Chinchilla Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Chinchilla Özellikleri ve Bakımı

Chinchilla kedisi, İran kedisinin bir çeşidi olmasına rağmen bazı farklılıklar gösterdiği için ayrı bir ırk olarak sayılmıştır. İsmini kürkünün benzemesi sebebiyle chinchilla isimli bir fareden almıştır. Chinchilla kedisinin dünya ilet tanışması 1888’li yıllarda olmuştur.  İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan kedi defilesinde birçok ödüller kazanmıştır. Mükemmel özellikleri ile en çok tercih edilen kedi türlerinden biridir. Ülkemizde chinchilla kedisi olarak bilinmesine rağmen Avrupa’da bu türe “Gölgeli İran Kedisi” veya “Gümüş İran Kedisi” denilmektedir. İran kedisi ve Ankara kedisinin çiftleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Fakat basık burunlu bir yapıda olan İran kedisinin aksine az uzun bir burun yapısına sahiptir. Burun yapısında oluşan bu farklılıklar sebebiyle solunum problemleri yaşamayacaktır. Eğer bu ırkı sahiplenmek gibi bir düşünceniz var ise size gerekli bilgileri en iyi şekilde sunacağımız Chinchilla Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Orta
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Orta

Chinchilla Genel Özellikleri

Karakteri: Aşırı derecede zeki
Tüy Yapısı : Uzun ve sık tüyler
Kulak Yapısı: Orta büyüklükte ve geniş
Gövde: İri bir gövde yapısı
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 3.6 - 6.8 kg

Chinchilla kedisi aynı Ankara ve İran kedisi ile kürk yapısı olarak benzerlikler göstermektedir. Uzun ve karışık renkli bir tüy yapısı bulunmaktadır. Bu ırkın genel olarak en fazla tercih edilen rengi beyaz ve açık krem olanlarıdır. Son derece sakin bir yapısı bulunan ve aynı zamanda dost olmaktan hoşlanan chinchilla kedisi bu özellikleri sayesinde tüm dünya tarafından sevilen bir ırk haline gelmiştir. Gözlerinin kenarları mavi ve yeşilin en güzel tonuna sahiptir. Göz kenarlarının bu şekilde olması onu daha da güzelleştirmektedir. Chinchilla kedisinin kulak yapısı orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Vücut yapısına gelindiğinde ise büyük ve kaslı bir vücuda sahiptir. Bu ırk karşımıza genel olarak 3 – 7 kg aralığında çıkıyor.

Chinchilla Fiyatları

Chinchilla Fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Chinchilla Karakteri

Chinchilla kedisi, atası olan İran kedisinin tembel olmasına karşılık daha hareketli bir cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahiplik konusunda katı kuralları bulunmaktadır. Tek bir kişiyi sahip olarak görür ve ömrü boyunca sadece onu kabul eder. Sürekli kucakta vakit geçirmekten fazlasıyla hoşlanırlar. Sahip olduğu sabırlı yapı sayesinde çocuklar ile birlikte zaman geçirmek onlar için asla zor olmayacaktır. Çocuklarınızla adeta bi arkadaş gibi oyun oynayacaklar onların bakıcılığını yapacaklar. Sahiplerinin kucaklarına oturup sürekli taranmayı çok severler. Diğer ev hayvanları ile iletişimi çok iyidir. Eğer bu ırkın bakımına yavruluktan itibaren devam ediyorsanız atalarından ona kalan yüksek zeka ile sizin ona vereceğiniz eğitimleri en iyi şekilde alacaktır. Duygusallığı ile ön plana çıkan bu kedinin en hassas noktası yavrularıdır. Onlara karşı tam bir şefkat yumağı ve sürekli çocuklarına ilgi gösteren bir anne olur. Bu ırkı sahiplenen hayvan severler gerçekten dünyanın en şanslı kişileri sayılabilirler.

Chinchilla Bakımı

Chinchilla ırkı titiz ve yoğun bir bakım sürecine tabii tutulmalıdır. Uzun tüylerinin bakımı iyi bir şekilde yapılmadığından kolay bir şekilde düğümlenecek ve çirkin bir görüntüye sebep olacaktır. Kürkünü her gün 15 dakika boyunca taramalısınız. Özellikle kollarının altı, göbek bölgesi ve kuyruğunun alt bölgelerine çok çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Fırçalama işlemi için kendinize düzenli bir zaman belirleyerek bakımlarını aksatmamaya çalışabilirsiniz. Çünkü dediğimiz gibi bu durum aksatıldığında tüyleri kolayca düğümlenerek zarar görebilecektir. Eğer düğümlenmeler oldu ve tarakla açamıyorsanız onları tıraş etmeniz gerekiyor. Bu ırk bahar aylarında aşırı derecede tüy dökmektedir. Bakımını düşündüğünüz bir chinchilla kedisi döktüğü tüyler sebebiyle sizin sağlığınız açısından tehditlerde oluşturabilir. Eğer alerji gibi sorunlarınız varsa kesinlikle bu ırkı sahiplenmemeniz önerilir. Yine aynı şekilde temizlik hassasiyetiniz var ise chinchilla besliyorsanız bazı konularda sorunlar yaşayacaksınız. Bunlardan en önemlisi bakımı ne kadar iyi yapılsa da dökülmeye devam eden tüylerdir. Eğer bu ırkı sahiplenmek gibi bir düşünceniz var ise burada yapılan birçok şeyi göz önüne almanız gerekiyor.

Chinchilla Fiyatları

British Shorthair Fiyatları 600 TL ile 2.000 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/153/chinchilla

 

Haber Yorumları