British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair ırkı İngiltere’ye özgü bir kedi türüdür. Güzelliği ve bal gibi gözleri ile kedi sahiplenmek isteyenlerin adeta göz bebeğidir. Sevimli ve sadık bir kişiliğe sahip olan bu kedi ırkı evde bakılması en uygun kedi cinsleri arasında yer alıyor. Bu ırkın kökenine baktığımızda ilk olarak Roma istilası döneminde İngiltere’ye getirilerek yaban kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda  1870’li yıllarda üretilmiştir. Ancak araya 2. Dünya savaşı girdiğinde bu ırk neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat tam da bu noktada bu ırka fazlasıyla düşkün olan kişiler Mavi Rus, Burmese, Persians ve Britanya kedi ırkları ile çiftleştirmesi sonucunda soyunun tükenmesi engellenmiştir. Bu ırkı sahiplenmek ile ilgili düşünceleriniz var fakat ırk hakkında bilginiz yok ise British Shorthair Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

Başka Kedilerle Geçinme İyi
Çocuklarla Geçinme İyi
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Düşük
Aktivite Düşük
Bağımsızlık İyi

British Shorthair Genel Özellikleri

Karakteri: Sessiz ve sabırlı
Tüy Yapısı : Kısa
Kulak Yapısı: Geniş bir kulak yapısı
Gövde: Kaslı ve büyük
Kuyruk: İnce ve kısa
Kilo: 5 -10 kg

British Shorthair neredeyse oyuncak ayıya benzer bir görünümü ile dünya üzerinde bulunan en sevimli kedi türlerinden biridir. Bu ırkı bu kadar sevecen yapan diğer özelliği ise nazik ve içten bakışlarıdır. Bu bakışlar sebebi ile gerek sahibi olsun gerek dışarıdan birisi olsun ona neredeyse bayılacaklardır. Boncuk tanesi gibi gözleri, sık tüyleri, yusyuvarlak kafası ve vücut yapısının oldukça güçlü bir görünüme sahip olması bu ırkı dışarıdan bakıldığında fazlasıyla sağlıklı göstermektedir. Bu ırkın tatlı özellikleri neredeyse hiç bitmeyecek kadar vardır. Dolgun yanakları onu görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Beden yapısı olarak geniş omuzu, kısa bacakları sebebiyle orta büyüklükte kedi kategorisinde yer almaktadır. Birçok renk çeşidine sahip olan bu ırk, karşımıza en çok beyaz, siyah, mavi, lila, krem, tarçın renkleri ile çıkmaktadır. Ağırlık olarak genel yapısı sebebiyle biraz tombul olan bu ırk 5 – 10 kilogram aralığında karşımıza çıkabiliyor.

British Shorthair Karakteri

British Shorthair ırkı genel olarak sakin, uyuşuk ve sürekli yatmaya yönelik olan hareketleri ile bilinmektedir. Bunlar ile beraber ne kadar uyuşuk olsa da adeta bir sevgi yumağıdır. Dostça yaklaşımı sebebiyle insanlar ile vakit geçirmekten fazlasıyla hoşnut bir yapısı vardır. Bu yapısı onu kolay bir şekilde eğitilebilir hale getirmektedir. Meraklı bir kişiliği olması sebebiyle sürekli keşfetmeye yönelik hareketler yaparlar.Bu ırkın en önemli özelliklerinden biri ise kendileri için güvensiz olduğunu düşündüğü bölgelere gitmemesidir. Bu sebeple bakımları fazlasıyla kolay bir hale geliyor. Bu ırk yemek konusunda çok titiz olduğu için onun bakımını üstlenecek sahiplerine kesinlikle yemeklerini aksatmamaları önerisini verebiliriz. British Shorthair, meraklı yapısı sebebi ile aile içerisinde ve çevresinde olan her olaya kolayca dahil olmaktadır. Bu özelliği onun ne kadar öğrenme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Rahatına düşkün bir kedi türü olması sebebiyle gün boyunca yattığı yerden kalkmaz, sürekli uyur. Fakat boğazına fazlasıyla düşkün bir kedi türü olduğu için zorla da olsa egzersizlerini yaptırmanız gerekmektedir.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair, tüy yapısının çok yoğun olması sebebiyle düzenli bir tüy bakımına ihtiyaç duymaktadır. Tüylerinin haftalık olarak 1 – 2 kere düzenli olarak taranması gerekmektedir. Bu sayede üzerinde bulunan ölü tüylerden kedinizi kurtarmış olacaksınız. Havaların çok sıcak olduğu dönemlerde yavaşça hareketler ile ılık bir su ile onu yıkayabilirsiniz. Bu ırk, mama konusunda oldukça titizdir. Eğer ona uygun mamaları kullanmaz iseniz kedinin gelişim dönemi fazlasıyla sancılı geçecektir. Bu sebeple uygun mama kullanımı için veterinerinize danışmanızı öneriyoruz. Tüy bakımının yanı sıra tırnak bakımı da bu ırk için çok önemlidir. Tırnaklarını rutin zamanlamalar ile düzgün bir şekilde kesmeniz onun mikroplara karşı savunmasız kalmamasını sağlayacaktır. Bu işlemi kedi kuaförlerini kullanarak yapabilirsiniz. Oyuncaklarını ona zarar vermemesi için sirkeli su ile yıkamanız mikrop oluşumunu engellemesine katkı sağlayacaktır.

Haber Yorumları