Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

Ülkemizde Çin aslanı olarak bilinen Chow Chow ırkı, eşsiz görünümü sayesinde çok fazla beğenilmektedir. Bedeninde kas yoğunluğunun fazla olması sebebiyle biraz tontiş bir türdür. Gövdesi kısa bir yapıda olup aynı zamanda da geniş bir görünüme sahiptir. Birçok güzel yönüyle Chow Chow türünü sahiplenmek istiyorsanız bu tür hakkında birçok bilgiye de sahip olmanız gerekiyor. Chow Chow (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı hakkında size vereceğimiz bilgiler ile bu köpeği sahiplenmek isteyip istemediğinizi tekrardan gözden geçirebilirsiniz.

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Düşük

Chow Chow (Çin Aslanı) Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 8/12 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 20-32 kg
  • Boy: 43-51 cm
  • Kullanım: Koruma Köpeği

Bu ırk, çocukların arasında büyüdüğünde onlar ile çok iyi anlaşabilmektedir. Fakat bu cinsin tölerasyon konusunda bazı sorunları vardır. Eğer biri onu rahatsız ederse hiç hoş tepkiler vermeyecektir. Bu sebeple çevrenizde bulunan insanların ve bu köpekle beraber yaşayan kişilerin ona nasıl davranacağı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bu köpek ile uyumlu yaşayabilmek için kesinlikle bu konuların bilincinde olmanız gerekmektedir. Bu tür, aktif bir aile yaşantısı için fazlasıyla uygundur. Çocuklar ile uyumlu bir şekilde büyüyebilirler. Fakat daha önce bahsettiğimiz gibi onlara ait olan alanlara mutlaka saygı gösterilmesi gerekiyor. Bu cinsin en büyük sorunlarından biri saldırgan olmasıdır. Ama bu huy düzgün bir eğitim ile engellenebilmektedir. Diğer  hayvanlara karşı olan tutumu çok iyi değildir. Bazı durumlarda birlikte yaşadığı hayvanlar bile olsa onun hezimetine uğrayabilirler.

Chow Chow (Çin Aslanı) Karakteri

Çin Aslanı bazı durumlarda agresif olabiliyor. Yapıları bakımında sahiplerine ve yaşam alanlarına karşı çok fazla korumacı hale gelebiliyorlar. Aynı zamanda Chow Chow ırkı sabırsız bir karaktere sahiptir. Onlara karşı sert bir mizaçla yaklaşırsanız bu durum hiç hoşlarına gitmez. Fakat bunun tam tersi ona tam olarak gerektiği gibi yaklaşırsanız o da bunun karşılığında size karşı itaatkar ve sevgi dolu bir şekilde karşılık verecektir. Eğer bu ırkı sahiplenmek istiyorsanız mutlaka küçük yaşta iken sahiplenmelisiniz. Bu şekilde aile ortamına alışkın bir şekilde büyüyecek ve ileride herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız. Bu tür gerekli eğitimleri almadığı sürece agresif bir yapıda olacaktır.

Boyutları

Chow Chow ırkının erkek ve dişilerinin boyutları genelde 46 – 56 cm aralığındadır. Ağırlık bakımından bakıldığında ise yine erkek ve dişide aynı olmak üzere 20 ile 32 kg arasında değişmektedir. Cinsin ortalama yaşam süresi normal bir köpeğe oranla 15 senedir. Köpeklerin genel özellikleri bakımından eğer iyi bir eğitim ve bakım süreci geçirirler ise bu süre uzatılabilecektir. Zaten böyle tatlı bir köpeğe sahip olduğunuzda kötü bir bakım yapacağınızı hiç düşünmemiştik.

Chow Chow (Çin Aslanı) Türünün Renkleri

Bu tür karşımıza siyah, krem, kırmızı-kızıl, mavi ve açık kahverengi olarak çıkabiliyor. Bu renklerin tam tanımlarını yapmak gerekirse,

  • Siyah Renk: Siyah renk bir kürke sahip olan Chow Chow’un tüm bedeni siyah olacak fakat sadece bacaklarda ve kuyrukta gri bir gölgelendirme olacaktır.
  • Krem Renk: Dil ve parmak kısmı mavi renk, dudaklar ise simsiyahtır. Kürk rengi ise beyazdan kırmızıya doğru gidebilir.
  • Kırmızı ve Kızıl Renk: Maun rengine fazlasıyla benzeyen kürk ve kuyruğa sahiptir.
  • Mavi ve Açık Kahverengi: Bu renk kombinasyonunda sadece dil mavi ve siyah renge sahiptir. Geri kalan bölgeler tamamen vücut rengi ile aynıdır.

Chow Chow (Çin Aslanı) Bakımı

Çift katmanlı bir kürk yapısına sahip olan bu türün tüyleri çok özel bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Tüylerin iyi bakılmasının yanı sıra sürekli kuru bir şekilde tutulması gerekiyor. Bu sebeple köpeğinizin deniz veya havuz gibi alanlarda kendini ıslatmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Tombul bir cins olduğu için aynı zamanda tüyleri de kabarık yapıya sahiptir. Bu sebeple ıslandığı durumlarda onu kurutmak hiç kolay olmayacaktır. Aynı zamanda bu tüy yapısının bozulmasında da etkili bir rol oynayacaktır. Köpeğiniz ile birlikte yaşayan insanları bu konuda dikkatli olmaları için uyarmanız gerekmektedir. Bakım konusunda egzersiz ihtiyacına gelindiği zaman bu konuda egzersize orta derecede ihtiyaç duymaktadırlar. Günlük olarak köpeğiniz ile yürüyüşe çıkmanız onun egzersiz ihtiyacı için yeterli olacaktır.

Haber Yorumları