Cane Corso Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Cane Corso Özellikleri ve Bakımı

Son zamanlarda popüler hale gelen köpek ırklarından biri de Cane Corso’dur. Güçlü bir yapıda bulunan bu köpeğin geçmişi çok eskilere Roma dönemlerine dayanmaktadır. İtalyan Mastiff olarak da bilinen bu köpek ırkı koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Dış görünüş olarak fazlasıyla asil duran bu köpek üzerinde otorite kurulmadığı sürece bazı sorunlar yaratabiliyor. Eğer bir Cane Corso satın alma düşünceniz var ise Cane Corso Özellikleri ve Bakımı hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Yüksek
Eğitilebilirlik Düzeyi İyi

Cane Corso Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/11 yıl
  • Köken: İtalya
  • Ağırlık: 45-50 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Bekçi Köpeği

Orta büyüklükte köpeklerdendir. Kuvvetli ve belirgin kas yapısı ile oldukça dikkat çekici, kuvvetli ve bir o kadar da zarif görünüşlüdür. Bu ırk köpekler kuvvetli, çevik ve dayanıklı olarak tarif edilir. Kas ve kemik yapısı gelişmiş olan bu köpeklerin iki kürek kemiği arasındaki boşluk belirgin bir şekilde yüksektir. Bu
yükseklik genel vücut yapısındaki ahengi bozmaz ancak bu özelliği nedeniyle profilinde bir uyumsuzluk yaratır. Ağız ve burun çıkıntısı enli ve uzundur. Burun kenarlarının şişkinliği ve çenesinin genişliği nedeniyle ön yüzü yassı ve kare biçimindedir.

Cane Corso İletişim Yapısı

Cane corsolar sakin itaatkar sahibine oldukça bağlı köpeklerdir.İtaat eğitimine sonderece yatkın olan bu köpeklerin eğitim esnasında çok fazla zorlamadan eğitim sırasında ikna ve ödül yöntemi kullanılmalıdır.Fiziki dayanıklıklarının yüksek olması, sahibine bağlı olması ve koruma içgüdülerinin de yüksek olması kişisel koruma köpeği olarak ta eğitilebilir.Eğitim esnasında ses tonu çok önemlidir, baskın karakterli otoriter bir ses tonuyla fazla sıkıştırmadan baskılamadan eğitim verilir.İri olmalarına rağmen ödülle yaptıramayacağınız bişey olmaz. Koruyucu yapıları onların yabancılara karşı şüpheci olmalarını sağlar.Bunun önüne geçebilmek için yavruluk döneminde evcilleştirilmelidirler.

Cane Corso Boyutları

Belirgin kas yapısıyla oldukça dikkat çekici kuvvetli bir o kadar da zarif görünüşlü olan bu ırk bir çocuk kadar masum, çok sadık ve çok korumacıdır.  Cane Corsolar İtalyan ırkından heybetli köpekler, 50-55 kiloda hızlı büyüyen büyük ırk köpekler sınıfına girer . Cane Corsolar tehditkar bir görüntüye sahiptir , kuvvetli dayanıklı bir yapıları vardır , cesurlar ve geri adım atmayı sevmezler fakat özünde nazik çok naziktirler .Sahibine karşı itaatkar , iyi ve kolay eğitilebilen  çok zeki bir mastif ırkıdır.Diğer mastif ırklarına nazaran  daha çevik haraket eder , görünüşünde de kırışıklıklar ve sarkıklar daha azdır . Diğer mastiflere göre daha iyi eğitim alabilen, daha dayanıklı ve hızlı bir köpektir.

Cane Corso Karakteri ve Kürk Renkleri

Çabuk eğitilebilen, zeki, oldukça hareketli ve çevik bir köpektir. Sahibine ve ailenin diğer üyelerine son derece sadıktır. Sert görünümüne karşın, çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırklarından biridir. Bekçi ve yakın koruma köpeği olarak görevini eksiksiz yerine getirir. Diğer köpeklere karşı pek müsamahalı değildir. Yabancı gördüğü kimselerle tanıştırılmadığı sürece onlara kuşkuyla yaklaşır. Birçok iri ırk gibi, bu ırkta da yavruluk döneminden başlayacak bir itaat eğitimi ve sosyalleştirme, ileride sorunlar yaşanmasının önünü alacaktır. Ev ortamına uyum sağlar ve ev içerisinde sessiz, uysal, ağırbaşlı bir tavır sergiler. Enerji yüklü bir ırk olduğundan, evde beslenen Cane Corsolar düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapabilmelidir. Ancak ideal yaşam alanları bahçeli evler ve çevresinde açık alan bulunan yerlerdir. Çok iyi bir koruma ve bekçi köpeğidir. Bunun yanı sıra polis köpeği olarak da yararlanılmaktadır.

Cane Corso Bakımı

Tüyleri çok fazla bir bakım gerektirmez, ıslak bir bezle silinebilir veya sert bir fırçayla taraya bilirsiniz.Ayda bir kez banyo, haftada birde fırçalamak yeterlidir. Cane corso bakımında en önemli şey 1.eğitim 2. eğzersiz bunlar çok düzenli olması gerekir. Apt. yaşamında da uyum sağlarlar ama yinede bahçeli evler için daha uygundur.Dairede bakmak isteyenler her gün düzenli olarak zaman ayırmaları gerek. Her gün düzenli uzun yürüyüşler, yetişkin ağırlığa ulaşınca düzenli koşu ve spor yaptırılmalıdır.İyi bir spor arkadaşıdır, bitmek bilmeyen enerjileri vardır.Egzersizlerin düzenli yapılması itaat eğitimi açısından düzenli olarak yapılması gerek.

Cane corso italyan orijinal bir ırktır.Bu ırkın soyunun eski roma köpeği olan canis puğnat soyundan geldiğine inanılır.Ataları yabani hayvan avında ve savaş sırasında çok büyük gücü, sağlamlığı, hızı, cesaret ve istekli çalışmasından ötürü yardım almak için kullanmışlardır.O yıllarda İtalyanlar için önemli bir arkadaş olan cane corsolar açık alanlarda bekçi köpeği olarak ve avlanmak için yetiştiriliyordu.bunları İtalyanın tarihi resim, heykel ve geçmişi kanıtlamaktadır.Son olarak  güney İtalya da bu ırk' a corsa adını verdiklerini bunun anlamının bekçi, koruyucu, kral vekili olduğu ortaya çıkmıştır.Halen günümüzde büyük çiftliklerde ve avcılıkta da kullanılıyor.

Haber Yorumları