Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Cocker, geçmişi çok eskiye dayanan Spaniel köpek cinslerinden biridir. İspanyol köpeği olarak tanıtılan bu ırkın en önemli özelliği av yeteneğidir. Bu özelliği sebebiyle sahiplenmek isteyen kişiler ve çiftçiler tarafından popüler bir hale gelmiştir. Ev ve çalışma ortamına kolaylıkla uyum sağlayabilen bu cinsin fazlasıyla nazik ve tatlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ırk 1800’lü yılların sonundan bu yana popüler bir ırk haline gelmeye başladı. Aynı zamanda popülerliğinin getirdiği insanlar ile iç içe olma sorununa karşı gayet iyi bir yaklaşım sergileyerek uyum konusunda hiçbir sorun yaşamadı. Eğer Amerikan Cocker sahiplenmek istiyorsanız Amerikan Cocker Özellikleri ve Bakımı hakkında yazdığımız yazıyı okuyarak vereceğiniz kararı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Amerikan Cocker Genel Özellikleri

 • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
 • Köken: Amerika
 • Ağırlık: Erkek: 10-13 kg Dişi: 10-13 kg
 • Boy: Erkek: 38 cm Dişi: 36-37 cm
 • Kullanım: Spor ve Şov Köpeği
 1. Bu ırk nazik ve sevecen yapısı ile en popüler köpekler arasında yerini almıştır.
 2. Sadece aile köpeği olarak değil avcılık yeteneği sayesinde birçok konuda yardımcı olabilmektedir.
 3. Duygusal bir yapısı olduğu için bazı durumlara hassas bir görüntü sergilemektedir.
 4. İlgi onun en çok sevdiği şeylerden biridir.
 5. İyi bir bakım sonrasında American Cocker 15 yıla kadar yaşamını sürdürmektedir.
 6. Tüylerinin çok uzun olması onun ayrı bir özelliğidir.
 7. Sağlıklı bir cocker, yaklaşık olarak 14 kg civarlarındadır.
 8. Hiperaktif yapısı nedeniyle oyunculuk özelliği ön plana çıkmaktadır.
 9. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile uyumlu bir şekilde hayatını sürdürebilmektedir.
 10. Eğitimi kolay olduğu için kolaylıkla temel komutları öğretebilirsiniz.
 11. Genetik olarak toz, polen, tahıl gibi ürünlere karşı alerjisi olabiliyor.
 12. Sahibine karşı fazlasıyla anlayışlı bir yapısı olduğu için yaşadığı ortamda sessiz ve uyumlu bir köpek halini alıyor.

Amerikan Cocker Karakteri

American Cocker ırkını iyi bir şekilde yetiştirirseniz size karşı çok tatlı bir mizaç sergileyecektir. Ailesiyle sürekli beraber olmaktan, onları eğlendirmekten fazlasıyla hoşlanıyorlar. Hareketli ve dikkatli yapısı sebebiyle ani tepkiler karşısında av yeteneğini konuşturabiliyor. Bu sebeple düzenli egzersiz ihtiyacı duyarak sahibinden sürekli onunla ilgilenmesini beklemektedir. Ona güzel davranıldığında aynı şekilde güzel tepkiler verecektir. Eğer sert ve sesli bir şekilde onunla iletişime geçerseniz inatçı yapısını ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple köpeğiniz ile iletişiminizi her zaman sağlıklı bir konumda tutmanız gerekiyor.

Amerikan Cocker Görünümü

Amerikan Cocker, uzun ve aşırı derecede yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin fazlalığı ile tüm insanların dikkatini çekmektedir. Genel bir görüntü olarak düz ve dalgalı görünen kürkünün rengi siyah, siyah – beyaz, kahverengi – beyaz, çikolata, çikolata – beyaz , kırmızı, samur ya da 3 renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türü diğer cocker türlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi ise kafa yapısının yuvarlak olmasıdır. American Cocker türünün boy uzunluğu erkeklerde 40 cm, dişiler ise 37 cm dir. Ağırlık konusunda ise erkek ve dişinin aynı olmak üzere 11 – 14 kg aralığındadır.

Amerikan Cocker Bakımı

Tüy yapısının kıvırcıklığı ve yoğunluğu ile dikkat çekmekte olan bu ırk yoğun bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Dış görünüş olarak tüylerinin sürekli parlak görünmesi için petshoptan alacağınız tarak ile günlük taranması gerekiyor. Ya da isteğinize bağlı olarak bir köpek kuaförüne giderek orada köpeğinizin tüylerini kısaltmaları için yardım alabilirsiniz. Fakat tüy yapısını kısaltıldığı zaman sizin için köpeğinizin haftalık banyo ihtiyacını giderme sorunsalı ortaya çıkacaktır. Her köpekte olduğu gibi tırnak konusunda ise veterinerinizden yardım alarak mutlaka rutin tırnak bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Tozlanmaya karşı nemli bir bez yardımı ile kulak içini ve göz kenarlarını mutlaka temizlemeniz gerekiyor.

Haber Yorumları