cocker Spaniel Genel Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Köken: İngiliz

Ağırlık: Erkek: 13-16 kg Dişi: 12-15 kg

Boy: Erkek: 38-43 cm Dişi: 36-41 cm

Kullanım: Av ve Bekçi Köpeği

  • Bu ırk fazlasıyla neşeli olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu özellik onlarla tam olarak uyum sağlamıştır. Ev ortamında adeta evinizin neşesi olacaktır.
  • Bu ırk sahiplerine karşı fazlasıyla bağımlıdır.
  • Hiperaktif yapısı sebebiyle sürekli keşfetmeye düşkündür.
  • Kürk özelliği olarak tüyleri yumuşak ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Ev içerisinde bulunan halılarda tüy bırakabiliyor. Bu sebeple taranma ve tüy bakımı konusuna fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır.
  • Bu ırk kubbeli bir kafa yapısına sahiptir.
  • Avlanma kabiliyeti Amerikan Cocker ırkına göre daha düşüktür.
  • Irk egzersize çok fazla ihtiyaç duymaktadır.
  • Yapısı sebebiyle ırk diğer emsallerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duymaktadır.

İngiliz Cocker Spaniel Karakteri

Aslında yazının başlığını Cocker Spaniel olarak düşünmüştük başlarda. Türlere ilgi duyanların çok iyi bildiği üzere bilinen iki farklı Cocker Spaniel var; bunlar American Cocker Spaniel ve English Cocker Spaniel. Her ne kadar birbirlerine çok benzeseler, aynı tarihi paylaşsalar ve minik farklılıklarla birbirlerinden ayrılsalar da İngiliz dostumuz daha eski olduğu için ve ikisinin de ayrı sayfaları hakettiğini düşündüğümüz için sizlere öncelikle İngiliz Cocker Spaniel’i tanıtmaya karar verdik. Adeta bir biblo gibi görünen küçük Amerikalı kuzenine göre İngiliz Cocker biraz daha büyüktür fakat daha büyük olsa da sevimlilik ve canayakın olma konusunda ondan eksiği olmayan İngiliz Cocker Spaniel’i daha yakından tanımak isteyenleri yazımızla başbaşa bırakıyoruz. Keyifli okumalar. İngiliz Cocker Spaniel aslında küçük bir ırk olmasına rağmen Spaniel tipi köpeklere bakıldığında onlara göre daha uzundur. İlk bakışta güleryüzlü, sağlam, dengeli ve kompakt bir köpek olduğunu görürsünüz. Omuz başlarından yere kadar olan yüksekliğiyle yine omuz başlarından kuyruk sokumuna kadar olan uzunluk birbirine neredeyse eşittir. Yetişkin erkek İngiliz Cockerların yükseklikleri 40-43 cm. arasında, dişilerin ise 38-40 cm. arasındadır. Ağırlık erkeklerde 12-15 kg. , dişilerde 11-14.5 kg. arası değişebilir.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker’ı onun yaşına uygun, tüm besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemelisiniz. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir, bu yüzden vermeniz gerekiyorsa da çok dikkat edin. Özellikle de pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeren gıdalardan kesinlikle kaçının. Köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ödül maması olarak kullanılabilir. Fakat ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Köpeğinizin beslenmesi ya da kilosuyla ilgili endişeleriniz varsa veterinerinize danışmaktan çekinmeyin. Daima taze suyunu hazır ve ulaşabileceği bir yerde bulundurun. İngiliz Cockerların uzun ve yoğun tüyleri vardır ve haftada en az bir defa taranmaları gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanabileceğinden kulaklar kulak kirine karşı daima gözlenmelidir. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar düzenli olarak kesilmelidir. Unutmayın ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize acı verebilir. Dişler düzenli fırçalanmalıdır.

 

Haber Yorumları