Border Collie Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie, bir İskoç çoban köpeği grubu. Birkaç farklı alt türü bulunur. Collie sözcüğü muhtemelen coaly (kömür karası) sözcüğünden gelmedir. Bir başka teoriye göre İskandinav dillerinde özel isim olan Colle'den gelmiştir, zira bu isim Orta İngilizce döneminde sıklıkla köpeklere verilmiştir. Kaslı bedenli, ince uzun burunlu, uzunca kuyruklu olan Collie'nin uzun tüylü ve kısa tüylü iki çeşidi vardır. Bol tüylü bir köpektir. Omuzdan yere yüksekliği 60 – 65 cm, ağırlığı 23 – 34 kg'dır. Post rengi kahverengi - beyaz, kremrengi ve beyaz, siyah - beyaz ve kahverengi olabilir. Çoban köpeği olarak ve refakat köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Mesafeli
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Yüksek

Border Collie Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/14 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 14-20 kg
  • Boy: 51-58 cm
  • Kullanım: Çoban Köpeği

Bu ırkı dünya çapında üne kavuşturan, Lassie filmi ve dizisidir. Hatta film öylesine ünlü olmuştu ki,bu film yüzden yanlış bir şekilde Collie ırkı,pek çok yerde Lassie ırkı sanılmaktadır. Çok zeki, herkesle iyi geçinen bir köpektir. Sevdiği insanlara yakın davranır ve onları korumasına alır. Çocuklarla iyi anlaşır. Saldırgan değildir, ama hoşlanmadığı kimseler kuşkuyla yaklaşır. Gereken durumlarda hemen savunmaya geçer. Sıcak havalarda bol su bulunan gölge yerleri arar. Kurtarma, görme engellilere rehberlik ve koruma görevlerini başarıyla yerine getirir.

Border Collie Karakteri

Bu ırk için önemli olan konulardan biri apartman hayatına asla uygun olmamasıdır zira köpeğin doğal özelliklerinden biri ona ne kadar egzersiz imkânı tanınsa da o kendisi için yeni işler yapma fikri edinmesidir. Köpek dünyada kabul görülen kaynakların çoğunda en zeki ırk olarak bilinir ve zekası boş boş tüm günü evde geçirmeyecek kadar geniştir. Yalnız bırakıldığında ve ilgilenilmediğinde kötü alışkanlıklar edinir ve eşyalara zarar verebilir. Bu ırk büyük bahçeler veya çiftlikler içinse ideal bir seçimdir. bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ona tüm gün yapacak bir işler bulma olanağı sağlar. Koyun gütme güdüsü o kadar güçlüdür ki eski bir inanışa göre sığırları hipnotize etme gücüne sahiptir! gerçekten de ırk sığırların gözlerine dik dik ve derin derin baka baka sığırı yönlendirir. Irk insanların yanında da aynı güdüyü sergileyebilir kimi zaman bu ırktan bireyler çocukları yönlendirmeye kalkışır! Köpek arama kurtarma, bomba bulma, narkotik köpeği olarak en başarılı ırklardandır. oldukça eğitilebilir bir köpektir.

Yaşam Ortamı ve Egzersiz İhtiyacı

Çoban köpeği yarışması, sahiplerinin komutası altındaki çoban köpeklerinin geniş bir arazide bir koyun sürüsünü verilen talimatlara göre güttükleri bir yarışma türüdür. Yarışmada sadece çobanlık yapabilen bazı seçme köpek türlerinin yarışmasına izin verilir. Köpekler sürüleri kimi engellerin etrafından dolaştırır, sevk ve idare eder ve verilen emre göre belirli bir koyunu sürüden ayırır. Yarışma özellikle geniş arazide otlakçılık yapılan Birleşik Krallık, İrlanda, Güney Afrika, Şili, Kanada, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaygındır.

Border Collie Tarihi

Bilinen ilk çoban köpeği yarışması 1867 yılında Yeni Zelanda Wanaka’da yapılmıştır. İzleyen yıllarda yarışmalar Avustralya’da da başlamıştır. Birleşik Krallık ise ilk kez 1873 yılında Galler’deki Bala bölgesinde çoban köpeği yarışması düzenlemiştir. İlk İskoç çoban köpeği yarışması ise 1874 yılında yapılmıştır. Bu dönemde birinci köpek sahibine oldukça yüklü tutarlar ödül olarak verlmiştir. Bundan sonra oldukça yaygınlaşan çoban köpeği yarışmaları Border Collie cinsi köpeklere olan ilgiyi artırmıştır. Artık kimi yarışmalarda gösteri için hazırlanan köpeklerin yerine gerçekten çiftlik işlerinde ustalaşmış köpekler yarışmaları kazanmaya başlamıştır. Yarışmalara artan ilgi ABD’yi de etkilemiş, burada ilk yarışmalar 1880’li yıllarda yapılır olmuştur.

Haber Yorumları