Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Habeş kedisi, bilinen kedi cinslerinin arasında halen daha popülerliğini devam ettiren nadir ırklardan birisidir. Bu ırk, tarihine bakıldığında neredeyse insanlığın doğuşuna kadar erişebilecek bir geçmişe sahiptir. Bazı insanlar tarafından kökeninin Asya olduğu söylense de yapılan araştırmalar sonucunda Etiyopya olarak belirlenmiştir. Bir rivayete göre Antik Mısır zamanında Firavun 2. Ramses, Habeş kralından bu kedinin Mısıra gönderilmesi konusunda yardım istemiştir. Aynı zamanda bilinen bir kedi türü olan Somali Kedisinin atası olarak sayılmaktadır. Habeş kedisinin popülerlik kazanmaya başladığı tarih 1871 yılı olarak bilinmektedir. O zamanlarda Kristal Saray adı verilen bir yerde ismi Zula olan bir Habeş kedisi tanıtılmıştır. Tanıtımın hemen ardından bu ırk hakkında bilimsel araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Dünya’ya tam olarak yayılması 1927 yılında Fransa’ya getirilmesi ile olmuştur. Eğer bu kadar popüler olan bir kedi ırkını sahiplenmeyi düşünüyorsanız Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgileri mutlaka okumalısınız.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık İyi
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

 

Habeş Kedisi Genel Özellikleri

Karakteri: Avcı ve Enerjik
Tüy Yapısı : İnce ve Az
Kulak Yapısı: Uzun
Gövde: Cılız
Kuyruk: Uzun ve ince
Kilo: 3 - 7 kg

Habeş kedisi genel özellikleri bakımından diğer kediler ile neredeyse birçok benzerlik göstermektedir. Vücut yapısı olarak kaslı ve atletik bir yapıya sahip olan bu ırk karşımıza genel olarak orta boyutlarda çıkmaktadır. Bu kedinin yüzünün görünüşü adeta bir pumaya benzemektedir. Bu sebeple biraz vahşi görünebiliyor. Kısa ve sert bir tüy yapısı olması sebebi ile vücut hatları çok kolay bir şekilde belirgin hale gelebiliyor. Bu ırk genelde karşımıza çikolata, leylak, krem, gümüş, mavi ve kahverengi tonları ile çıkmaktadır. Kediye yaptığınız dokunuşta adeta bir pamuğa dokunuyormuş gibi hissedeceksiniz. Öylesine zarif ve hoş bir yapısı bulunmaktadır. Kürk rengi bakımından devam etmek gerekirse vücudunun her bölgesinde ayrı tonlarda renkler bulunmaktadır. Habeş kedisinin vücudunun alt bölgesi ve karın bölgesi tamamen açık renkler ile kaplıdır. Küçük ve üçgen bir yapıda olan kafası ile adeta bir fare gibi kıvrak hareketleri bulunmaktadır.

 

Habeş Kedisi Karakteri

Habeş kedisi yaratılışı bakımından fazlasıyla zeki ve meraklı bir ırktır. Sürekli bir şeyler ile oyalanmaktan hiçbir durumda vazgeçmez. Aynı zamanda bu boş durmayı sevmeyen yapısı sebebiyle keşfetmeye de bayılırlar. Eğer bu kedinin bakımını yapmaya karar verdiyseniz ve bahçeli bir eviniz var ise onu gönül rahatlığı ile bahçeye salarak kendi haline bırakabilirsiniz. Bu ırk enerjisinin yüksek bir yapıda olması nedeniyle oyun oynamaya bayılır. Geçmişinden gelen bir özelliği olarak yüksek yerlerde bulunmaktan çok hoşlanır. Bu sebeple kedinize rahatça yürüyebileceği yüksek alanlar oluşturmanız gerekebilir. İnatçı oldukları kadar sakin bir yapıda olmaları onlar ile birlikte rahat bir ev hayatı geçirebileceğiniz anlamına geliyor.

 

Habeş Kedisi Bakımı

Habeş kedisi belki de bakımı en kolay olan kedi türlerinden biridir. Tüy dökümü konusunda tüy yapısının kısa ve çok sık olması sebebiyle kolay kolay sorun yaşamayacaksınız. Haftalık bir bakım günü belirlediğiniz takdirde onun için bu bakım yeterli olacaktır. Ölü tüylerden kurtulmak adına veterinerlerin verdiği tavsiye aylık olarak ılık bir su ile bakım yapılmasıdır. Bu çözüm bu konuda en etkili çözümdür. Bu ırkın oyunculuk özelliği çok fazla olduğu için oyalanabileceği oyuncaklarını sürekli temizlemeniz gerekmektedir. Bu oyuncakların üzerinde biriken bakteriler  onun sağlığını tehdit edecektir. Önemli bir konu olarak diş hassasiyeti bakımından mutlaka dişlerini 4 – 5 gün aralıklar ile fırçalamanız gerekecektir. Tırnak bakımına gelindiğinde ise ki bu bakım kedilerde çok önemlidir biliyorsunuz. 2 hafta arayla tırnaklarını mutlaka kesmelisiniz. Aksi takdirde yürüme konusunda bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaktır. Kesim işlerinde herhangi bir tecrübeniz yok ise mutlaka veterinerden veya kedi kuaföründen yardım almanız gerekmektedir. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece sahiplendiğiniz Habeş kedisine çok iyi bir bakım olanağı sunmuş olacaksınız.

Haber Yorumları