Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

8 Temmuz 2020
Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ankara Kedisi olarak bilinen bu ırk dünya üzerinde kabul görmüş olan tek Türk kedisidir. Bu ırkın ana vatanı Anadolu olarak bilinmektedir. 18. Yüzyılda Avrupa’da yaşayan soyluların gözdesi halinde olan bu kedi tam olarak saray kedisidir. Fakat bu dönemlerde Ankara kedisine benzer nitelikte olan Fars kedisinin ortaya çıkması ile popülerliğinden birçok şey kaybetmiştir. Bu duruma karşı Ankara’da yaşayan çiftçiler bu ırkın kaybolmasına göz yummak istemediği için çiftliklerde tekrardan hızlı bir şekilde bu ırkı üretmeye başlamışlardır. Bu üretimin ardından ırk tekrardan popülasyonuna kavuşmuş ve en bilinen kedi cinsleri arasında yerini korumuştur. Sizin için hazırladığımız Ankara Kedisi Özellikleri ve Bakımı adlı yazımızı okuyarak bu kedi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Başka Kedilerle Geçinme Orta
Çocuklarla Geçinme Orta
Dikkat ve İlgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Yüksek
Avcılık Yüksek
Aktivite Orta
Bağımsızlık Orta

Ankara Kedisi Genel Özellikleri

Tüy Yapısı : Beyaz ve uzun tüyler
Kulak Yapısı: Kulakları uzun ve geniş
Gövde: Zayıf, kıvrak ve kaslı.
Kuyruk: Uzun ve bol tüylü

Ankara kedisi, dış görünüşü itibariyle uzun ve atletik bir yapıya sahiptir. Özellikle tüylerinin insan üzerinde bıraktığı hislerin eşsizliği sebebiyle çok sevilmektedir. Aynı zamanda tüyleri çok parlak bir yapıya sahiptir. Tüylerinin uzunluğu mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir. Üç yaşına geldiğinde ise tüyleri tam olarak kendi özelliklerini kazanarak en iyi dönemine girer. Bu dönem içerisinde boyun bölgesinde  bulunan tüylerin uzunluğu fark edilecek bir hale gelmiş olacaktır. Tüy yapısı bakımından Fars kedisi ile çok karıştırılmakta olan bu kedi Amerika’da İran kedisi olarak bilinmektedir. Fakat bilinenin tam aksine İran kedisi, Ankara kedisinin mutasyona uğramış bir halidir. Doğrusunu söylemek gerekirse Ankara kedisi, uzun tüylü kedilerin atasıdır. Ankara kedileriyle Fars kedilerinin birbirine benzetilmiş olmaları ve onların birlikte çiftleştirilmeleri farklı renklerde kedilerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Ankara Kedisi Karakteri

Ankara kedisinin karakteristik özellikleri insanı hayrete düşürecek kadar ilginçtir. Yapısı sebebiyle enerjik, zeki ve sahibine olan itaat duygusu onu diğer kedilerden ayırmaktadır.

 • Atletik bir vücut yapısına sahip olması sebebi ile hiperaktif bir yapıya sahiptir.
 • Hayali bir av belirleyerek evin içerisinde sürekli onun peşine koşmaktadır. Ama ne yazık ki bu hayali bir av olduğu için hiçbir zaman onu yakalayamıyor.
 • İnsanlar ile arası fazlasıyla iyi olduğu için bulunduğu ortama her daim pozitif enerji saçar.
 • Sahibine olan itaat duygusu sebebiyle adeta bir gölge gibi onu takip eder.
 • İnatçı olması sebebiyle kafasına koyduğu şeyi kolayca yapar.
 • Çok akıllı bir ırk olduğu için yaptığı her harekette onun zekası ön plana çıkmaktadır.
 • Uysal ve uyumlu bir yapıda olsa da kolay sinirlenebiliyor.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedisi sahibiyseniz onun her zaman sağlıklı bir yaşantı sürmesi için çabalamanız gerekecektir. Gerekli bakımı zamanında ve gerektiği durumlarda yaparsanız bu konuda hiçbir türlü taviz vermeniz gibi bir durum olmayacaktır. Bakım ile ilgili önerilere aşağıda listelenmiş bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Uzun ve kabarık bir tüy yapısına sahip olduğu için düzenli bir kürk bakımı ihtiyacı duymaktadır. Petshoptan alacağınız bir kedi tarağı ile tüy bakımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Tüylerinin parlak ve kusursuz görünmesi için ayda bir kere banyo yaptırmak her zaman iyi bir girişimdir.
 • Tırnak bakımı konusunda ise diğer kedilerin ihtiyaç duyması gibi bu ırkta bu bakımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple tırnak bakımlarını kesinlikle aksatmadan yapmanız gerekmektedir.
 • Sağlığı içi önemli konulardan olan tırnak bakımını eğer bir tecrübeniz yoksa mutlaka veterinere yaptırmanızı öneriyoruz.
 • Çok hareketli bir yapıya sahip olduğu için tüylerinde sürekli bir tozlanma ortaya çıkacaktır. Nemli bir bez yardımıyla bu tozları mutlaka temizlemeniz gerekmektedir.
 • Kedinizin temel ihtiyaçlarını giderdiği yemek kabı, kedi kumu, su kabı gibi araçların temizliğine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer bu kediyi sahiplenmek istiyorsanız bazı durumlarda mutlaka kendinizden taviz vermeniz gerekecektir. Bu sebeple eğer bu durumu karşılayamayacak iseniz kesinlikle bu kedinin bakımını üstlenmemeniz gerekiyor.

Haber Yorumları