Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever ülkemizde genel olarak en sevilen köpek türlerinden biridir. En çok sevilen olmasına rağmen insanların bir hevesle hakkında hiçbir bilgisi olmadan aldığı bu nedenle bakımında birçok zorluklar ile karşılaşarak barınaklara bıraktığı masum köpek türüdür. Sizde eğer bu durum ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka bu yazımızda bahsedeceğimiz Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı hakkında bilgilere göz atmalısınız. Aksi taktirde sahiplendiğiniz bu köpeğin tam anlamıyla bir kâbusu olabilirsiniz.

  • Yaşam Süresi: 10/12 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: Erkek: 27-36 kg Dişi: 25-32 kg
  • Boy: Erkek: 56-61 cm Dişi: 51-56 cm
  • Kullanım: Bekçi, Av ve Polis Köpeği
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Samimi
Başka Petlerle Geçinme Samimi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Samimi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Kolay

 

Golden Retriever Özellikleri

Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden retriever'lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve çok sosyal oldukları için tercih edilirler.  Bu nedenden dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler.[1] Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla oldukça iyi olan bir köpek ırkıdır.  Bebek bakıcılığı bile yapabilirler. Görme engellilere de yardımcı köpek olarak verilen bir cinstir.Ayrıca en zeki köpekler (IQ) testinde alman çoban köpeğinin 1. seçildiği testlerde 4. sırayı almıştır. 

Golden Retriever, kremden altın rengine kadar değişebilen kürküyle güzel ve sağlam yapılı bir köpektir. Dış tüyler su geçirmez, iç tüyler ise sıktır. Kafa, uca doğru incelen, ama yine de geniş ve güçlü görünen ağız kısmı ile iridir. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır.  Burun siyahtır. Gözler koyu renk, göz kenarları ile kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Boyun ve baldırlar adaleli, göğüs geniştir. Kuyruk uzun ve düzdür ve genellikle kıvrık tutulmaz.

Golden Retriever Karakteri

Goldenlar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer.  Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden'lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler.  İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır. İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlar. Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. İz sürme, vurulan avı geri getirme, narkotik köpeği, itaat yarışmaları yeteneklerinden sadece bir kaçıdır. Bu köpekler yüzmeye bayılırlar.

Türün Yapısı

Gelişmiş bir duygusal zekaya sahip olan Golden Retriever, çoğunlukla sahiplerine olan bağlılıkları ve dost canlısı olma özellikleri ile tanınırlar. Çevrenizde Golden Retriever ebeveyni olan tanıdıklarınız varsa, köpek dostlarının iyi birer rehber ve yardımcı olduğunu doğrulayacaklardır.

Kürk Yapısı

Sık bir tüy dokusuna sahip olan Golden Retriever, yılda bir veya 2 kez yoğun olarak tüy döker. Bunun dışında olağan yaşamlarında da hafif seviyede de olsa tüy döken Golden Retriever ırkı, aşırı alerjik insanların hayatlarını zorlaştırabilir. Diğer yandan haftada bir veya iki kez köpeğinizi kaliteli bir fırça ile fırçalayarak fazla tüylerin çoğunu alabilir ve ortalıktaki döküntü tüylerin önemli bir kısmından kurtulabilirsiniz.

 

Golden Retriever Bakımı

Bir Golden Retriever ile yaşamaya karar verdiğinizde, bu kararın getireceği sorumlulukların da bilincinde olmanız önemli. Dolayısıyla birlikte mutlu yaşayabilmek için köpeğin karakteri ve bakımına dair tüm ayrıntılara hakim olmalı, ailenizi de bu noktalarla ilgili bilgilendirmelisiniz. 

Beslenme

Golden Retriever’ınızı yüksek kaliteli mamalarla beslemelisiniz. Böylece köpeğiniz hangi yaşta olursa olsun ona ihtiyaç duyduğu tüm besinleri verebilirsiniz. Yemeye çok düşkün oldukları için mama dışı gıdaları yemeye de eğilim gösterebilirler. Hatta bu nedenle kimi Golden Retriever’ların obez olduğu dahi görülmüştür. Köpeğinizin fazla kilolu olmasını önlemek için kilo seviyesini izlemeniz ve yalnızca ihtiyaç duyduğu kadar kalori tüketmesini sağlamanızı kesinlikle öneririz. 

Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Golden Retriever, oldukça aktif bir köpek ırkıdır. Bu nedenle günlük olarak egzersiz yapmalarında büyük yarar var. Yeterli egzersiz yapmadıklarında istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktivitelerinize memnuniyetle eşlik edecek olan Golden Retriever köpeğinizin kemik ve eklem yapısının sağlıklı kalabilmesi için fazla yorucu etkinliklerden kaçınmalısınız. Diğer köpek ırklarına kıyasla son derece eğitime açık olmalarını, Golden Retriever özellikleri arasında sayabiliriz. Bu doğrultuda, küçük yaşlardan itibaren sosyalleşerek gerekli eğitimleri almaları sizin de hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Golden Retriever Fiyatları

British Shorthair Fiyatları 1500 TL ile 4.500 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/373/golden-retriever

Haber Yorumları