British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair ırkı İngiltere’ye özgü bir kedi türüdür. Güzelliği ve bal gibi gözleri ile kedi sahiplenmek isteyenlerin adeta göz bebeğidir. Sevimli ve sadık bir kişiliğe sahip olan bu kedi ırkı evde bakılması en uygun kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bu ırkın kökenine baktığımızda ilk olarak Roma istilası döneminde İngiltere’ye getirilerek yaban kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda  1870’li yıllarda üretilmiştir. Mısır kökenli olmakla birlikte Büyük Britanya'yı istila eden Romalılar ile birlikte İngiltere'ye geldiği düşünülmektedir. Tanınan en eski kedi ırklarından birisidir, yüzyıllar içerisinde çok az değişime uğramıştır. 1914 - 1918 tarihleri arasında Fars Kedisi ile çaprazlanarak uzun tüy genine sahip versiyonu üretilmiştir.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Düşük
Aktivite Düşük
Bağımsızlık İyi

British Shorthair Genel Özellikleri

Karakteri: Sessiz ve sabırlı
Tüy Yapısı : Kısa
Kulak Yapısı: Geniş bir kulak yapısı
Gövde: Kaslı ve büyük
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 5 -10 kg

Tüyleri kısa ve kalındır, yüzleri toparlaktır. Göz yapısı yuvarlak ve iridir. Kilolu ve yumuşak bir görüntüye sahip de olsalar bacakları ve patileri kaslı ve güçlü, omuzları geniş ve kuvvetlidir. En yaygın renk mavi (gri) de olsa bilinen bütün kedi renk ve desenlerine sahip olabilir. Mavi rengin çok tercih edilmesi dolayısıyla bu kedilere "British Blues" denilmektedir. Scottish Fold cinsi kediyle çok benzerler. Farkları; kulaklarının dik olması ve yüzlerinin profilden daha uzun olmasıdır. Huy olarak Scottish Fold cinsi kedilerden daha enerjik ve hareketlilerdir. Diğer birçok kedi cinsine göre geç gelişirler, genel olgunluğa 3 ila 5 yıl arasında erişirler. Fiziksel yapısı dolayısıyla kilo almaya meyillidirler ve tembellikleriyle de popülerdirler. Düzenli egzersiz yaptırılmalı ve özel bir diyet uygulanmalıdır.

British Shorthair Karakteri

Genel olarak birazcık kilolu bir yapıya sahip olan bu kedilerin yüz kısımları yuvarlak ve gözleri oldukça büyük bir yapıya sahiptir. Çok sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Bu kediler duruş yapısı olarak da çok güçlü ve asil yapıya sahiptirler. Bu kedileri sevimli yapan kemik yapıları ve hafif tombul olmalarıdır. Birçok kişi onların bu doğal hallerinin kilo sebebiyle olduğunu düşünse de, aslında öyle değil, bu kedilerin doğal yapısı böyledir. Güçlü bir kafa ve çene yapısına sahiptirler. Bu kedilerin belirgin bıyıkları bulunmaktadır.Bu kediler sahiplerine yakın olmak isterler, ev içinde onların yanına oturmak ve sahiplerinin kucaklarında oturmak isterler. Genel olarak fazla hareketli kediler değildirler, daha çok sessiz ve uysal bir yapıları bulunmaktadır. Fakat yine de bazen etrafta koşturup oynadıkları görülmektedir. Çocuklara ve köpeklere karşı oldukça sakindirler, onlarla hep uyum içindeler, kucakta taşınmayı pek sevmezler. Sahiplerinin yanında da mutludurlar, ayrıca evde yalnız kaldıklarında da mutludurlar, yani sürekli ilgi isteyen kediler değildirler.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair, kedi türünün bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi, bakımının kolay olması ve insanlar ile iyi anlaşmasıdır. Kısa tüylü kedi çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle tüy bakımının yapılması da oldukça kolaydır. Aynı zamanda tüy dökülme sorunu da oldukça azdır. Evde tek kaldıklarında bu kediler kendi kendine oyunlar oynayabilir. Evde tek kalmaktan çok hoşlanırlar, asla şikayet etmezler. Bu sebeplerden dolayı tercih sebepleri arasında yer almaktadırlar. Bu kediler, kendi tüylerini temizlerler, kendi bakımlarını yaparlar, kendi ayakları üzerinde durabilen sorumluluk sahibi kedilerdir. Şimdi British Shorthair özellikleri ve bakımı hakkında daha detaylı bilgilere geçelim

British Shorthair Fiyatları

British Shorthair Fiyatları 500 TL ile 2.000 TL arası değişmektedir. Detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

https://nettepet.com/41/british-shorthair

Haber Yorumları