Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Chihuahua (Şivava) Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua (Şivava) ırkı tarihi çok eskilere uzanan ve dünyanın en ufak olan bir köpek ırkıdır. Bu köpek adeta yüz ifadesi olarak fareye benzemektedir. Kafa yapısı olarak bir kubbe ile fazlasıyla benzerlik gösteriyorlar. Bu köpekler soğuk havalardan hiç hoşlanmazlar ve buna istinaden ev yaşantısı bu tür için fazlasıyla iyidir. Eğitim konusuna gelindiğinde ırkın eğitiminde iyi geri dönüşler alırsınız fakat mutlaka profesyonel bir eğitim sürecinden geçirilmesi gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken birçok konu olması sebebi ile Chihuahua Özellikleri ve Bakımı hakkında sahip olmanız gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme Orta
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi İyi

Chihuahua Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 14/18 yıl
  • Köken: Meksika
  • Ağırlık: 2-3 kg
  • Boy: 22-23 cm
  • Kullanım: Arkadaş

Bu tür kubbeye benzeyen kafa yapısı ve minicik çıkık bir şekilde duran burnu ile küçük bir köpektir. Göz yapısı olarak yuvarlak, büyük ve 3 çeşitli göz rengi ile karşımıza çıkmaktadır. Türün en ayırt edici özelliği ise kulaklarının her zaman dik bir şekilde olmasıdır. İlk doğumdan sonra yavrularının kafa bölümünde yumuşak bir nokta gibi bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm yavru gelişimini tamamladıktan sonra kendiliğinden kaybolup gidecektir. Genelde karşımıza kısa tüylü çıkmasına rağmen uzun tüylü olan çeşidi de vardır. Dümdüz bir sırt yapısı ve ayaklarının yere sağlam basan bir görüntüsü olması sebebiyle ufak tefek bir köpek olmasına rağmen sağlam bir yapıya sahiptir.

Chihuahua Karakteri

Bu ırk, size hayatınızda en iyi eşlik edecek köpek türleri arasında yer almaktadır. Ufak tefek olmasına rağmen cesur tavrı, eğlenceli yapısı ve atılgan hali sebebiyle size sunduğu sevginin karşılığını her zaman bekleyecektir. Küçük bir köpek olduğu için üzerine basma tehlikeniz karşısında atik bir yapıya sahip olması sebebiyle anlık tepkiler gösterebilmektedir. İnatçı bir yapısı bulunmasına rağmen birlikte yaşadığı ailesine aşırı derecede bağlıdır. Sevgisini sahiplerinin yüzünü yalayarak gösterebiliyor. Sahiplerine karşı olan itaatkar tavrı sebebi ile sahibi dışında herkese soğuk yaklaşmaktadır. Yabancı hissettiği bir ortamda bulunduğunda sahibinin peşini asla bırakmayarak kendini güvende hissetmek için çabalamaktadır. Bu türün eğitimi bazı durumlarda zor geçse de gayet akıllı bir köpek türü olduğu için vereceğiniz ona karşı saygılı bir eğitime çok iyi cevaplar verebilmektedir. Irk küçük olmasına rağmen çocuklar tarafından kızdırıldığı durumlarda kendini savunmaya geçerek ısırmak gibi tepkiler verebilmektedir. Diğer ırk köpeklerden fazla hoşlanmazlar çevresinde bulunduğu kendi ırkından olan köpekleri kolayca diğerlerinden ayırt edebilirler.

Boyutları

Bu ırkın boyutları çok küçük olması sebebi ile 15 – 23 cm arasında değişmektedir. Adeta küçük bir bebek kadar olan 1 – 3 kg aralığında kiloları ile tam bir kucak köpeğidir. Bu sebeple ev hayatına fazlasıyla uygundur. Yaşam süreleri bakımından normal köpeklerin üstünde bir performans sergileyerek 15 – 17 yıl kadar yaşayabilirler. Ayrıca bazı durumları fazlasıyla tepki gösterebildiği ve atik olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılabiliyor. Eğer kendinize uzun yıllar birlikte yaşayabileceğiniz bir yoldaş arayışı içerisindeyseniz kesinlikle Chihuahua türünü tercih etmenizi öneriyoruz.

Chihuahua Bakımı

Bu türün bebeklik zamanlarında bakımı oldukça hassas olmalıdır. Bunun sebebi küçüklüğünde kafasında bulunan molera sebebiyle kafatası ağır darbelere karşı korumasız bir yapıdadır. Sağlık konusuna gelindiğinde küçük bir köpek olması sebebiyle bazı hastalıklara karşıda savunmasız bir haldedir. Romatizma, soğuk algınlığı ve bunun yanı sıra diş eti sorunları ile boğuşabiliyor. Boğazına düşkün bir hayvan olduğu için çok çabuk kilo alabiliyor. Bu sebeple beslenmesine çok fazla özen göstermeniz gerekebilir. Bu köpeğin beslenmesine çok fazla dikkat etmeniz için size bir sebep daha sunmak gerekirse çok çabuk zehirlenen bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Verdiğiniz mamaların içerisinde bulunan çikolata ve gübre gibi ürünlere karşı savunmasız kalabiliyorlar. Ayrıca kürk bakımı konusunda düzenli bir fırçalama seansı uygulamanız gerekiyor. Tırnaklarının ve dişlerinin bakımına da özen göstermeniz gerekiyor. Kısacası Chihuahua (Şivava) cinsi bir köpeği sahiplenecekseniz çok büyük sorumluluklar alacağınızı bilmeniz gerekiyor.

 

Haber Yorumları