Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Cocker Spaniel, İngiltere kökenli Amerikalı köpek ırkı. 1800'lü yıllarda İngiliz Cocker Spaniel Amerika'ya getirildi. İngiliz Cocker'ları Amerika'da av ve iklim şartlarından dolayı tüylerinde kısalma olmuştur. Büyük bir fark ortaya çıkınca Amerikan ve İngiliz Cocker'lar iki ülkede de tescil edildi. Sakin yapılı, iyi huylu, vurdum-duymaz, oyunsever, sahibine düşkün, avcı yeteneği olan, gezmekten hoşlanan bir köpek ırkıdır. Genelde şampanya ve tarçın rengindedir.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Amerikan Cocker Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
 • Köken: Amerika
 • Ağırlık: Erkek: 10-13 kg Dişi: 10-13 kg
 • Boy: Erkek: 38 cm Dişi: 36-37 cm
 • Kullanım: Spor ve Şov Köpeği
 1. İngiliz Spaniel, yedi çeşit ırka ayrılmaktadır.
 2. Bu ırklar; Cocker, Clumber, Sussex, Welsh Springer,
 3. İrlanda Su Spaniel, İngiliz Springer ve Field olarak sıralanır.
 4. İngiliz Cocker Spaniel, yıllar önce getirilen Spaniellerden üretilmiştir.
 5. Av kökenli bu özel köpek türleri,
 6. 1940 senesinde Kanada ve Amerika Köpek
 7. Kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmiştir 
 8. İngiliz Cocker Spaniel, narin ve
 9. Hareketli bir yapıya sahip olup bu yapısı ile günümüzde
 10. Ev ortamında bakılmak üzere
 11. En çok seçilen köpek türleri arasına girmiştir.

Amerikan Cocker Karakteri

Cocker köpekler, karakter özellikleri ile arkadaş canlısı, enerjik ve oyun oynamayı seven ırklardır. Aile içinde mutluluk saçan ve çok sevilen canlılardır. Zeki ve sevgi dolu köpeklerdir. İngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin eğitimleri zordur. Eğitmek istediğiniz zaman eğitim sistemi sıkı olmamalı, düzenli olmalıdır. Ailesine düşkün olan İngiliz Cocker Spaniel, yabancılara karşı bazen temkinli yaklaşır ve mesafeli davranırlar. Zekaları ile baş etmek kimi zaman kolay olmadığından sahipleri enerjik ve yeri geldiğinde ilgi ve sevgilerini göstermeyi ihmal etmeden otoritesini korumalıdır. Evdeki tek bir kişiye diğer üyelerden daha fazla bağlı olurlar. Çocuklarla gayet iyi geçinirler. Havlamayı seven sosyal bir köpek ırkıdır.

Amerikan Cocker Görünümü

Yavru İngiliz Cocker Spaniel köpekleri, hareketli ve özellikle oyun oynamayı seven köpeklerdir. Fazlası ile neşeli yavrulardır. Ev ortamına kolaylıkla uyum sağlarlar. Büyüme döneminde oldukları için meraklı bir yapıları vardır. Keşfetmekten hoşlanırlar, sahiplerine karşı sadıklardır. Tüyleri yumuşak ve ipeksi bir dokudadır. Kubbeli bir kafa yapıları bulunur. Egzersize ihtiyaç duyarlar. Ağırlıkları büyüdükçe erkeklerde 13-16 kilogram, dişilerde ise 12-15 kilogram ağırlığına ulaşır. Boyları ise erkeklerde 38-43 santimetre, dişilerde ise 36-41 santimetre aralığında değişir.

Amerikan Cocker Bakımı

Yavru İngiliz Cocker Spaniel köpekleri, yaşlarına en uygun besleyici öğeler içeren mamalarla beslenmelidir. Yemek artıkları, sindirim sistemlerini bozabileceği için verilmemelidir. Pişmiş kemiklerden ve yüksek yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Taze suları daima hazır ve ulaşabilecekleri bir yerde bulundurulmalıdır. Tüylerinin temizliğine ve taranmasına periyodik olarak dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Banyoları doğru bir şekilde yaptırılmalıdır. Bilgi sahibi olunmayan hususlarda veterinerlere danışılmalı, sağlık kontrolleri için veterinerlere başvurulmalıdır.

Haber Yorumları