Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı

Cavalier King Charles iyi karakteri ve minimal yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda apartman dairelerinde beslenme bakımından en ideal köpeklerden biridir. Sempatik yapısı sebebiyle canı yandığında bile tepki vermeyen bir köpek türü olduğu için çocuklu aileler için daha kolay bakımı yapılabilir. Buna istinaden bu tür çocuklarınız ile fazlasıyla iyi vakitler geçirebilecektir. İsterseniz Cavalier King Charles Özellikleri ve Bakımı hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme Samimi
Başka Petlerle Geçinme Samimi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış Samimi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Kolay

Cavalier King Charles Türünün Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 9/14 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 2-4 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Av Köpeği

Cavalier King Charles cinsi köpekler, adını aldığı İngiliz Kral 2. Charles’ın gözdesi Toy Spaniel cinsinin alt türüdür. Genlerinde Cocker Spaniel’le King Charles çiftleşmesinden meydana gelen özellikler bulunur. Günümüzde birçok tarihi kişiliğin portrelerinde, bu köpek ırkını görmek mümkündür. İspanya’dan Fransa’ya; İngiltere’ye dek uzanan, dönemin soylularının ve krallarının sevgisini kazanan bir türdür. Dönemin köpek üreticileri, 2. Charles’ın resimlerinde bulunan Toy Spaniel türüne benzeyen bir tür elde etmek istemiş; 1900’lerin başlarında çalışmalar yürütmüşlerdir.

Türün İnsanlara ve Diğer Petlere Karşı Davranışları

Bu ırk, kraliyet ailesinin en değerli üyelerinden biri olmayı başarmıştır. Hatta kralın sırf köpekleriyle daha iyi ilgilenmek için kraliyet görevlerini bir nebze ihmal ettiği bile düşünülmüştür. Bununla birlikte Parlamento Binası’na hayvanların girmesinin yasak oluşuna rağmen, sırf kendi köpekleri için özel bir kural koyduğu bile söylenir. Kral Charles ve oğlu 2. Charles’ın isimlerini verdiği bu köpekler, kralın vefatının ardından yavaş yavaş soyluların gözdesi olmaktan uzaklaşmaya başlamıştır. Yerini ise daha farklı küçük ırk köpekler almıştır.

Boy ve Kilo Standartları

Ortalama 5 ile 8 kilo arasında değişen ağırlığa sahip olan Cavalier Kingler, boy olarak ise 30- 33 cm. civarına erişirler. Ufak tefek vücut yapısı, uzun ve başının yanından düşen kulakları ile hafif uzun bir burun yapısına sahiptir. Ortalama bir kafa yapısı bulunur. Bacakları ise beden uzunluğuna göre hafif kısa kalır. 

Cavalier King Charles Türünün Karakteri

Birçok küçük ırk köpekte olduğu gibi, Cavalier King Charleslar da olabildiğince enerjik ve oyuncudurlar. Enerjisi bitmek tükenmez bilmez; oyun oynamak onlar için yaşam amacıdır. Özellikle bu enerjisini sahibiyle zaman geçirirken harcamak isterler. Bunlara ek olarak kucakta gezmeye ve sevilmeye de bayılırlar. Bu cinsin bir özelliği de oldukça zeki olmalarıdır; bu nedenle eğitim verildiğinde öğrenme kabiliyetini gösterebilirler. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Eğer bebeklik döneminde, özellikle de itaat eğitimleri verilmezse; bu cinsin ilerde şımarması, istediklerini yapmak için agresif davranması da olasıdır.

Renk Kombinasyonları

Bu tür 3 farklı renk kombinasyonu ile karşımıza çıkmaktadır. Üç kombinasyonda birbirinden ayrı güzel gözükmektedir.

Siyah ve Bronz: Vücudun heryerinde karışık bir şekilde bu iki renk gözükmektedir.

Ruby: Kürkün tamamı kızıl bir tüy rengiyle kaplı olmaktadır.

Blenheim Cavaliers: Kulaklar ve göz çevresi kırmızı renk ile kaplıdır. Bedenin geri kalan kısmı beyazdır. Bu renk türün en fazla tercih edilen renk kombinasyonudur.

Cavalier King Charles Bakımı

Cavalier King Charleslar, köpek bakımı konusunda nazlı olan ırklardan biri değildir. Her köpekte olması gereken rutin bakım ve sağlık önerileri onlar için de söz konusudur. Ekstra ihtiyaçları olan tek şey, dökülmeye meyilli olan dalgalı ve güzel tüylerinin belirli aralıklarla özen göstererek taranmasıdır.

Tüy Yapısı

Orta derecede tüy döken küçük dostumuzun tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Fırçalanma ve taranma süreçleri sayesinde tüy sağlığı iyileşecektir. Ek olarak dönemsel olarak yıkanmaları da onlar için uygun olacaktır. Banyodan sonra tamamen kurutulmaları ve parmakları ile kulakları arasındaki tüylerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bahar ve sonbahar mevsim dönümlerinde tüy dökümünde artış yaşanması muhtemeldir.

 

Haber Yorumları