French Bulldog Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
French Bulldog Özellikleri ve Bakımı

Fransız Bulldog aile içinde gösterdiği uyum sebebiyle son zamanlarda en çok tercih edilen köpek cinslerinden birisi olmayı başarmıştır. Aile yaşantısında her aile üyesi ile iyi bir iletişim içerisinde olan bu köpek, kulak yapısı ile dikkat çekmektedir. İngiliz bulldog ile fazla benzerlik göstermemesinin yanı sıra kafa şeklide birbirlerine fazla benzememektedir. Derisine dokunduğunuzda size çok güzel bir his vermektedir. Eğer bu köpeği satın almak gibi bir düşünceniz var ise French Bulldog (Fransız Bulldog) Özellikleri hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

French Bulldog (Fransız Bulldog) Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 9/11 yıl
  • Köken: Fransa
  • Ağırlık: 12-13 kg
  • Boy: 28-33 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi Fransız bulldog ırkı tamamen kulak yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Kulak yapısının yuvarlak ve sivri uçlu olması onu tamamen benzersiz kılıyor. Omuzunun genişliği genel olarak omuzdan kuyruğa kadar olan mesafe ile aynı olduğu düşünülmektedir. Tabi bu gelişim şekli ile doğru orantılı olarak değişebilir. Tüylerinin rengi sarı, beyaz ve bu renklerin karışımı olabilir.

Karakteristik Yapısı

Bu ırk, bakımı fazlasıyla kolay olan insanlar ile iyi anlaşabilen bir ırktır. Ne kadar oyuncu ve sempatik gözükse de apartman hayatında tamamen bir bekçi görevi görebilir. Farelere karşı bir kedi kadar sinirli olabiliyor. Bağ kurma konusunda tek bir kişiyi sahip olarak görür ve kendini onu korumaya adamaktadır. Duygusallığı ile ön plana çıkan bu ırk, tek başına bırakılmaktan hiç hoşlanmaz. Eğer herhangi bir kişi tarafından ona ters gelen bir hareket yapılırsa hemen savunmaya geçecektir. Tek bir kişi ile bağ kurdukları için sahiplerini fazlasıyla kıskanmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bulundukları bölgede başka bir canlıyı istemezler. Eğer küçüklükten herhangi bir hayvan ile büyümeye alışırsa ancak o şekilde bu sorunu aşabilir. Yabancılara karşı her zaman mesafesini korumaktadır, özellikle yaşlı insanlar ile çok iyi anlaşmaktadır.

Yaşam Alanı

Fransız Bulldog yavruları genelde soğuk ve sıcak ortamları sevmiyorlar. Bu sebepten dolayı bulunduğu alanın sıcaklığını her zaman dengede tutmanız gerekmektedir. Çok fazla sıcaklık ilginç bir şekilde bu köpeklerde kalp krizi riskini ortaya koymaktadır. Apartman hayatında eğer bu köpeğe bakıyorsanız mutlaka yaşamının güzel devam etmesi için ona uygun ortamı yaratmanız gerekiyor.

Egzersiz İhtiyacı

Eğer bir Fransız bulldog sahibi iseniz kesinlikle egzersizlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Fakat bu egzersizleri yaptıracağınız ortamın yukarıda bahsettiğimiz gibi ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Fransız bulldog bakımı fazlasıyla sorumluluk isteyen bir iştir.

French Bulldog (Fransız Bulldog) Bakımı

Egzersiz yapma yeteneğinin çok iyi olması sebebiyle eğer bir Fransız bulldog sahibiyseniz ona mutlaka günlük 2 saat civarı yürüyüşler yaptırmalısınız. Onu dışarıya çıktığınızda evinizin çevresinde serbest bırakarak yaşadığı çevreyi öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kalp krizi ve solunum yolu problemlerine çok yatkın olduğu için kesinlikle sıcak havalarda egzersiz yaptırmamalısınız. Egzersiz konusunda verdiğimiz önerilerin ardından Tüy yapısı ve tüy bakımı ile ilgili konuya geçebiliriz.

Fransız Bulldogların tüyleri fazlasıyla kısa ve bakımı kolay olması sebebiyle haftada sadece bir kez taramanız yeterlidir. Tarak seçiminizde petshoplarda bulunan uçları yumuşak bir tarak seçebilirsiniz. Bu tür için banyo ihtiyacını karşılamak sadece ayda bir kere yeterlidir. Pug türü köpeklerde olduğu gibi deri tabakası bu köpeklerde de kıvrımlı olduğu için bu kısımların bakımına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu konulara özen gösterdiğiniz takdirde köpeğiniz herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmayacak ve sağlıklı bir şekilde size yoldaş olmaya devam edecektir. Eğer bir Fransız bulldog sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuduktan sonra bu sorumluluğu alıp alamayacağınız konusunda tekrardan bir değerlendirme yapmanızı öneriyoruz.

Haber Yorumları