Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Alman kurdu olarak bilinen bu ırk, gerek görünüş gerekse yapı olarak güçlü ve zeki bir köpektir. Sahiplenmek gibi önemli bir özelliği olan bu köpek, dostça ve korumacı yaklaşımları sebebi ile insanlara çok iyi bir arkadaş oluyorlar. Kürk rengi olarak siyah, kahverengi ve karma renklere sahiptirler. Bu ırk, çok güçlü bir çene ve büyük bir ağız şekline sahiptir. Bu türe ait tüm köpekler kahverengi bir göz rengi ile karşımıza çıkmaktadır.  Eğer hem beni korusun hem de bana iyi bir arkadaş olsun diye bir köpek sahiplenmek istiyorsanız Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı hakkında birçok bilgiye mutlaka sahip olmanız gerekmektedir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Orta
Başka Hayvanlarla Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Çok İyi
Eğitilebilirlik Düzeyi Çok İyi

Alman Kurdu Genel Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10-12 yıl
  • Köken: Almanya
  • Ağırlık: 34-43 kg
  • Boy: 61-66 cm
  • Kullanım: Koruma ve Rehber Köpek

Almanya’da yetiştirilmeye başlanan bu ırk, vücut yapısı olarak dengeli ve çevik bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kemik yapılarının çok gelişmiş olması sebebi ile dışarıdan bakıldığında çok güçlü gözükmektedirler. Bu ırkın tüm çeşitlerinde burun yapısı her zaman siyah renkte olmaktadır. Enerji seviyeleri fazlasıyla yüksek olduğu için atik davranışlar sergilemeleri de kaçınılmaz oluyor. Kürk yapıları onları soğuk havalarda fazlasıyla koruyarak soğuğa karşı dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. İçgüdüleri bakımından her zaman çevresinde bulunan insanları korumaya yatkındırlar. Bu ırk enerji dolu bir yapısı olması sebebiyle sürekli egzersiz yapma ihtiyacı hissetmektedir. Bu köpekler bilindiği gibi polis köpeği olabiliyorlar. Sıkı bir eğitim serüveni geçirdikten sonra çok itaatkar bir köpek haline gelecektir. Bunların yanı sıra sosyalleşme konusunda çok fazla desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple küçük yaştan onu sosyalleştirmeniz gerekmektedir.

Alman Kurdu Karakteri

Bu ırkın en çok bilinen özelliklerinden birkaçı cesur, dikkatli ve hevesli olmasıdır. Sahiplerine olan büyük sadakati ve göstermiş oldukları cesaretli tavırlar ile tanınmaktadırlar. Bu tür neredeyse bir insan ile eşit zeka derecesindedir. Alman köpekleri aileleri ile vakit geçirmeyi çok severler fakat yabancılara karşı çekimser yaklaşırlar. Uzun süre yalnız bırakılmak psikolojik bakımdan onu rahatsız eder. Bu sebeple onu uzun süre bir yere bağlayıp bırakmamalısınız. Sosyalleştirme konusunda gerekli şartlar sağlanmadığı durumlarda bu türde saldırganlık ve agresif durumlar gözlenecektir. Eğitim evresini iyi geçirmiş bir alman kurdu ailesiyle fazlasıyla iyi geçinecek ve evde birlikte yaşadığı çocukları sahiplenecektir.

Boyutları ve Yaşam Süresi

Alman kurdu ırkının görünüş bakımından çok asil durmasının sebebi erkeklerde 60 – 65, dişilerde 55 – 60 cm ye varan boyutlarıdır. Boylarının bu kadar uzun olması sebebi ile görünüş bakımından biraz korkutucu olabiliyorlar. Aynı zamanda kilo konusuna geldiğimizde dişi ve erkekte kiloları 35 – 40 kg arası olup iki tarafta da benzerlik göstermektedir. Ömrünün uzunluğuna gelindiğinde iyi bir bakım serüveni geçirirse ömürleri 13 yıl kadar olabiliyor. Normal bir bakım süresince ömürler 9 – 13 yıl arasında değişmektedir.

Alman Kurdu Bakımı

Alman kurdu ırkının tüyleri iki katmanlı bir halde olmaktadır.  Bu sebeple köpeğinizin tüylerinin bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu bakımı genelde banyoda yapabilirsiniz. Eğer tüy bakımını düzenli bir şekilde yapmazsanız, kürkün alt katmanının matlaşma sorunu ile karşı karşıya kalacağını bilmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin cildinin kuru bir hâl almasını önlemek için yılda 2 kere yıkamalısınız. Bu miktarı arttırdığınızda köpeğinizde sağlık problemleri ortaya çıkacaktır. Bu konuda kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra beslenme konusunun da köpeğinizin sağlığını etkileyeceğini bilmeniz gerekiyor. Sağlıklı bir mama tarifesi kullanmadığınız taktirde köpeğiniz bundan etkilenecektir. Ayrıca alman kurdunun tüylerinde kesinlikle makas ile işlem yapılmaması gerekmektedir. Tüylerinin daha güzel ve bakımlı görünmesini isterseniz tüyleri arkaya ve öne tarama tepkileri ile tarayabilirsiniz.

 

Haber Yorumları