İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
İngiliz Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Bulldog Buldog, asırlar önce İngiltere'de boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş bir köpek ırkı. Buldog adı, İngilizce bull (boğa) ve dog (köpek) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle türetilmiştir. İngiltere'de 1835'te kan sporları yasaklanınca, buldoğun işlevinin sona erdiği düşünüldüyse de, buldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdiler ve bu kavgacı köpeği sakin, sessiz bir ev köpeğine dönüştürdüler. İngiliz buldoğunun, bedeninin geri kalan bölümüne oranla çok iri olan kafası, doğumlarının sezaryenle yapılmasını gerektirir. Yassı yüzü nedeniyle solunum bozukluklarına karşı oldukça duyarlıdır ve sıcaktan çok etkilenir. Ayrıca kulaklarından da sıkça rahatsızlanır. Görünümüne rağmen, hem sevgi dolu, hem güvenilirdir. Diğer ev hayvanlarıyla ilşkisinde de güvenilir, ama yabancı köpeklerden hoşlanmayan, saldırgan davranabilen bir köpektir. Çocukları sever ama, hoşlanmadığı insanlara karşı sert davranabilir. Mutlu olabilmesi için insanlardan ilgi görmesi yeterlidir. Horlaması ve salyasının akmasıyla ünlüdür. Apartmanda rahatlıkla yaşayabilir. Çünkü ev içerisinde fazla hareketli değildir.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

İngiliz Bulldog Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 8 yıl
 • Köken: İngiliz
 • Ağırlık: Erkek: 24-25 kg Dişi: 22-23 kg
 • Boy: 31-40 cm
 • Kullanım: Koruma Köpeği

Güçlü, cesur ve tehdit edici görünüşteki bu cins köpekler tam bir ev arkadaşı, neşeli ve oyuncu hayvanlardır. Çok hareketli olmayan bu cins köpekler evin içinde bile rahatlıkla bakılabilirler. Çok soğuğu ve sıcağı sevmeyen İngiliz Bulldoglar, başka köpeklerden pek hoşlanmazlar. Ama diğer hayvanlarla çok iyi arkadaşlık kurabilirler. Ancak başka bir köpekle birlikte büyütülürse o köpekle anlaşabilir. Yaşadığı ailenin bireylerine çok düşkündürler ve koruyucu bir tavır sergilerler. Tehlike hissettikleri an çok sert ve cesur olabilirler. Eğer sevilmez ve yeteri kadar ilgi görmezlerse mutlu olmazlar. Sevecen ve cana yakın olan Bulldoglar horlamaları ile ün yapmışlardır. Küçük yaşlarda hareketli olup, oyun oynamayı çok sevseler de 3-4. yaşlarından sonra tembellik yapmayı dinlenmeyi severler.

 • İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi ve bakımı biraz zaman alıcıdır.
 • Öncelikle eğitimi başarılı bir şekilde verebilmek için köpeğinizi tanımanız,
 • Neler yapıp yapmayacağını bilmeniz gerekir. Ve köpeğinizle aranızda dostluk bağı kurmanız gerekir.
 • Köpekler yaradılışları gereği temiz olmayı seven hayvanlardır.
 • Bu yüzden verilmesi gereken en önemli eğitim tuvalet eğitimidir.
 • Tuvalet için yemek yediği ve uyuduğu bölgeden uzak bir yere bölüm ayırmalısınız.
 • Eğer dışarı alıştırmak istiyorsanız ve köpeğiniz yavru Bulldogsa sık sık tuvalet yapma ihtiyacı duyacağından sürekli dışarı çıkarmanız gerekecektir.
 • Köpeğinizin yaşayacağı bölgeye veteriner hekimlerden veya petshoplardan aldığınız tuvalet pedlerini serin.
 • Bu pedleri serme amacınız oluşabilecek tuvalet kazalarının evi kirletmesini önlemek içindir.
 • Sonuçta sizin evde olmadığınız, uzun süre ilgilenemediğiniz, dışarı çıkaramadığınız zamanlarda mecbur kalınca tuvaletini pedlere yapacaktır.
 • Ve böylelikle evin her yerine tuvaletini yapmamış olacaktır.

İngiliz Bulldog Karakteri

Zamanla pedlerin sayısını azaltın ve en son pedi yemek ve uyuma alanına en uzak pedi bırakın. Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınızda ona yumuşak sakin bir ses tonuyla ‘Haydi tuvalete, tuvalete çıkıyoruz’ şeklinde seslenin. O tuvaletini yaptığında ise ona övgü sözcükleri söyleyin. Onu cesaretlendirin ve ödül maması verin. Bu şekilde İngiliz Bulldog köpeğiniz dışarı tuvalete çıkıp tuvaletini yaptığında ödül maması yediği bağlantısını kurup dışarı tuvaletini yapmasının olumlu olduğu bağlantısını kuracaktır. Köpeğinizi asla cezalandırmayın, sert uyarılarda bulunmayın. Bu şekilde davranmanız onu olumsuz yönde etkileyecektir.

İngiliz Bulldog Bakımı

Bulldogların büyüme ve gelişimi çok hızlıdır. Bu gelişim ve büyümenin dengeli olması gerekmektedir. Bunun içinde doğru besleme şarttır. Bulldog köpekler yemek yedikçe çok fazla ve kolay bir şekilde kilo alırlar. Bu yüzden yemek saatlerini ve miktarlarını iyi ayarlamalı, yemekten bir saat sonra ise yürüyüş yaptırarak egzersiz yapmaya alıştırmalısınız. Bu yüzden köpeğinize vereceğiniz yemek ve egzersiz eğitimide çok önemlidir.

Haber Yorumları