Doberman Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Doberman Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de en fazla sahiplenilen köpek cinslerinden biri de dobermandır. Yapısı bakımından kaslı ve güçlü gözüken bu köpek ailesi konunun içine girince tam olarak bir melek kesiliyor. Eğer bir doberman sahiplenecekseniz sorumluluklarını bilen, ona sürekli sevgi göstermeye vakti olan bir insan olmanız gerekmektedir. Bu durumları gerçekleştirdiğiniz sürece bu ırk size tam olarak bir evlat olarak ömrü boyunca yoldaşlığınızı yapacaktır. Sahiplenmeden önce mutlaka Doberman Özellikleri ve Bakımı hakkında vereceğimiz bilgileri düzgün bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma Orta
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Yüksek
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Doberman Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/12 yıl
  • Köken: Almanya
  • Ağırlık: 29-41 kg
  • Boy: 66-71 cm
  • Kullanım: Güvenlik ve Polis Köpeği

Bu ırk orta büyüklükte bir yapıya sahiptir. Vücudu kareyi andıran kaslı ve zayıf bir şekildedir. Yetişkin bir erkek dobermanın boyu 68 – 72 cm, dişi dobermanın ise 63 – 68 cm aralığında seyretmektedir. İş kiloya gelince erkek olanlar 40 – 45 kg , dişi olanlar ise 32 – 35 kilo ağırlığındadır. Dobermanın tüy yapısı kısa ve serttir. Tam anlamıyla tüyler vücudunun her yerini sararak bölgelere eşit bir şekilde dağılmaktadır. Dobermanın herkes tarafından bilinen standartlarına göre kürkü tek katmanlıdır. Renk kombinasyonu olarak iki renk ile karşımıza çıkabiliyor. Bunlar; siyah ana renk olmak üzere bölgelerde pas kırmızısı ve kahverengi ana renk olmak üzere bazı bölgelerde pas kırmızısı olarak biliniyor. Bedenine bakış açınızı değiştirerek üstten baktığınızda kafatası ilginç bir şekle sahiptir. Aynı zamanda bu kafatası tam olarak vücuduna orantılı büyüklüktedir.

 

Doberman Karakteri

Doberman cinsi köpekler zeki olmaları ile bilinmektedir. Çevik olması sebebiyle meydan okuma konusunda fazlasıyla iyidir. Ona verilen görev ne olursa olsun her zaman elinden gelenin en iyisini yapmak için çaba gösterir. Bu ırk her zaman baskın olmayı çok sevmektedir. Eğer köpek bakımı konusunda tecrübeli değilseniz bu köpeği sahiplenmeniz pek önerilmez. Doberman cinsi köpekler yabancılara karşı her zaman tetikte bekleme eğilimi gösteriyorlar. İşin içine yabancı köpekler girdiğinde ise onlara karşı fazlasıyla agresif bir tavır sergilemekteler. Bu ırk, genel anlamda herkes tarafından koruma özelliği ile bilinmektedir. Hava soğukluğu ne olursa olsun dışarı çıkma konusunda sorun yaşamasalar da adeta bir ev köpeği gibi evin içerisinde daha fazla mutlu bir duruş sergilemekteler.

 

Doberman Bakımı Hakkında;

- Beslenme Uygulamaları

Eğer bir doberman sahibi iseniz kesinlikle mama seçimine dikkat etmeniz gerekiyor. Onun yaşına uygun olan besleyici mamaları seçerek sağlık konusunda sıkıntı çekmemesini sağlayabilirsiniz. Sindirim sistemi konusunda sorun yaşayabilecekleri için kendi yediğiniz yemek artıkları ile onu beslememelisiniz. Yemek konusunda dikkat etmeniz gereken öyle bir konu var ki… Pişmiş ve yağlı kemikler onun için tam bir baş belasıdır.

- Temizlik

Doberman sahibi iseniz kesinlikle tüy bakımına dikkat etmeniz gerekiyor. Haftalık tarama alışkanlığını kendinize kazandırarak köpeğinizin tüylerinin her zaman sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu türün yıkanma ihtiyacı fazla olmamaktadır. Ama önemli olan konu hareketli bir köpek olması sebebiyle tırnak uzunluğuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Aylık olarak tırnaklarını keserek hareket halinde onun acı çekmesini engelleyebilirsiniz. Diş bakımına da aynı tüylerinin bakımına dikkat ettiğiniz gibi önem vermelisiniz.

- Egzersiz

Bu ırk çok fazla hareketli ve oyun ihtiyacı hissettiği için sürekli egzersiz yapma ihtiyacı duymaktadır. Eğer bu ırkta bir köpeğiniz var ise onu bazı durumlarda zihinsel ve fiziksel olarak zorlamanız gerekecektir. Bu durumu gerçekleştirmezseniz sizden daha üstün olduğunu düşünerek baskınlığınızı reddedecekler. Günlük olarak dışarı çıktığınızda uzun yürüyüşlerde onu da yanınızda götürebilirsiniz.

- Eğitim

Eğitim konusu bu ırkta çok önemlidir. Yapısı itibariyle zeki ve kolay öğrenebilen bir cins olan bu ırk disiplinli bir eğitim sürecinden geçtiğinde size itaat etmeyi öğrenecektir. Eğer disiplinli bir eğitim sürecinden geçmezler ise sizin baskınlığınızı reddedeceklerdir. Sosyalleştirme uygulamalarına kesinlikle erken yaşlarda başlamanız gerekmektedir.

Doberman Fiyatları

Doberman Fiyatları 1500 TL ile 4.300 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/115/doberman

Haber Yorumları