Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair ırkı 1960’lı yılların başlarında Amerika’da keşfedilmiştir. Aşırı derecede uysal bir yapısı olması sebebiyle kedi sahiplenmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Kökeninde bulunan akrabalarının tam tersine çok büyük ve yuvarlak bir kafa görünümüne sahiptir. Fazlasıyla güzel bir sese sahip olması ile gören insanları neredeyse büyüleyebiliyor. Kedi sahiplerinin 1950’li yıllarda göz rengi farklı kediler üretmek amacıyla İran kedilerine yöneldiler. Amaçları tam olarak gümüş renkli kürk yapısına sahip olan British Shorthair cinsini piyasaya sürmekti fakat ortaya çıkan yavrular farklı bir ırk olmanın aksine tam olarak İran kedilerine benzediler. Yeni doğan bebeklere British Shorthair ismi verildi. Bu ırk hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Exotic Shorthair Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme Orta
Çocuklarla Geçinme Çok İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Avcılık Orta
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Düşük

Exotic Shorhair Genel Özellikleri

Karakteri: Başına buyruk dolaşmayı sever
Tüy Yapısı : Sık ve yumuşak bir yapı
Kulak Yapısı: Alt bölümü geniş uçlara doğru oval
Gövde: Yuvarlak vücut hatları
Kuyruk: Ortalamanın altında kısa bir kuyruk
Kilo: 3 - 7 kg

Exotic Shorhair Fiyatları

Exotic Shorthair Fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Exotic Shorthair kedileri genel olarak fars kedilerine benzemektedirler. Sahip olduğu kısa ve uzun tüy yapısı ile mükemmel bir görünüşe sahiptirler. Bunların yanı sıra büyük gözleri ve kısa burunları ile aşırı derecede sevimli bir yüz ifadeleri bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kedi sahiplenmek isteyen kişiler seçimlerini bu tür doğrultusunda devam ettirmektedirler. Fiziksel özelliklerden bahsettiğimize göre baş yapısından bahsetmemekte olmaz. Çok büyük bir baş yapısına sahip olan bu ırk küçücük kulakları ve dolgun yanakları ile adeta benzersiz bir yüz şekline sahiptir. Exotic Shorthair ırkı genel olarak karşımızı orta ve büyük boyutları ile çıkmaktadır. Kürk rengi olarak beyaz, mavi, siyah, kırmızı, çikolata ve leylak renginde olabiliyorlar. Zeki ve akıllı bir yapıya sahip olmaları nedeniyle çok çabuk öğrenirler. Adeta bir köpek gibi ona getir – götür komutları verdiğinizde başarılı bir şekilde görevini tamamlayacaktır. Bu ırkın ağırlığı normal durumlarda 3 – 7 kilogram aralığındadır.

Exotic Shorthair Karakteri

Exotic Shorthair ırkı genel olarak nazik yapılı olmasıyla bilinmektedir. Buna rağmen ne kadar nazik olsa da yaramazlık yönü de bir hayli fazladır. Bu ırkı diğer kedi ırklarından ayıran birçok karakteristik özelliği bulunmaktadır. Tam bir ilgi yumağı oldukları söylenebilir. Sizden bekledikleri tek şey onlara karşı yüklü bir sevgi göstermenizdir. Evin içerisinde sizden ilgi görmek amacıyla siz nereye giderseniz onlarda oraya gelirler. Bu ırk eğer ilgi göstermezseniz açıkçası ilgiyi sizden zorla alır. Durup dururken omuzlarınıza çıkar sizinle oynamaya çalışır. Eğer sizin yanınızdan başka bir yerde uyumak istemiyorsa ona karşı anlayışlı olmanız gerekmektedir. Çünkü bu ırk sahibine fazlasıyla düşkündür. Kıvrak bir zekaya sahip olmaları sebebiyle adeta diğer ırklara meydan okurlar. Zeka gerektiren oyuncaklar bu ırkın en sevdiği oyuncak tipleridir. Evinizde bir Exotic Shorthair besliyorsanız mutlaka bu tür oyuncaklardan almalısınız. Müthiş denilecek kadar güzel bir ses yapısı bulunmaktadır.

Exotic Shorthair Bakımı

Bu ırkın tüy bakımı konusunda biraz titiz olmanız gerekmektedir. Tüy özelliği adeta bakıma muhtaç bir yapıdadır. Kısa tüylü kedi ırklarından biri olması bir şey farkettirmeyecektir. Bu ırk genel olarak kısa tüylü kedi ırkları arasında sayılsa da onlara göre daha uzun bir yapıdadır.Tüy bakımı konusunda kendinize mutlaka bir rutin tarama süresi belirlemeniz gerekiyor. Bu ırkın sağlıklı bir yaşam geçirmesi için özel şartları ona sağlamanız gerekmektedir. Bu ırkı sokağa bıraktığınızda çok çabuk hastalanacak ve kötü sonuçlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu ırkın en büyük düşmanlarından biri ise göz hastalıklarıdır. Erişkinlik döneminde ise solunum sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Eğer derisi ile ilgili problemleri var ise sık sık tüy dökecektir. Bu durumlarda mutlaka veterinerinize danışarak ondan yardım almanız gerekmektedir. Eğer uzun bir süre yaşamasını istiyorsanız bazı konularda kesinlikle fedakar olmanız gerekecektir.

Haber Yorumları