Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair ırkı 1960’lı yılların başlarında Amerika’da keşfedilmiştir. Aşırı derecede uysal bir yapısı olması sebebiyle kedi sahiplenmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. İsminde shorthair yani kısa tüylü ibaresi bulunan birkaç kedi ırkından biri olan Exotic Shorthair diğer birçok ırkla kıyaslandığında yeni olarak tanımlanabilecek bir ırk, zira Exotic Shorthair’in yalnızca 60 yıla yakın bir geçmişi var. Ülkemizde Bristish shorthair ve American shorthair kadar tanınmasa da dünyada hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olan exotic shorthair kedi cinsi hoş bir görünüşün yumuşak bir karakter ile birleşimi olması sebebiyle birçok insanın birlikte yaşamayı tercih ettiği bir dost.

Başka Kedilerle Geçinme Orta
Çocuklarla Geçinme Çok İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Avcılık Orta
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Düşük

Exotic Shorhair Genel Özellikleri

Karakteri: Başına buyruk dolaşmayı sever
Tüy Yapısı : Sık ve yumuşak bir yapı
Kulak Yapısı: Alt bölümü geniş uçlara doğru oval
Gövde: Yuvarlak vücut hatları
Kuyruk: Ortalamanın altında kısa bir kuyruk
Kilo: 3 - 7 kg

Exotic Shorhair Fiyatları

Exotic Shorthair Fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

İsminde shorthair yani kısa tüylü ibaresi bulunan birkaç kedi ırkından biri olan Exotic Shorthair diğer birçok ırkla kıyaslandığında yeni olarak tanımlanabilecek bir ırk, zira Exotic Shorthair’in yalnızca 60 yıla yakın bir geçmişi var. Ülkemizde Bristish shorthair ve American shorthair kadar tanınmasa da dünyada hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olan exotic shorthair kedi cinsi hoş bir görünüşün yumuşak bir karakter ile birleşimi olması sebebiyle birçok insanın birlikte yaşamayı tercih ettiği bir dost. Exotic shorthair orta-büyük boyutta bir kedi cinsi ve ağırlıkları 3,5-6 kilogram arasında değişiyor. Oval kafaları çok geniş olan cinsin kulakları ise küçük, bu da onlara sevimli bir görünüş katıyor. Dolgun yanakları sayesinde de tombiş görünmeleri daha da sevimli hale gelmelerine neden olan ırkın basık burnu ise atası İran kedisinden yadigar. Yuvarlak ve iri gözleri ise genellikle bakır, altın, turuncu gibi parlak ve canlı renklerde olan exotic shorthair tüm bu fiziksel özellikleri ile gerçekten harika görünüyor.

Exotic Shorthair Karakteri

Exotic shorthair İran kedisinden yalnızca görünümünün büyük kısmını değil karakter özelliklerini de almış, bu güzel kedilerin karakteri İran kedisi ile büyük benzerlikler taşıyor. Exotic shorthair karakteri ile İran kedisi karakteri arasındaki en önemli fark bu ırkın İran kedisinden biraz daha hareketli olması. Bunun dışında iki cinsin karakteri neredeyse tıpatıp aynı, exotic shorthair kediler de yumuşak huylu, sevecen ve son derece uyumlular. Hemen hiç miyavlamayan, apartman hayatına kusursuz uyum sağlayan, yabancılar ve çocuklar da dahil olmak üzere herkesle iyi geçinen exotic shorthair tüm bu karakter özellikleri ile mükemmel bir evcil dost.

Exotic Shorthair Bakımı

Exotic shorthair ırkının hipoalerjenik yani alerji yapmayan kedi cinsleri arasında yer aldığı iddia edilse de bu ne yazık ki doğru değil. Kaldı ki aslında alerji yapmayan kedi diye bir şey de yok, bazı kediler diğerlerine kıyasla daha az alerjen salgıladıkları için alerji yapma riskleri daha düşük ve exotic shorthair bu kedi cinsleri arasında yer almıyor. Alerji yapmayan kedi cinsleri yazımıza göz atarak alerjiye neden olma olasılığı düşük olan kediler hakkında detaylı bilgi alabileceğinizi de ekleyelim. İran kedisi en fazla bakım gerektiren kedi ırklarından biriyken exotic shorthair bakımı atasının aksine gayet kolay. Kısa ve yumuşak tüylerini düzenli olarak taramak, gözleri akıyorsa ıslak pamuk ile akan gözyaşlarını silmek exotic shorthair bakımı için yeterli. Elbette tüm diğer kediler gibi bu cinsin de aşılarını yaptırmak, doğru beslemek, veteriner kontrollerini aksatmamak de bakımın bir parçası.

Exotic Shorthair Fiyatları

Exotic Shorthair Fiyatları 400 TL ile 2.500 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/150/iran-kedisi

Haber Yorumları