İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Bulldog ırkı ilk olarak isminden de anlaşıldığı gibi İngiltere’de ortaya çıkmıştır. O zamanlarda boğa dövüşlerinde kullanıldığı için yapı bakımından kavgaya meyilli bir hal almıştır. İçinde bulunan insan sevgisi ise görülmeye değerdir. Günümüzde dünya üzerinde neredeyse en fazla tercih edilen köpek ırkları arasında yer alması ise 1890 yılında Amerikan Kernel Kulübü'nün onu cins olarak kabul etmesiyle olmuştur. Geçmişteki kullanım şeklinden tamamen uzaklaşarak bu zamanlarda tam olarak aile köpeği olma halini almıştır. Dış görünüş olarak vahşi gözükse de içerisinde sevgi pıtırcığı yatmaktadır. Küçüklüğünde ona vereceğiniz iyi bir eğitim ile birlikte büyüdüğünde çevresine hiçbir türlü zarar vermeyecektir. Eğer bu ırkı sahiplenerek kendinize bir yoldaş olarak evinize almak istiyorsanız İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı hakkında size bu yazımızda vereceğimiz bilgileri mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

İngiliz Bulldog Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 8 yıl
 • Köken: İngiliz
 • Ağırlık: Erkek: 24-25 kg Dişi: 22-23 kg
 • Boy: 31-40 cm
 • Kullanım: Koruma Köpeği

İngiliz Bulldog cinsi köpekler görünüş olarak asil ve gururlu durmaktadırlar. Kalın ve tombik vücut yapısı sebebiyle çok kısa bacaklara sahiptir. Bu ırkın görünüşündeki en belirgin özelliği ise ağız yapısıdır. Pug Mops’un vücudunda bulunan kırışıklıkların aynısı bu ırkta da mevcuttur. İngiliz buldoğunun, bedeninin geri kalan bölümüne oranla çok iri olan kafası, doğumlarının sezaryenle yapılmasını gerektirir. Yassı yüzü nedeniyle solunum bozukluklarına karşı oldukça duyarlıdır ve sıcaktan çok etkilenir. Ayrıca kulaklarından da sıkça rahatsızlanır. Görünümüne rağmen, hem sevgi dolu, hem güvenilirdir. Diğer ev hayvanlarıyla ilşkisinde de güvenilir, ama yabancı köpeklerden hoşlanmayan, saldırgan davranabilen bir köpektir. Çocukları sever ama, hoşlanmadığı insanlara karşı sert davranabilir.

 • Her yaştan çocuk ile geçinebilmektedir.
 • Son derece sadık ve iyi huyludur.
 • Eğitime oldukça açık bir türdür.
 • Nadiren havlayan bir ırktır.
 • Kendine son derece güvenen kişiliği bazen bağımsız olmasına neden olabilir.
 • Yüksek sesle horlamaya eğilimlidir.
 • Ruh haline göre inatçı olabilir.
 • Yıl boyunca çok fazla tüy döker.
 • İyi bakılmadığı sürece kısa yaşam ömrüne sahiptir.
 • Şiddetli şişkinliklerden muzdarip olabilir.

İngiliz Bulldog Karakteri

İngiliz Bulldog kısa  boyu, açık omuzları ve geniş göğsü ile diğer ırklardan görünüm olarak ayrılır.  Bu ırk çok kısa ve çok geniş bir “muzzle” sahiptir ve gevşek bir deri sanki tüm  kafayı örtmüş ve ortaya kat kat, kırışıklıklara dolu bir Bulldog suratı  çıkmasına neden olmuştur. Bu ırk son derece zekidir ve kolaylıkla insanları  etkisi altına alma kabiliyetine sahiptir. Bulldog ırkının  mizacı dengeli ve kibar, kararlı, sağlam ve cesur olmalıdır. Kesinlikle huysuz,  saldırgan ve agresif olmamalıdır. Bulldog ırkı köpekler  iyi insanlara karşı her zaman iyi tepkiler verir ve olumlu şekilde yaklaşırlar.  Sahiplerinden ilgi görmeyi her zaman çok isterler ve bunun için adeta can  atarlar. Bulldog köpekleri büyürken sevgi dolu bir çevrede büyümelidirler.  Endişe ve korkulardan uzak, hiçbir zaman ihmal edilmeden yetiştirilmelidirler.Bulldog ırkı köpekler  kesinlikle çocuklarla ve yaşlı insanlarla harika uyum sağlarlar. Eğer bir  Bulldog çevrede tehdit sezerse cesur yüreğiyle sahibini sonuna kadar  koruyabilir ve savunabilir. 

İngiliz Bulldog Bakımı

Diğer basık suratlı  ırklar gibi Bulldog ırkı da havasız yerlerde ve stres yaşayacağı ortamlarda  kesinlikle tek başına bırakılmamalıdır. Eğer bu tanıma uyan ortamlarda  köpeğinizi bırakmak mecburiyetinde kalırsanız, gözleriniz sürekli köpeğinizin  üzerinde olmalıdır. Herhangi bir güneş çarpması veya solunum yetmezliği  problemi yaşamak istemiyorsanız köpeğinizi daima gölgelik alanlarda gezdirmeli  ve yanınızda her zaman temiz su bulundurmalısınız.

Haber Yorumları