Beagle Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Beagle Özellikleri ve Bakımı

Beagle ırkının gerçek kökeni hala daha bilinmemektedir. Buna rağmen M.Ö 400 yıllarında Eski Yunanistan’da bu ırka benzer birçok türün görüldüğü söylenmektedir. Beagle ırkı dünyada bulunan köpek cinsleri sıralamasında ilklerde gösterilmektedir. Kullanım alanı olarak hem ev köpeği hem de av köpeği olarak kullanılabilmektedir. Popülerliğini günden güne arttıran bu tür size yaklaşımı ve içerisinde bulunan insan sevgisiyle size en iyi arkadaşlığı yapacaktır. Gerçek görevi avcılık olsada apartman yaşamına kolayca ayak uydurabiliyor. Zihinsel olarak çok fazla zeki olması sebebiyle verilen eğitimlere çok hızlı bir şekilde cevap veriyor. Eğer bu tür bir köpeğin bakımını üstlenmek istiyorsanız Beagle Bakımı ve Özellikleri hakkında size vereceğimiz bilgileri dikkate almanız gerekmektedir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Çok İyi
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma Çok İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Orta
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Beagle Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Ağırlık: 8-14 kg
  • Boy: 30-36 cm
  • Kullanım: Yarışma ve Narkotik Köpeği

Beagle, adı Keltce bir sözcük olan ve "küçük" anlamına gelen "beag"'den türetilmiştir. Çocuklara karşı çok hoşgörülü bir köpektir. İyi bir ev arkadaşıdır. Diğer köpek türleriyle iyi geçinir. Saldırgan değildir. Ama kedi gibi ev hayvanlarıyla geçinemez. Çok meraklı, kararlı, gözlemci bir köpektir. Bu nedenle iyi bir bekçi köpeği olabilir. Çok iyi iz sürer. Yalnız kalmayı sevmez. Bazen ulur. Soğuktan hoşlanmaz, ılıman iklimde yaşamak ister. Temel Özellikleri: Beagle herkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin ve sevecendir. çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle de arası iyidir, ama kedi gibi diğer hayvanlarla ve ev hayvanlarıyla küçüklükten beri sosyalleşmemişlerse yalnız bırakılmamalıdır. Beaglelar ne istediklerini bilirler. Kararlıdırlar, gözlemcidirler ve sakin, sıkı bir şekilde terbiye edilmelidirler. Bu cins yalnız bırakılmayı pek sevmez(her cins gibi).Eğer uzun süre evde olmayacaksanız, iki tane almanız tavsiye edilir.

Beagle Karakteri

Beagle'lar kendi burunlarının dikine gitmeye eğilimlidirler(karaktere göre farklılık gösterebilir). Eğer etrafı çevrili olmayan bir alanda onları serbest bırakırsanız, çevreyi keşfetmek için uzaklaşabilir. Tüyleriyle ayırt edilebilen iki ayrı tipi vardır. Biri yumuşak, diğeri sert tüylüdür. Neler Yapar? Yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmıştır. Ancak balık avında da kullanılır. İnsana eşlik eden köpek olarak da olumlu bir şöhrete sahiptir. Ayrıca mükemmel bir narkotik arama köpeği ve harika bir aile dostu olmuştur. Maalesef, ufak olduğu için, sıklıkla tıbbi deneylerde de kullanılırlar. çok aktif olan bu ırk evde yaşayabilir. Ancak aktivite için hareket edebileceği bir ortama ihtiyacı vardır. Enerjik bu köpeğe mutlaka oynayabileceği bir alan bulunmalı ve düzenli günlük yürüyüşler yaptırılmalıdır. Ancak tasmasız dolaştırılması tavsiye edilmez. çünkü başka hayvanların peşinden gidebilir.

Beagle Bakımı ve Sağlık Önerileri

Hayatınızda bir Beagle varsa onun neşeli hallerine kapılabilir, eğitim sürecini aksatabilir ve doğal bir iz sürücü olan dostlarınızın fazlaca şımarmasına neden olabilirsiniz. Oldukça zeki olsalar da onların eğitimlerinin kolay olduğunu düşünmemelisiniz. Ne demek istediğinizi çok iyi anlarlar ama onları eğitmek oldukça zordur. Sahiplerini çok severler ancak onları memnun edecek itaati gösterme noktasında umarsız davranabilirler. Eğitim sürecinde dikkatleri çok çabuk dağılabilir ve tüm emekler bir koku duymaları ile uçup gidebilir. İnatları tuttuğunda da onlara komut öğretmek ciddi anlamda zorlaşır. Bu sevimli dostların temel eğitimi alması mutlaka gerekir, eğitim mümkün olduğunca kapalı ortamlarda verilmelidir. Ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar onlarla dışarıda tasmasız gezilmemelidir. Beslenmesi diğer küçük orta ırktaki köpeklerle benzerlik taşır. Yüksek enerji ihtiyacı olduğu gerçeğinin unutulmaması gerekir. Yaşı, genel sağlık durumu, aktivite düzeyi ve hatta cinsiyeti dostunuz için gerekli günlük mama miktarını değiştirebilir. Genel kural günde iki öğün yemeleridir. Böylece beslenme düzenlerinin oturtulması mümkündür. Onunla uzun ve sağlıklı bir ömür sürmek için tüm besin, mineral ve vitaminleri aldığından emin olmanızı öneriyoruz. Sitemizdeki Premium mamalar arasından seçim yaparak onun sağlığına katkı sağlayabilirsiniz.

Haber Yorumları