Akita inu Özellikleri ve Bakımı

6 Temmuz 2020
Akita inu Özellikleri ve Bakımı

Akita inu kökeni Japonya’ya dayanmaktadır. Yüzyıllar boyunca süren yaşamı boyunca hiçbir şekilde değişime uğramadan kendini koruyabilmiştir. Irk, bugünlerde Japonya'nın doğal kalan değerlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu tür olağanüstü bir av yeteneğine sahiptir. Yoğun karlı hava şartlarında dahi bu yeteneğini ön plana çıkarabilmektedir. Bu ırkın yapılmış olan küçük heykelleri sağlık sembolü olarak kullanılmaktadır. Hasta olan kişilere “en kısa zamanda sağlığına kavuşmaları” dileklerini iletmek amacıyla bu heykelleri göndermekteler.

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka Köpeklerle Geçinme Düşük
Başka Hayvanlarla Geçinme Düşük
Çocuklarla Anlaşma Orta
Yabancılara Davranış Orta
Koruma Yüksek
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

Akita inu Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 10/12 yıl
  • Köken: Japonya
  • Ağırlık: 39-59 kg
  • Boy: 64-71 cm
  • Kullanım: Güvenlik

Bu tür ağırbaşlılığı ve kendine has bir görüntüsü olması ile kolayca diğer ırktan olan köpeklerden ayırt edilebilmektedir. Sağlam bir baş ve çene yapısına sahiptir. Dış görünüş olarak bakıldığında bedeninin yüksekliği ve boy uzunluğu birbirinden orantısızdır. Beden özelliklerine bakmaya devam ettiğimizde göğüs yapısı olarak derin ve geniş bir yapıda bulunuyor. Yüzme konusunda çok iyidir. Bu da avcılık yeteneğinde su içerisinde bulunan kuşları çok kolay bir şekilde oradan çıkarmasını sağlamaktadır. Tip yapısını ele aldığımızda iki katmanlı bir kürke sahiptir. Yoğun bir tüy yapısı bulunması sebebiyle ıslanmak, soğuk hava ve sıcak hava ona fazla etki etmez. En çok bilinen tüy renkleri beyaz, kırmızı, açık kahverengi tonları, benekli veya çizgilidir. Bu türün yaşam süresi yaklaşık olarak 10 yıldır. Fiziksel özellik konusuna gelindiğinde ise erkek bir akitanın ağırlığı 32 – 39 kg, dişinin ise 23 – 29 kg arasında değişmektedir. Boy özellikleri bakımından ise erkeklerde 64 – 70 cm, dişilerde ise 58 – 64 aralığında değişim göstermektedir.

Akita inu Karakteri

Akita inu sakin bir köpek olarak bilinmesine rağmen bazı durumlarda kafanın estiği gibi davranabiliyor. Birlikte yaşadığı kişilere karşı fazlasıyla dikkatli ve sevecen bir tavır sergilemektedir. Akıllı ve cesur bir köpek olmasının yanı sıra küçüklüğünde biraz inatçı olacağı için zor bir eğitim süreci geçirecektir. Onun inadına karşılık siz de inatçı olmalısınız düzgün eğitimi ancak bu şekilde verebilirsiniz. Akita inu, koruma köpeği kategorisinde birinci sınıfta yer almaktadır. Egzersiz ihtiyacına gelindiğinde eğer evde rahatça yaşayabileceği bir alan bulunuyorsa onu apartman hayatına kolay bir şekilde adapte edebilirsiniz. Fakat her ne kadar ev içerisinde rahat bir hayat yaşasa da onun için en iyi yaşam alanı geniş bir bahçedir. Bu köpeği satın almak istiyorsanız mutlaka geniş bir bahçeniz olması gerekiyor. Aksi takdirde bazı sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Bu tür diğer köpeklere karşı fazlasıyla ile agresif bir tavır sergilemektedir. Bu durum özellikle aynı cinsiyette bir köpek ise daha vahim bir hal alabiliyor. Eğer bu köpeğin bakımını üstlenmek gibi bir düşünceniz var ise onun bulunduğu ortamda farklı bir evcil hayvan bulundurmamanız konusunda sizi uyarmamız gerekiyor.

Akita inu Bakımı ve Sağlığı Hakkında Bilgiler

Bu türün kalın ve kısa yapıda olan tüylerini mutlaka tel bir fırça yardımı ile sürekli temizlemeniz gerekmektedir. Tüylerinin yapısı nedeniyle çok fazla mecbur kalınmadığı sürece yıkama olanağına başvurmamanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise çift katmanlı bir kürk yapısına sahip olmasıdır. Su ile çok fazla temas ettiğinde alt katman zarar görecektir. Tüy dökümü konusuna gelindiğinde sizin karşınıza yılda iki defa büyük sorunlar çıkarabilirler. Bu tür yılda iki kere yoğun bir şekilde tüy dökmektedir. Akita inu, güçlü bir vücut yapısına sahip olmasına rağmen bazı hastalıklar karşısında dayanıksız olabiliyor. Deri hastalıkları, kan bozukluğu ve neredeyse her köpekte büyük bir tehdit olan göz bozukluğu ile karşılaşması fazlasıyla muhtemeldir.

Haber Yorumları