Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles, küçük cins spaniel içinde sınıflandırılan oyuncak grubunun içinde Kennel Club ve American Kennel Kulübü kökenli, Birleşik Krallık . 2000 yılından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri'nde popülaritesi artmıştır ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler 19. saf ırk olarak yer almaktadır. Bu ipeksi, pürüzsüz ceket vardır ve yaygın bir pürüzsüz Yüzen kuyruk. Cins standardı dört rengi tanır: Blenheim (kestane ve beyaz), üç renkli (siyah / beyaz / ten rengi), siyah ve ten rengi ve yakut . Cins, genellikle arkadaş canlısı, sevecen ve hem çocuklara hem de diğer hayvanlara karşı iyidir; ancak, çok fazla insan etkileşimi gerektirirler. Aile köpeği oldukları için tek seferde uzun süre yalnız bırakılmaması tavsiye edilir. Bir Cavalier King Charles Spaniel'in beklenen ortalama ömrü dokuz ila on dört yıl arasındadır.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Samimi
Başka Petlerle Geçinme Samimi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Samimi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Kolay

Cavalier King Charles Türünün Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 9/14 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 2-4 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Av Köpeği

18. yüzyılın başlarında, 1. Marlborough Dükü John Churchill, kırmızı ve beyaz King Charles tipi spanielleri avcılık için tuttu. Dük, paçalı bir ata ayak uydurabileceklerini kaydetti. Mülkü, Blenheim Savaşı'ndaki zaferinin şerefine Blenheim olarak adlandırıldı . Bu etki nedeniyle, Kral Charles Spaniel'in kırmızı ve beyaz türü ve dolayısıyla Cavalier King Charles Spaniel, Blenheim olarak tanındı.

Türün İnsanlara ve Diğer Petlere Karşı Davranışları

Orijinal Cavalier King Charles Spaniel'i 20. yüzyılın başında, şimdi soyu tükenmiş Toy Trawler Spaniel'leri kullanarak yeniden yaratmak için girişimlerde bulunuldu . Bu girişimler , 16. Barones Wentworth'tan Judith Blunt-Lytton tarafından , "Sayın Bayan Neville Lytton" adı altında yayınlanan "Oyuncak Köpekler ve Oyuncak İspanyolların, Pekingese, Japon ve Pomeranyalıların Tarihi ve Yönetimi Dahil Ataları" adlı kitabında belgelenmiştir . "1911'de. 

Cavalier King Charles köpeği sağlık


Mitral Valf (kalp ile ilgili) ve siringomyeli (belkemiği ile ilgili) hastalıklara yatkın olan bu köpekler, yaşlandıkça kafataslarında kapanan bir nokta bulunmaktadır. Ancak bu durum herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Ayak tırnakları birleşik olmayana bu köpeklerin bu durumu, herhangi bir hastalığa yakalanmalarına neden olmamaktadır.

Küçük boy ırk köpekler arasında yer alan Cavalier King Charles köpeklerinin yükseklikleri, 30-33 cm. arasında değişirken ortalama ağırlıkları ise 5-8 kg. arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 10 ile 15 yıl arasında olan köpeklerin sağlık ve diğer bakım konularında hassas davranılması durumunda daha uzun süre yaşayabilmektedirler.

Cavalier King Charles Türünün Karakteri

Tarihsel olarak, Cavalier King Charles Spaniel bir kucak köpeğiydi ve bir spaniel için küçüktü , diğer büyük İspanyol ırklarının ergenleri ile boyut olarak karşılaştırılabilen tamamen yetişkin yetişkinler. Irk standartları, bir Cavalier'in yüksekliğinin 12 ila 13 inç (30 ila 33 cm) arasında ve orantılı bir ağırlığın 13 ila 18 pound (5,9 ila 8,2 kg) arasında olması gerektiğini belirtir. Kuyruk genellikle kenetlenmez ve Cavalier, orta uzunlukta ipeksi bir kaplamaya sahip olmalıdır. Standartlar, hafif bir dalgaya izin verilse de kıvrılmaması gerektiğini belirtir. Tüylenme yetişkinlikte kulaklarında, ayaklarında, bacaklarında ve kuyruğunda büyüyebilir. Standartlar bunun uzun süre tutulmasını gerektirir, ayaklardaki tüyler, türün özelliklerinin özellikle önemli bir yönüdür.

Cavalier King Charles köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Cavalier King Charles Spaniel ve İngiliz Toy Spaniel genellikle birbirleriyle karıştırılabilir. Birleşik Krallık'ta İngiliz Toy Spaniel'e King Charles Spaniel , Amerika Birleşik Devletleri'nde Toy Spaniel'in renklerinden biri King Charles olarak bilinir. İki cins benzer bir geçmişi paylaşıyor ve yalnızca yaklaşık 100 yıl önce birbirinden ayrılıyor. İki cins arasında birkaç büyük fark vardır, birincil fark büyüklüktür. Cavalier ortalama olarak 13 ila 18 pound (5,9 ila 8,2 kg) ağırlığında iken, Kral Charles 9 ila 15 pound (4,1 ila 6,8 kg) arasında daha küçüktür. Ayrıca yüz hatları benzer olmakla birlikte farklıdır; Cavalier'in kulakları daha yüksekte ve kafatası düz, Kral Charles'ın kafatası ise kubbelidir. Son olarak, Cavalier'in namlu uzunluğu, Kral Charles kuzenininkinden daha uzun olma eğilimindedir.

Cavalier King Charles Bakımı

Cavaliers, kalp yetmezliğine yol açan mitral kapak hastalığına özellikle yatkın olabilir . Bu, birçok Cavalier'de hayatlarının bir noktasında ortaya çıkar ve en yaygın ölüm nedenidir. Erken başlayan mitral kapak hastalığı (MVD), potansiyel olarak şiddetli ağrılı siringomiyelia (SM), kalça displazisi , lüks patella ve belirli görme ve işitme bozuklukları gibi bazı ciddi genetik sağlık sorunları bu cins için sağlık problemleridir. Günümüzün Cavaliers'ının tümü yalnızca altı köpekten geldiği için, orijinal kurucu köpeklerden en az birinde bulunan kalıtsal herhangi bir hastalık, gelecek nesillerin önemli bir kısmına geçebilir.

Cavalier King Charles köpeği besleme

Kalça displazisi , Cavalier King Charles Spaniels'i etkileyen yaygın bir genetik hastalıktır. Doğumda yoktur, ancak yaşla birlikte gelişir. Kalça displazisi X ışınları ile teşhis edilir, ancak genellikle Cavaliers röntgenlerinde olgunlaşıncaya kadar belirgin değildir.

 

Haber Yorumları