French Bulldog Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
French Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Fransız buldog iyi huylu, oyuncu, dikkatli ve meraklı bir köpek ırkıdır. Kulakları, yarasa kulağına benzer. Bekçilik görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Fareleri hiç sevmez, onları acımasızca avlar. Diğer köpeklerden hoşlanmaz, ama beraber büyüdüğü ev hayvanlarıyla iyi geçinir. Özellikle yaşılıları çok sever. Aşırı sıcaklar kalp krizi geçirmesine yol açabilir. Apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Fazla yürüyüşten hoşlanmaz.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

French Bulldog (Fransız Bulldog) Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 9/11 yıl
  • Köken: Fransa
  • Ağırlık: 12-13 kg
  • Boy: 28-33 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Cesur, hareketli, dengeli, duygulu ve zekidir. Apartman bekçiliğinde de kullanılabilen, insana eşlik eden bir köpektir. Aynı zamanda amansız bir fare avcısıdır. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur. Yerli bir Fransız cinsidir. Muhtemelen İngiliz bulldogunun kanını taşır. 19. yüzyılın ikinci yarısında büyük bir şöhrete sahipti. 9-12 kilo ağırlığında, 28–33 cm uzunluğunda olup, ortalama ömürleri 9-11 yıldır.

Karakteristik Yapısı

Küçük, enerjik bir ırktır. Geniş, yuvarlak, yarasaya benzeyen kulakları ve yassı kare kafası vardır. İngiliz buldoğuna benzerlik gösterir. Derilerinin çok yumuşak olması onları çekici bir evcil hayvan yapar. İnsanlar için çok iyi birer arkadaştırlar. Canayakın ve temkinli bir yaratılışı vardır, bu da onu mükemmel bir ev arkadaşı yapar. Çok oyuncudur. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşır. Bu eğlenceli küçük köpek çok iyi bir oyun arkadaşıdır ve çok sıcakkanlıdır. Köpek kulübesinde yaşayamaz, her zaman aile ortamı içinde olmalıdır. Fransız bulldog sosyalleştirilmelidir böylelikle diğer köpeklerle uyumlu olabilir. Fakat sert davranan küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır. 

Yaşam Alanı

Sert eğitimlere cevap vermez. Onun için en uygunu sabırlı bir eğiticidir. İyi bir eğitmenle çok hızlı ilerleme gösterir. Yüksek ısıda solunum problemleri çeker. Su ve uygun bir gölgelik her zaman olmalıdır. Dışarıda yaşayamaz, sadece ev hayatı için uygundur. Sıcak havalarda egzersiz yaptırmamak gerekir, bu güneş çarpmasına neden olur. Havlayışı diğer köpeklerden farklıdır. Kısık sesle havlar.

Egzersiz İhtiyacı

Fazla bakıma gereksinimi yoktur. Lastik bir fırçayla taranması dökülmüş tüylerini gidermek için kullanılmalıdır. Ağız-burun kısmının yassı olmasından ötürü, Fransız bulldog salyalanmaya meyillidir, dolayısıyla ağzı düzenli olarak temizlenmelidir. Gerektiği zaman yıkanmalıdır.

French Bulldog (Fransız Bulldog) Bakımı

Fransız bulldog bakımı bir çok köpeğe nispeten kolaydır. Kısa tüylü olduğundan dolayı haftada 1 kez taranması yeterlidir. Kısa tüylü köpekler için tercih edeceğiniz tarağı köpek tarağı kategorimizden beğenerek sipariş verebilirsiniz. Beslenme; Fransız bulldog cinsi köpekler çok fazla hareket etmediğinden kilo alma eğilimleri olabilir. Bu nedenler mama porsiyonlarını siz ayarlamalısınız. Veterinerinizden öğreneceğiniz beslenme porsiyonlarını uygulamalısınız. Aslında sevimli dostunuzun bakımını düzenli olarak yaparsanız oldukça keyifli bir köpektir. Diyetine dikkat edin. Egzersiz yaptırdığınızdan emin olun.

Dişlerini ve kürkünü düzenli fırçalayın. Bunları yaparsanız tüylü arkadaşınız konforlu ve rahat olacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuk gibi evcil hayvanınızı denetleyin. Kapıları kapalı tutun. Odalara ve ya dışarı çıkarken önce kendiniz hareket edin. Bu sizin alfa olduğunuzun göstergesidir. Haftada 1 fırçalayın. Dişlerini haftada en az 3 kez fırçalayın. Fransız bulldog larda diş eti problemleri yaşanır. Kulaklarını haftada 1 temizleyin. Veterinerinizden nasıl yapılacağını öğrenmeden kendiniz yapmayın! Günde 1 kez dışarı gezdirmeye çıkarın. Akşam eve geldiğiniz zaman da ev içi oyunları ihmal etmeyin. Uzun süre sıcak ortamda tutmayın. Diyetine dikkat edin.

Haber Yorumları