Beagle Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle ırkının gerçek kökeni hala daha bilinmemektedir. Buna rağmen M.Ö 400 yıllarında Eski Yunanistan’da bu ırka benzer birçok türün görüldüğü söylenmektedir. Beagle ırkı dünyada bulunan köpek cinsleri sıralamasında ilklerde gösterilmektedir. Kullanım alanı olarak hem ev köpeği hem de av köpeği olarak kullanılabilmektedir. Popülerliğini günden güne arttıran bu tür size yaklaşımı ve içerisinde bulunan insan sevgisiyle size en iyi arkadaşlığı yapacaktır. Gerçek görevi avcılık olsada apartman yaşamına kolayca ayak uydurabiliyor. Zihinsel olarak çok fazla zeki olması sebebiyle verilen eğitimlere çok hızlı bir şekilde cevap veriyor. Eğer bu tür bir köpeğin bakımını üstlenmek istiyorsanız Beagle Bakımı ve Özellikleri hakkında size vereceğimiz bilgileri dikkate almanız gerekmektedir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Çok İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Beagle Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 8-14 kg
  • Boy: 30-36 cm
  • Kullanım: Yarışma ve Narkotik Köpeği

Beagle türünün renkleri konusunda sahiplerine bir sürü seçenek sunulmaktadır. Bu renklerden bahsetmek gerekirse ; limon ve beyaz, turuncu ve beyaz, kahverengi ve beyaz olabilirler. Genel olarak bu ırkın tüm renklerinde beyaz bulunmaktadır. Beagle türü sevecen ve fazlasıyla oyuncudur. Çok fazla hiperaktif bir köpek olması sebebiyle enerji ihtiyacı oldukça fazladır.Açık alanda onun ile yapacağınız yürüyüşler egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Fiziksel özelliklerinden boy ve kilo kısmına gelindiği zaman, erkeklerde boy 36 – 41 cm arasında kilo olarak ise 9 – 11 kg arasında değişiklik göstermektedir. Dişilerde ise kilo erkekler ile aynı olmak üzere boyu 33 – 38 cm arasındadır. Kuyruk yapısı olarak kareye benzer ve hafif kıvrımlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Omuz genişliği olarak 33 – 41 cm gibi bir ölçü gözlemlenmektedir. Bu ırkın ortalama ömrü genel standartlara göre 12 – 15 yıl arasındadır. Tabi ki bu tamamen sizin ona nasıl bir bakım yaptığınız ile ilgilidir. Eğer düzgün bir bakım yapılırsa ortalama ömür süresi uzayacaktır.

Beagle Karakteri

Doğasında sosyal ve yaramaz bir olgu bulunması sebebiyle ev içerisinde bakımı yapıldığında onu her şeye müdahale ederken görebilirsiniz. Bu tür ne kadar avcılık özelliği ile ön plana çıksa da mükemmel bir aile köpeği olabilmektedir. İnsanlar ile iletişimin fazla olması onu tam anlamıyla sıcakkanlı bir köpek haline getirmektedir. Aynı zamanda bu köpek harika bir kazıcıdır. Evde dururken onu koltuklarınızı, halılarınızı kazırken görme olanağınız çok yüksektir. Çocuklar ile iletişimi konusunda fazlasıyla hassas olan bu ırk sürekli mutlu, sevecen bir hâl ile gözükmektedir. Kötü bir özelliğini söylemek gerekirse koku alma duyusunun aşırı iyi olması sebebiyle bu tür, doğada aldığı kokuları takip etme konusunda çok güçlü bir yapıya sahiptir. Bu duyusu sebebiyle sizi bırakarak aldığı kokunun peşinden gidecektir. Bu konunun üstesinden gelmek için köpeğinize mutlaka iyi bir eğitim vermeniz gerekecektir.

Beagle Bakımı ve Sağlık Önerileri

Her türde olduğu gibi bu ırkta da cildinin ve kürkünün bakımlarının sürekli bir şekilde yapılması gerekiyor. Tüylerinin haftalık olarak tarayabileceğiniz gibi burun ve kulak bölgesinin temizliğini nemli bir bez yardımı ile yapabilirsiniz. Banyo ihtiyacı bazı durumlarda farklılık gösterse de bu ırk için önerilen banyo miktarı yılda 2 keredir. Kazıcı bir yapıda olması sebebiyle ayaklarının sağlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunu tırnaklarını düzenli bir şekilde keserek yapabilirsiniz. Hiperaktif bir köpek olması sebebi ile bolca egzersiz yaptırılmalı ve yediği mamaların her zaman en iyi mamalar olması gerekmektedir. Meraklı bir köpek olduğu için bahçe ortamında bakıldığında bulunduğu bölgeden mutlaka zehirli otları toplamanız gerekecektir. Aksi takdirde köpeğiniz bu otları yiyerek zehirlenebilir. Beagle türü düzenli bir beslenme programı ve oluşturulan yaşamı için uygun çevre koşulları ile 12 – 15 yıl olarak belirtilen ömür süresinin üzerine çıkabilmektedir. Her köpek türünde görüldüğü gibi bu ırkta da bazı genetik hastalıklar bulunmaktadır. Köpeğinizin sürekli bir sağlıklı hayat sürdürebilmesi için kesinlikle bakımı konusunda onu ihmal etmemeniz gerekmektedir. Vücut direncini  yüksek seviyede tutmak için köpeklere yaptırılması gereken aşıları mutlaka yaptırmalısınız.

Haber Yorumları